Při protivládních protestech v Iráku dnes utrpělo nejméně 15 lidí bodná zranění. Násilí propuklo, když se k demonstrantům na bagdádském náměstí Tahrír na chvíli přidali příslušníci Íránem podporovaných milic a zástupci politických stran, což vyvolalo obavy, že jde o infiltraci ze strany úřadů. S odvoláním na účastníky protestů o tom dnes napsala agentura AP.
Iráčtí činitelé v minulosti opakovaně varovali, že demonstrace mohou infiltrovat lidé, kteří mají v úmyslu pokojné protesty narušit a páchat násilí. O množství pobodaných při dnešním protestu AP informovali čtyři lidé. O život nikdo nepřišel.
Iráčané pokračují v protestech, které vypukly začátkem října. Požadují výměnu celého vedení země, podle nich zkorumpovaného, a chtějí svobodné volby. Demonstranti kritizují vládu i za neschopnost zlepšit veřejné služby, včetně školství či zdravotnictví v zemi, která je ropnou velmocí. Z toho ale podle účastníků protestů profituje hlavně zkorumpovaná politická garnitura. Infrastruktura je zničená letitými ozbrojenými konflikty, naposledy bojem s radikály z teroristické organizace Islámský stát.
O život dosud při nynějších demonstracích přišlo asi 400 lidí.O víkendu přijal irácký parlament demisi premiéra Ádila Abdal Mahdího. Dosavadní ministři zatím fungují jako prozatímní vláda.
Související
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
Irák , demonstrace v Iráku , Ádil Abdal Mahdí
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Politico: Pojištění ruské stínové flotily je navzdory válce kryto evropskými finančními trhy
před 1 hodinou
Počet obětí masivního ruského útoku vystoupal na 21. Mezi mrtvými jsou děti
před 2 hodinami
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
před 3 hodinami
Maďarsko přestane blokovat vstup Ukrajiny do EU
před 4 hodinami
Londýnské metro stojí. Doprava kvůli stávce v metropoli kolabuje
před 4 hodinami
Politická nejistotu v Dánsku končí. Frederiksenová stane v čele nové čtyřkoaliční vlády
před 5 hodinami
Tři měsíce od uzavření Hormuzského průlivu: Drastické dopady na globální trhy se prohlubují
před 6 hodinami
Svět se musí připravit na návrat klimatického jevu El Niño, varuje WMO
před 7 hodinami
Trump sprostě řval na Netanjahua
před 7 hodinami
Izrael a Libanon souhlasily s omezením bojů, tvrdí Trump. Obě strany přitom dál válčí
před 8 hodinami
Rusko podniklo masivní útok na Kyjev. Nejméně deset mrtvých
před 10 hodinami
Počasí bude do pátku nestálé. Slunečné dny bude střídat déšť a bouřky
včera
Kallasová chce, aby EU dohlédla na dohodu mezi USA a Íránem
včera
Česko v neděli zasáhla dvě tornáda
včera
Je dobře, že Írán bude mlčet, raduje se Trump po přerušení rozhovorů
včera
Paris Saint Germain po roce opět slaví titul v Lize mistrů. Ve finále porazil Arsenal až na penalty
včera
Hon na vakcínu odstartoval. Očkování proti ebole vyvíjí vědci z celého světa
včera
Írán zastavuje mírová jednání s USA
včera
Rozhodnutí o přesunu agend z Úřadu vlády na ministerstva je definitivní, řekl Babiš
včera
Chlubí se násilím na internetu, získávají politický vliv. Afriku kromě eboly devastují i ozbrojené gangy
Severozápadní nigerský stát Katsina a přilehlá přírodní rezervace Rugu se staly centrem brutální banditské krize, která sužuje celou oblast. Ozbrojené kriminální gangy zde pravidelně přepadávají vesnice, vraždí obyvatele, znásilňují a unášejí lidi pro výkupné. Vůdci těchto skupin, jako je dvaatřicetiletý Abu Bello, však označení za teroristy odmítají a tvrdí, že pouze zajišťují obživu pro své rodiny v situaci, kdy je státní správa zcela opustila.
Zdroj: Libor Novák