Katastrofa v Jemenu se prohlubuje, hladomorem je ohroženo 14 milionů lidí

Pokud se situace v Jemenu nezmění, bude v příštích měsících ohroženo hladem až 14 milionů Jemenců. V interní zprávě to uvedl zástupce tajemníka OSN pro humanitární záležitosti Marck Lowcock. Jemen je od roku 2014 dějištěm občanské války, v níž bojují povstalečtí šíité, podporovaní Íránem, proti vládě, za níž stojí spojenci vedení Saúdskou Arábií.

"Humanitární situace je v Jemenu nejhorší na světě. Pětasedmdesát procent jeho občanů, tedy asi 22 milionů lidí, potřebuje pomoc a ochranu. Z nich 8,4 milionu žije v nedostatku potravin a je závislých na potravinové pomoci," uvádí Lowcock ve zprávě určené Radě bezpečnosti OSN. Lowcock má dnes Radu seznámit s humanitární situací v Jemenu.

V nejhorším případě může podle něj počet Jemenců ohrožených hladem stoupnout o dalších 5,6 milionu, takže by naléhavou potravinovou pomoc potřebovalo 14 milionů lidí.

Světový program pro výživu (WFP) před týdnem oznámil, že už v příštím měsíci by v Jemenu mohl hlad hrozit 12 milionům lidí.

Lowcock ve své zprávě situaci označil za přímý důsledek konfliktu, který si vyžádal životy 10.000 lidí. V jeho výčtu problémů se uvádí, že ceny pohonných hmot stouply o 45 procent, hodnota rijálu k dolaru klesla o 47 procent. "Od září rijál ztratil 20 procent na své hodnotě, což pocítila každá rodina v Jemenu," stojí v dokumentu.

V zemi je podle Lowcocka v chodu nejrozsáhlejší humanitární operace na světě a zapojeno do ní je na 200 skupin a agentur.

Související

Více souvisejících

Jemen humanitární krize OSN hladomor

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy