Irán je schopen za šest až osm měsíců vyrobit jaderné zbraně, což dává Izraeli důvod k obavám. V rozhovoru pro izraelský armádní rozhlas to řekl někdejší náměstek generálního ředitele Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Olli Heinonen.
"Izraelci by měli mít obavy a důvod k obavám mají také státy Perského zálivu," řekl Heinonen, který kromě funkce náměstka byl také šéfem bezpečnostního týmu MAAE. "Jak zajistíte svou bezpečnost, pokud Írán získá jaderné schopnosti?" doplnil.
V rozhovoru, jehož část dnes zveřejnil izraelský server Aruc Ševa a jehož plné znění armádní rozhlas odvysílá ve čtvrtek ráno, Heinonen řekl, že navzdory tvrzením MAAE je Írán schopen vyvinout jaderné zbraně do šesti až osmi měsíců.
Heinonen se domnívá, že MAAE ignoruje záměr Íránu co nejrychleji vyrobit jaderné zbraně a že loňské rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a zavést proti němu sankce Teheránu pouze nahrává do karet.
"Ajatolláhové si umí poradit se sankcemi a v mezidobí vyrábí nové centrifugy," řekl Heinonen.
Teherán v polovině května oznámil, že pokud ostatní signatáři Írán neochrání do 60 dnů před americkými sankcemi, začne islámská republika obohacovat uran nad limit stanovený dohodou.
EU a ministři zahraničí Francie, Německa a Británie oznámili, že usilují o zachování dohody, ale ultimáta Teheránu odmítají. Podle zprávy MAAE z minulého týdne nicméně islámská republika limity na obohacování uranu stanovené dohodou stále dodržuje.
Trump jadernou dohodu, kterou podepsal jeho předchůdce Barack Obama, dlouhodobě kritizoval. Nevztahuje se podle něj na íránský balistický program a stanovená omezení nejsou trvalá. Trump zároveň Írán vyzval k jednání o nové dohodě. To však Teherán opakovaně odmítl.
Íránský nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí v projevu k univerzitním studentům v květnu řekl, že vyjednávání s USA by nepřineslo nic než jiného než újmu. Doplnil však, že Írán nechce vyrobit jaderné zbraně, a to "ne kvůli americkým sankcím, ale protože jaderné zbraně islámské právo šaría zakazuje".
Související
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
Írán hlásí zásadní pokrok. S Ománem se dohodl na režimu v Hormuzském průlivu
Írán , Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) , Jaderné zbraně , Donald Trump , Izrael
Aktuálně se děje
před 4 hodinami
Trump těžce nese výsledky průzkumů. Realita je prý jiná
před 5 hodinami
Princ Andrew může mít problém. Burnham nevylučuje nové vyšetřování
před 6 hodinami
Doživotí. Němci odsoudili Afghánce, který loni vraždil v Mnichově
před 10 hodinami
Ebolu v Kongu se nedaří zastavit. Šéf WHO se o tom přesvědčil osobně
před 11 hodinami
České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019
před 12 hodinami
V Česku dochází lék na rakovinu prsu. Ministerstvo přišlo s neotřelým řešením
před 14 hodinami
Česko se rozloučilo s výtvarným umělcem Milanem Knížákem
před 15 hodinami
Kyjev čelil dalšímu ničivému útoku. Zemřelo i dítě
před 16 hodinami
Počasí: Příští týden bude tropický, do Česka se opět vrátí vedra
včera
Zalužnyj: Schopnosti Ukrajiny překonávají NATO. Do aliance zřejmě nikdy nevstoupíme
včera
Proč Írán nechce dohodu s USA? Doufá, že Trump v USA na podzim prohraje
včera
V Tanvaldu došlo k útoku nožem. Tři lidé jsou zranění
včera
Soud nařídil zastavit stavbu Trumpova tanečního sálu
včera
Jak Ukrajinci přichází o bydlení? Pokud odejdou z okupovaných oblastí, Rusové jim dům zabaví
včera
Na Blízkém východě vzniká druhé NATO. Saudská Arábie, Turecko a Pákistán uzavřely významnou dohodu
včera
Bratislavským Slovnaftem otřásl výbuch, rafinérii zachvátil požár
včera
Trump se opět pokouší omezit novorozencům práva na občanství
včera
Trump podepsal zavedení nových cel
včera
WSJ: Putin může podle amerických tajných služeb zaútočit na NATO už za několik měsíců
včera
Kyjev provedl útok na logistické centrum Wildberries vzdálené 2000 km od ukrajinských hranic
Ukrajinské drony provedly v pátek brzy ráno útok na logistické centrum společnosti Wildberries v ruském Jekatěrinburgu. Tento zásah vyvolal v rozlehlém areálu silný požár a potvrdil rostoucí dosah ukrajinských bezpilotních systémů hluboko v ruském vnitrozemí. Společnost posléze potvrdila, že zasažené zařízení spravuje společný podnik RWB, který řídí veškeré logistické operace.
Zdroj: Libor Novák