Interpol vydal červené varování před vrahy novináře Chášukdžího

Mezinárodní policejní organizace Interpol vydala varování nejvyššího (červeného) stupně kvůli 20 občanům Saúdské Arábie, kteří jsou podezřelí z loňské vraždy saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího. Tvrdí to turecké ministerstvo spravedlnosti. Interpol to odmítl komentovat, uvedla dnes agentura Reuters.

Vydání varování červeného stupně je sdílení žádosti členské země Interpolu ostatním státům této organizace, aby pomohly lokalizovat a zatknout osobu hledanou pro podezření z trestného činu. Země nemají povinnost danou osobu zatknout, každá země má v této věci svá pravidla.

Turecké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že požádalo Interpol o vydání červeného varování už koncem loňského roku a Interpol ho podle Ankary vydal 1. března. Novinář Chášukdží, který veřejně kritizoval saúdskoarabskou vládu, včetně korunního prince, byl zavražděn na konzulátu své země v Istanbulu. Proto Turecko vede vyšetřování vraždy. Tu vyšetřuje i Rijád, který ale odmítá jakoukoli zahraniční spolupráci.

Ankara i organizace Human Rights Watch (HRW) či deník The Washington Post (WP), do nějž Chášukdží žijící od roku 2017 v USA psal, tvrdí, že vraždu nařídil saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán, aby se zbavil svého kritika. Rijád tuto verzi odmítá.

Saúdská Arábie nicméně o vraždě dlouho mlžila a prohlídku konzulátu tureckou policií umožnila až skoro dva týdny po činu. Rijád zprvu tvrdil, že novinář odešel z konzulátu 2. října živý. Po více než dvou týdnech vedení Saúdské Arábie přiznalo, že novinář tam byl zabit, nejprve ale tvrdilo, že se to stalo při potyčce. Později přiznal Rijád vraždu, z níž obvinil 11 lidí.

Vraždou Chášukdžího se dnes zabývala i Rada OSN pro lidská práva (UNHRC) v Ženevě, která vyzvala Rijád ke spolupráci se zvláštní zpravodajkou OSN Agnes Callamardovou. Také ona minulý měsíc po navštěvě Turecka uvedla, že vraždu zosnovali a provedli "státní činitelé Saúdské Arábie". Závěrečnou zprávu má předložit v červnu.

Zástupce Rijádu Bandar bin Muhammad Ajbán dnes v Ženevě odmítl mezinárodní vyšetřování jako vměšování do vnitřních záležitostí Saúdské Arábie a prohlásil, že v jeho zemi dojdou spravedlnosti všichni, kdo byli do vraždy zapleteni. Bližší podrobnosti ale nesdělil.

Tělo Chášukdžího, který si šel loni na konzulát v Istanbulu vyřídit doklady kvůli svatbě, se dosud nenašlo. Turecká policie už v říjnu uvedla, že má audionahrávky, které dala Ankara k dispozici i americké CIA. Podle těchto záznamů byl novinář na konzulátu brutálně zavražděn. Tento měsíc odvysílala katarská televize Al-Džazíra svůj dokument, v němž uvedla, že novinářovo tělo bylo zřejmě spáleno ve velké peci na dvoře rezidence generálního konzula Saúdské Arábie nedaleko místa vraždy.

Související

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Interpol se obává o osud zbraní po válce na Ukrajině

Velký počet zbraní dodaných na Ukrajinu kvůli obraně před ruskou agresí může po válce skončit v rukou zločinců v Evropě i jinde ve světě. Varovala před tím mezinárodní policejní organizace Interpol. Země, které zbraně posílají, by měly věnovat pozornost jejich trasování, řekl podle agentury AFP generální tajemník Interpolu Jürgen Stock.

Více souvisejících

Interpol Turecko Džamál Chášakdží (novinář)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy