Izraelská vláda odkládá hlasování o anexi osad, Kushner se obořil na Palestince

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu nepožádá na nedělním zasedání vlády o hlasování o anexi židovských osad na Západním břehu Jordánu, i když o tom v úterý hovořil. Zdroje z jeho strany Likud dnes oznámily, že hlasování je z "technických důvodů" odloženo. Netanjahu o anexi mluvil po zveřejní amerického mírového plánu, který počítá s tím, že si Izrael ponechá kontrolu na židovskými osadami na palestinském Západním břehu Jordánu a že v případě splnění určitých podmínek vznikne palestinský stát.

Ministr cestovního ruchu Jarvi Levin řekl v rozhovoru s tamním rozhlasem, že před diskusí bude nutné náležitou dokumentaci. Levin dodal, že vláda také musí počkat, až se k věci vyjádří generální prokurátor. Ten už se nechal slyšet, že věc hodlá posuzovat z právního hlediska a dopředu nevylučuje nic.

USA svůj plán připravovaly několik let a jeden z jeho tvůrců, prezidentův zeť Jared Kushner, si nemyslí, že Izrael chystá rychlou anexi osad.

Palestinci nejnovější iniciativu rezolutně odmítli jako jednostranně výhodnou pro Izrael. Kushner v rozhovoru se stanicí CNN ostře kritizoval palestinské politiky. Jejich odmítavý postoj je pro Kushnera důkazem, že nejsou připraveni mít vlastní stát. Vedení prý Palestincům roky lže a slibuje jim "pohádky", kterých nelze dosáhnout.

Plán počítá s palestinským státem na části Západního břehu Jordánu, v několika čtvrtích východního Jeruzaléma, v Pásmu Gazy a několika oblastech jižního Izraele, píše The Times of Israel. Podmínkou ale je, že Palestinci musí uznat Izrael jako židovský stát a odzbrojit bojůvky, které působí v Pásmu Gazy. Izrael může anektovat osady na Západním břehu Jordánu, podržet si kontrolu nad údolím Jordánu a zajišťovat bezpečnost západně od řeky Jordán. Jeruzalém má být nedělitelnou metropolí židovského státu.

Kushner prohlásil, že jestliže Palestinci tuto nabídku hodí pod stůl, budou se jen s obtížemi moci podívat do očí světu a tvrdit, že jsou oběti. "Palestinské vedení si musí položit otázky: Chce stát? Přeje si lepší život? Pokud ano, pak jsme pro ně vytvořili nabídku, která to umožní, a budeme s nimi jednat s respektem. Pokud ne, pak maří další příležitost, jak to udělali v případě těch minulých. Existuje pět milionů Palestinců chycených do pasti kvůli jejich politickému vedení. Ten plán zcela určitě nabízí Palestincům lepší život a Izraeli více bezpečí," míní Kushner.

Související

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Více souvisejících

Izrael palestina Jared Kushner Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 46 minutami

Aktualizováno před 55 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Přístup ke covidu se změní. Lékaři budou místo izolace moci doporučovat roušky

Až při onemocnění covidem-19 nebude povinná izolace, budou moci lékaři místo ní podle ministerstva zdravotnictví zvážit i použití ochrany dýchacích cest. Vyplývá to z chystané úpravy vyhlášky o systému epidemiologické bdělosti pro onemocnění covidem-19, kterou ministerstvo plánuje zrušit povinné izolace. Změna by měla nastat zřejmě v polovině dubna. Izolace ruší i další země EU, například Slovensko od 20. března. V Česku je domácí izolace povinná na sedm dní po pozitivním test

před 1 hodinou

Tornádo

Mississippi se prohnalo tornádo a bouře, nejméně 14 lidí zemřelo

Nejméně 14 lidí zahynulo v jižním americkém státě Mississippi, kterým se v noci na dnešek prohnalo ničivé tornádo spolu se silnými bouřemi. Uvedla to stanice ABC s odvoláním na místní a federální úřady, podle nichž jsou škody hlášeny z pásu území o délce až 160 kilometrů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Stíhací letoun F-15 Eagle, ilustrační fotografie

Počet obětí amerických náletů na proíránské bojovníky v Sýrii stoupl na 19

Na 19 stoupl počet obětí pátečního odvetného náletu Spojených států proti skupinám napojeným na Írán v Sýrii. Ty Američané viní z útoku dronem, při němž ve čtvrtek jeden člověk zemřel a šest bylo zraněno. O aktuální bilanci informovala agentura Reuters s odkazem na dnešní prohlášení Syrské organizace pro lidská práva (SOHR). Podle televize Al-Džazíra proíránské skupiny v Sýrii varovaly Američany, že mají dostatek sil na to, aby na další případné nálety USA na své pozice mohly reagovat.

před 2 hodinami

sněžka

Sněžku zasáhl vítr o síle orkánu, lanovka je zastavena

Sněžku dnes ráno zasáhl vítr o síle orkánu. Podle dat z měřicí stanice Poštovny Anežka na vrcholu Sněžky rychlost větru po 07:00 v nárazu dosáhla téměř 124 kilometrů v hodině. Kvůli silnému větru se dnes nerozjel horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Lanovka na Sněžku může jezdit do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině, uvedli lanovkáři na webu. Provoz ostatních lanovek v Krkonoších vítr neomezil.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová: Nedostatek léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje

Nedostatek některých léků na českém trhu by mohly pomoci vyřešit dodávky z Jižní Koreje. ČTK to dnes ze Soulu před svým odletem na Tchaj-wan telefonicky řekla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která o věci hovořila s jihokorejským premiérem Han Duk-soem. O podle ní "klíčové záležitosti" s korejskými partnery vyjednával také náměstek ministerstva zdravotnictví Jakub Dvořáček. Pekarová upozornila, že před vstupem jihokorejských léčiv na český trh je nutné ještě například posouzení Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL).

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Policie Rusko, ilustrační foto

Jak obrázek nakreslený dívkou z Ruska vedl k policejnímu vyšetřování

Na zdi v centru města Jefremov na jihozápadě Ruska jsou obrovské fotografie maskovaných ruských vojáků a písmen Z a V symbolizujících takzvanou speciální vojenskou operaci na Ukrajině. Toto je oficiální, patriotický obraz invaze do sousední země. Ale v tomto městě 200 kilometrů jižně od Moskvy se dá najít i jiný a velmi odlišný obraz války, píše britská BBC na svých internetových stránkách.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Gordon Moore

Zemřel spoluzakladatel Intelu Gordon Moore, bylo mu 94 let

Ve věku 94 let zemřel v pátek Gordon Moore, spoluzakladatel společnosti Intel a průkopník polovodičového průmyslu, jehož Mooreův zákon předpověděl neustálý nárůst výpočetního výkonu obvodů v elektronice na celá desetiletí. Oznámila to firma Intel a Mooreova rodinná dobročinná nadace.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Změna času

V neděli začne platit letní čas, noc se o hodinu zkrátí

V neděli začne v Česku platit letní čas, takže se noc na neděli o hodinu zkrátí. V 02:00 se hodiny posunou na 03:00. Letní čas pak potrvá do 29. října. Podle některých odborníků má střídání času negativní vliv na zdraví a psychiku lidí a neplní již svůj původní účel, tedy úsporu energií.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jarní počasí se odmlčí až po víkendu. Dnes hrozí bouřky

Až po víkendu má přijít meteorology slibované ochlazení, takže dnes a zítra bude v Česku ještě panovat jarní počasí se vším všudy. Maxima dle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) dosáhnou 15 stupňů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy