Krveprolití v Iráku: Policie vyháněla demonstranty z tábořišť, čtyři mrtví

Čtyři lidé přišli o život při dnešních policejních zásazích proti účastníkům protivládních protestů v Iráku. S odvoláním na zdravotnické zdroje o tom informovala agentura Reuters. Policisté se snažili vytlačit demonstranty z jejich tábořišť v několika městech včetně Bagdádu. Mrtví jsou hlášeni z metropole i z jihoirácké Násiríje. Podle agentury Reuters utrpělo zranění asi 30 lidí.

Irák, centrum Bagdádu
doporučujeme

Iráčané začali proti vládě v ulicích protestovat loni v říjnu s tím, že zkorumpovaní politici mají odstoupit.

Protestní akce se konaly nejen v Bagdádu, ale i v dalších městech. V Basře na jihu země policisté v noci na dnešek zasáhli proti lidem, kteří blokovali hlavní silnice. Podle policejních zdrojů tam bylo 16 lidí zatčeno. Policisté odstraňovali betonové bariéry kolem míst minulých demonstrací a postupovali k bagdádskému centrálnímu náměstí Tahrír.

Snaha odstranit tábořiště demonstrantů podle agentury AP zřejmě souvisí s tím, že protesty přestalo podporovat hnutí vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra. Jeho lidé začali odcházet a balit si věci.

Sadr v pátek sdělil na twitteru, že ruší účast svých stoupenců na protivládních akcích. Právě přítomnost Sadrových stoupenců a milicí dosud podle agentury AP chránila demonstranty před zásadnějšími policejními zásahy. Ti, kdo chtějí v protestech pokračovat, se proto nyní obávají dalších násilností.

Iráčané jsou v ulicích od října; kritizují vládu za korupci a neschopnost vyřešit vysokou nezaměstnanost a omezit íránský vliv na politiku v Iráku. Protesty nepřežilo na 500 lidí.

Demonstranti se obávají, že sílu jejich akcím nyní ubírá americko-íránský konflikt, který se odehrává i na irácké půdě. Americká armáda 3. ledna zabila v Bagdádu vlivného íránského generála Kásema Solejmáního a člena vedení iráckých milicí Abú Mahdího Muhandise. Írán pak 8. ledna vypálil na základny v Iráku, kde působí Američané, množství raket. USA až s odstupem přiznaly, že zraněno bylo 34 amerických vojáků.

Iráčtí politici po americkém útoku na Solejmáního protestovali a označili to za porušení svrchovanosti své země.

Ve Vatikánu se dnes sešel s papežem Františkem irácký prezident Barham Sálih a oba se při půlhodinovém rozhovoru shodli, že svrchovanost Iráku musí být respektována. Papež krátce po americkém útoku vyzval USA a Írán ke zdrženlivosti a dialogu. Varoval je také před rozšířením konfliktu na Blízkém východě. František chtěl letos Irák navštívit, ale jak napsala agentura Reuters, nové napětí v zemi mu to zřejmě neumožní.

Sadr ve svém pátečním tweetu napsal, že je "zklamán" výsledkem protivládních protestů, jejichž centrem bylo bagdádské náměstí Tahrír. V pátek jeho stoupenci pořádali demonstrace proti USA a v Bagdádu při nich dva lidé přišli o život.

V noci na dnešek policisté odstranili zátarasy, zprovoznili dosud uzavřené ulice a otevřeli některá náměstí, kde se v minulých týdnech konaly protesty. V Basře pak zapálili objekty, v nichž demonstranti kempovali. Podle AP se nyní lidé bojí, že policie zlikviduje i hlavní tábořiště na náměstí Tahrír. Do dneška z něj zmizelo osm stanů, které dosud obývali Sadrovi příznivci. "Sadr dal svými slovy vládě zelenou k potlačení demonstrací," citovala AP jednoho z účastníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Írán i Rusko se ohradily proti obvinění ze zásahu do voleb v USA

22.10.2020 14:29 Írán i Rusko popřely americké obvinění, že se snaží zasáhnout do amerických voleb. Írán si dnes…

Krize ve východním Středomoří trvá. Turecko prodlouží spornou misi…

22.10.2020 07:40 Turecko prodlouží současnou misi svých průzkumných plavidel, která k nevoli Řecka a EU hledají nová…

Izrael a Spojené arabské Emiráty uzavřely dohodu o bezvízovém styku

20.10.2020 13:44 Izrael a Spojené arabské emiráty se dohodly na bezvízovém styku. Oznámil to izraelský premiér…

Významný palestinský politik Irikát bojuje s covidem, jeho stav je kritický

19.10.2020 09:15 Stav palestinského politika Saíba Irikáta hospitalizovaného kvůli covidu-19 v Izraeli se zhoršil a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama