Izrael nabízí k odkoupení skoro milion přebytečných očkovacích dávek

Izrael možná bude muset zničit skoro milion očkovacích dávek proti covidu-19, pokud se mu pro ně nepodaří získat zájemce v cizině. Vakcínám vyprší lhůta použitelnosti už koncem července. Podle izraelských sdělovacích prostředků má země nyní 1,4 milionu takových dávek v hodnotě stovek milionů dolarů, část z nich chce použít pro očkování mladistvých.

V devítimilionové zemi dostalo nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 na 5,5 milionu lidí a začala také vakcinace mladistvých. Úřady chtějí podle stanice Kan z 1,4 milionu dávek, jimž se blíží datum exspirace, použít 600.000 k naočkování 300.000 lidí ve věku mezi 12 a 15 lety. Zbylých 800.000 si mohou odkoupit zájemci.

Izrael nakoupil jako jedna z prvních zemí dostatečné množství vakcín od firem Pfizer a BioNTech. Teď vyjednává s několika zeměmi, které si mohou buď zbylé vakcíny odkoupit, nebo si je vzít s tím, že je nahradí, až jim přijdou ty, jež si samy objednaly a na něž čekají. S jakými zeměmi Izrael jedná, média neuvádějí.

Původně vláda nabídla tyto přebytečné očkovací dávky palestinské samosprávě, ale ta to v červnu odmítla s tím, že doba použitelnosti je příliš krátká.

Vláda premiéra Naftaliho Bennetta se snaží přimět k očkování ty, kteří tak ještě neučinili. V pondělí Bennett řekl, že nenechat se naočkovat "je zločin".

Jeho předchůdce Benjamin Netanjahu v dubnu podepsal dohodu na nákup dalších 18 milionů očkovacích dávek pro případ, že by bylo třeba přeočkovat.

Navzdory úspěšnému očkování Izrael prožívá zklamání, protože tam v posledních dnech znovu začalo přibývat nakažených. V pondělí zaznamenali 225 nových případů, zatímco předešlý den pouze 145. V neděli činil průměrný denní růst za sedm předchozích dní 156 případů. Předtím Izrael počítal nově infikované jenom na desítky. Zatímco před deseti dny tam bylo 230 aktivních případů, nyní je jich 1425. Přičítá se to rychle se šířící variantě delta.

Minulý týden úřady obnovily povinnost nosit uvnitř roušky a zpřísnila se pravidla pro vstup do země. Epidemiologové radí obnovit takzvané zelené pasy, které budou nezbytné pro účast na akcích s větším počtem lidí. Politici ale zatím podle médií chtějí ponechat lidem svobodu pohybu a odmítají další omezování.

Související

očkování

Revoluce v očkování proti chřipce: Na světě je zbrusu nová moderní vakcína

Poradní panel amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek zahájil debatu o schválení zcela nového typu vakcíny proti chřipce. Jedná se o vůbec první očkovací látku proti tomuto onemocnění, která využívá technologii mRNA, tedy stejný postup, který hrál klíčovou roli při zvládání pandemie covidu-19. 

Více souvisejících

očkování Izrael

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj jede na summit NATO s jasným úkolem. Měl by se i setkat s Trumpem

Ukrajina sice není členem NATO, přesto se její prezident Volodymyr Zelenskyj pečlivě připravuje na právě začínající alianční setkání. V Turecku hodlá zatlačit na spojence Kyjeva, aby poskytli další prostředky protivzdušné obrany, které pomohou s obranou proti ruským útokům. Informovala o tom BBC. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Petr Pavel

Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO

Prezident Petr Pavel potvrdil, že nebude chybět na neformální večeři při summitu NATO, který dnes začíná v turecké Ankaře. Pavel dostal pozvánku od tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana. Prezident zároveň odhalil, jaký bude jeho další program na vrcholném jednání. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry

Jižní Evropu sužují rozsáhlé lesní požáry, které vyhnaly tisíce lidí z jejich domovů a přiměly úřady k zákazu vstupu diváků na francouzskou část pondělní třetí etapy cyklistického závodu Tour de France. Po rekordních vlnách veder na začátku léta čelí region kritické situaci, kterou úřady popisují jako sud s prachem. Stovky hasičů bojují s plameny, které v Portugalsku, Španělsku, Francii a Řecku zničily již téměř dvacet tisíc hektarů půdy. Situaci navíc komplikuje předpověď silného větru a očekávaný opětovný nárůst teplot.

včera

Pohřeb bývalého íránského nejvyššího vůdce Alího Chameneího

Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí

Smuteční průvod doprovázející rakev zesnulého íránského nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího dnes zaplnil ulice Teheránu. Až miliony truchlících se sešly podél deseti kilometrů dlouhé trasy, která vedla přes klíčová místa metropole, včetně náměstí Enghelab. Záběry státní televize ukázaly rakev zahalenou do íránské vlajky, kterou centrem města pomalu převážel nákladní automobil.

včera

Evropská unie

Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA

Evropská komise oficiálně požádala o dodržování zásad fair play a transparentní soutěže ve sportovním prostředí. Reagovala tak na situaci, kdy byl zrušen jednozápasový trest pro americkou fotbalovou hvězdu Folarina Baloguna. K tomuto kroku došlo poté, co spolu telefonicky hovořili americký prezident Donald Trump a šéf federace FIFA Gianni Infantino.

včera

Donald Trump

Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila

Americký prezident Donald Trump potvrdil, že osobně požádal mezinárodní fotbalovou federaci FIFA o přezkoumání trestu pro útočníka Folarina Baloguna. Nejlepší střelec Spojených států na probíhajícím světovém šampionátu dostal stopku na jedno utkání, což vyvolalo velký poprask. Podle hlavy státu by realizace tohoto trestu zanechala na celém turnaji obrovskou skvrnu.

včera

Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď

Britové vyslali stíhačky k ruskému průzkumnému letounu, který se opakovaně přiblížil ke skupině lodí britského námořnictva v Norském moři. Podle stanice BBC o tom informovalo britské ministerstvo obrany. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy