Řež v Bagdádu: Počet mrtvých demonstrantů roste, platí zákaz nočního vycházení

Při protivládních protestech v Iráku dnes zahynulo pět lidí, uvedla agentura AFP. Dalších 112 demonstrantů utrpělo zranění. Úřady se snaží protestující zastavit, vyhlásily proto zákaz vycházení, který bude platit od půlnoci místního času (23:00 SEČ) do úterních 06:00 (05:00 SEČ). Protesty dnes pokračovaly již čtvrtým dnem navzdory tvrdému postupu bezpečnostních složek proti demonstrantům. V pátek a v sobotu při demonstracích zemřelo nejméně 74 Iráčanů a stovky jich utrpěly zranění. Za říjen se tak celkový počet mrtvých vyšplhal na více než 230.

Bezpečnostní složky dnes v Bagdádu zasahovaly slzným plynem proti studentům středních a vysokých škol, kteří neuposlechli varování premiéra Ádila Abdala Mahdího a připojili se k protestům. Mahdího mluvčí v neděli oznámil, že kdo nebude chodit do školy, bude potrestán.

Podle agentury AP je jednou z obětí 22letá studentka medicíny. Jde přitom o první ženu zabitou od chvíle, kdy protesty na začátku října začaly. Mezi zraněnými je nejméně 17 studentů.

V šíitském svatém města Karbalá přišel o život nejméně jeden člověk a dalších 53 jich utrpělo zranění, když policisté použili k rozehnání demonstrantů ostrou munici. Oběť zemřela po zásahu do hlavy, uvedly lékařské zdroje s tím, že šest zraněných je v kritickém stavu.

Zákaz vycházení je záminkou pro bezpečnostní složky, aby mohly vyklidit zejména centrální bagdádské náměstí Tahrír, kde se demonstranti scházejí, napsala agentura Reuters. Protestující ale odejít nechtějí. "Ne, zůstaneme. Vyhlásili zákaz vycházení i tresty pro ty, kdo nepůjdou do práce. My tady ale zůstaneme až do konce, i kdyby nás mělo být tisíc mučedníků," citovala agentura jednoho z protestujících.

Protestující si stěžují zejména na přetrvávající ekonomické problémy a korupci ve vládě. Irácký premiér v pátečním projevu k národu slíbil, že tento týden provede změny ve vládě a přijme reformy. Uvedl také, že lidé mají právo demonstrovat, násilí ale nebude tolerováno. Rezignaci kabinetu, kterou demonstranti požadují, odmítl.

Vlivný šíitský duchovní Muktada Sadr dnes vyzval premiéra, aby vyhlásil předčasné parlamentní volby. Sadrova koalice zvítězila v loňských parlamentních volbách a pomohla ke vzniku právě současné křehké Mahdího vládní koalice. V sobotu ale Sadr oznámil, že jeho koalice odchází do opozice do té doby, než budou vyslyšeny požadavky demonstrantů.

Související

Více souvisejících

Irák demonstrace v Iráku Ádil Abdal Mahdí

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Smuteční hosté se loučí s Karlem Schwarzenbergem v katedrále svatého Víta. (9.12.2023) Prohlédněte si galerii

Česko dává sbohem Karlu Schwarzenbergovi. V katedrále probíhá zádušní mše

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě začala zádušní mše v rámci posledního rozloučení s Karlem Schwarzenbergem, který zemřel 12. listopadu ve věku 85 let. Šlechtic a příslušník české větve rodu Schwarzenbergů se po sametové revoluci angažoval v politice, několik let šéfoval české diplomacii. 

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

Gaza

UNRWA: Z Pásma Gazy se stala divočina. Drancování, kamenování, společnost je na pokraji kolapsu

Generální komisař Agentury OSN pro pomoc a práci ve prospěch palestinských uprchlíků (UNRWA) Philippe Lazzarini v pátek vyzval mezinárodní společenství k zastavení eskalace násilí v pásmu Gazy, kde nerespektování mezinárodního humanitárního práva dosáhlo kritického bodu. Thomas White, šéf UNWRA v Gaze, dodal, že v enklávě se hroutí občanský pořádek, ulice se proměnily v divočinu, konvoje s pomocí jsou drancovány a vozidla OSN kamenována. Společnost je podle něj na pokraji úplného kolapsu.

včera

včera

SK Slavia Praha

Slavii posílí Nizozemec s kontroverzní minulostí. Klub mu chce pomoct restartovat kariéru

Jeho dosavadní životopis hovoří o zajímavých adresách, na kterých nizozemský talent působil. Jednadvacetiletý ofenzivní záložník Mohamed Ihattaren prošel Eidhovenem, Juventusem či Ajaxem Amsterdam. Nyní ale jako volný hráč kývl na nabídku pražské Slavie, se kterou se domluvil na tříleté smlouvě. Ostrý zápas nehrál Ihattaren již rok a půl, i proto začne přípravu ve svém novém působišti individuálně.

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Hokejové Pardubice si stěžují na finského soupeře. Kontumace zápasu Ligy mistrů nedosáhly

Hokejovým Pardubicím se v rámci Ligy mistrů nevyvedl vstup do čtvrtfinále, když ve středečním úvodním zápase s finským klubem Lukko Rauma prohrály 4:6. Majitel Východočechů Petr Dědek je ale po tomto zápase rozčílen, soupeř prý podle něj porušil regule soutěže, když včas nenahlásil změnu ve své zápasové soupisce. Proto tak pardubické vedení tlumočilo přímo šéfovi soutěže Martinu Baumannovi, jenž byl na zápase přítomen, že bude na základě toho žádat kontumaci duelu. Ve čtvrtek dostaly Pardubice reakci, ze které spokojeny nebudou. Podle vedení soutěže totiž k žádnému pochybení ze strany finského klubu nedošlo.

včera

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Rusku budou poprvé třídenní. Spravedlivé Rusko potvrdilo Putinovu kandidaturu

Ruská Ústřední volební komise (ÚVK) oznámila, že prezidentské volby v Rusku se poprvé uskuteční v průběhu tří dnů, konkrétně od 15. do 17. března 2024. Podle agentury Reuters předsedkyně ÚVK Ella Pamfilovová podle Moscow Times uvedla, že členové ÚVK tento návrh podpořili v poměru hlasů 13 ku jednomu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy