Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Irák, centrum Bagdádu
doporučujeme

Iráčané začali proti vládě v ulicích protestovat loni v říjnu s tím, že zkorumpovaní politici mají odstoupit.

Protestní akce se konaly nejen v Bagdádu, ale i v dalších městech. V Basře na jihu země policisté v noci na dnešek zasáhli proti lidem, kteří blokovali hlavní silnice. Podle policejních zdrojů tam bylo 16 lidí zatčeno. Policisté odstraňovali betonové bariéry kolem míst minulých demonstrací a postupovali k bagdádskému centrálnímu náměstí Tahrír.

Snaha odstranit tábořiště demonstrantů podle agentury AP zřejmě souvisí s tím, že protesty přestalo podporovat hnutí vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra. Jeho lidé začali odcházet a balit si věci.

Sadr v pátek sdělil na twitteru, že ruší účast svých stoupenců na protivládních akcích. Právě přítomnost Sadrových stoupenců a milicí dosud podle agentury AP chránila demonstranty před zásadnějšími policejními zásahy. Ti, kdo chtějí v protestech pokračovat, se proto nyní obávají dalších násilností.

Iráčané jsou v ulicích od října; kritizují vládu za korupci a neschopnost vyřešit vysokou nezaměstnanost a omezit íránský vliv na politiku v Iráku. Protesty nepřežilo na 500 lidí.

Demonstranti se obávají, že sílu jejich akcím nyní ubírá americko-íránský konflikt, který se odehrává i na irácké půdě. Americká armáda 3. ledna zabila v Bagdádu vlivného íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že zraněno bylo 34 amerických vojáků.

Iráčtí politici po americkém útoku na Solejmáního protestovali a označili to za porušení svrchovanosti své země.

Ve Vatikánu se dnes sešel s papežem Františkem irácký prezident Barham Sálih a oba se při půlhodinovém rozhovoru shodli, že svrchovanost Iráku musí být respektována. Papež krátce po americkém útoku vyzval USA a Írán ke zdrženlivosti a dialogu. Varoval je také před rozšířením konfliktu na Blízkém východě. František chtěl letos Irák navštívit, ale jak napsala agentura Reuters, nové napětí v zemi mu to zřejmě neumožní.

Sadr ve svém pátečním tweetu napsal, že je "zklamán" výsledkem protivládních protestů, jejichž centrem bylo bagdádské náměstí Tahrír. V pátek jeho stoupenci pořádali demonstrace proti USA a v Bagdádu při nich dva lidé přišli o život.

V noci na dnešek policisté odstranili zátarasy, zprovoznili dosud uzavřené ulice a otevřeli některá náměstí, kde se v minulých týdnech konaly protesty. V Basře pak zapálili objekty, v nichž demonstranti kempovali. Podle AP se nyní lidé bojí, že policie zlikviduje i hlavní tábořiště na náměstí Tahrír. Do dneška z něj zmizelo osm stanů, které dosud obývali Sadrovi příznivci. "Sadr dal svými slovy vládě zelenou k potlačení demonstrací," citovala AP jednoho z účastníků.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Turecko útočilo opět na kurdské radikály u uprchlického tábora v Iráku

11.06.2021 18:51 Turecká armáda podruhé za předchozí týden útočila asi 180 kilometrů od tureckých hranic v iráckém…

Ankara podle opozičního serveru loni zasahovala do voleb hlavy Severního…

11.06.2021 17:29 Turecko se loni snažilo ovlivnit volby prezidenta Severního Kypru, a to i tak, že členové turecké…

Nová éra Izraele? Netanjahu nezmizí, bude bojovat, míní konzultant

11.06.2021 17:25 NÁZOR - Zdá se, že přichází nový úsvit v izraelské politice. S touto myšlenkou vystoupil vlivný…

Tálibán chce, aby se z Afghánistánu stáhli i turečtí vojáci

11.06.2021 07:03 Spolu s americkou armádou by z Afghánistánu mělo stáhnout své vojáky rovněž Turecko, řekl agentuře…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama