Při protestech v Íránu už zemřelo 92 lidí, uvedli aktivisté

Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny kvůli smrti mladé ženy po zatčení mravnostní policií. Oznámila to dnes agentura AFP s odvoláním na nevládní organizaci Iran Human Rights (IHR). Předchozí bilance této organizace, která sídlila v Oslu, činila 83 obětí.

Dalších 41 lidí zahynulo při pátečních střetech na jihovýchodě Íránu, v pohraniční oblasti sousedící s Afghánistánem a Pákistánem, uvedla IHR s odvoláním na místní informační zdroje, aniž upřesnila, do jaké míry tyto násilnosti souvisely s úmrtím mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové.

Protesty v Íránu, nejzávažnější od roku 2019, odstartovala právě smrt této dvaadvacetileté Kurdky, která zemřela 16. září, tři dny po zatčení kvůli porušení přísných pravidel pro oblékání, která v islámské republice nařizují ženám zahalovat si vlasy šátkem. Tisíce lidí vyšly do ulic na podporu íránským demonstrantkám, které pálily šátky, také ve světě. V sobotu se demonstrovalo ve více než 150 městech po celém světě.

Úřady tvrdí, že Amíníová dostala infarkt, podle pozůstalých ale zemřela kvůli policejní brutalitě. K nezávislému vyšetření případu vyzval tento týden mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Při pátečních střetech na jihovýchodě Íránu bylo zabito i pět gardistů.

V chudé provincii Sístán a Balúčestán blízko afghánských a pákistánských hranic je špatná bezpečnostní situace už dlouho. Za násilnostmi v tomto regionu s převahou sunnitů stojí gangy pašující drogy a sunnitští islamisté bojující proti šíitským úřadům.

V tomto případě ale jeden ze sunnitských duchovních na internetu tvrdil, že komunitu pobouřil případ, kdy policista znásilnil patnáctiletou dívku.

Zatímco IHR pokládá zabíjení demonstrantů za zločin proti lidskosti, režim v Teheránu svaluje odpovědnost za demonstrace na zahraniční nepřátele, zejména Spojené státy a jejich západní spojence. Během demonstrací byli prý zadrženi občané Francie, Německa, Itálie, Nizozemska a Polska, jakož i 256 členů nelegálních opozičních uskupení, dodala AFP.

Tisíce lidí v Paříži demonstrovaly na podporu protestů v Íránu

Několik tisíc lidí dnes vyšlo v Paříži do ulic, aby podpořili protesty v Íránu proti vládě a přísným pravidlům pro oblékání žen. Obdobné demonstrace se uskutečnily o víkendu i v dalších evropských městech. Pařížské demonstrace se zúčastnila i řada Íránců, kteří žijí ve Francii v exilu, informovala agentura AP.

Demonstranti skandovali hesla jako "žena, život, svoboda" a mnozí z nich měli transparenty, které vyzývaly ke konci teokratické vlády v Teheránu či zrušení povinnosti pro ženy nosit šátek hidžáb na veřejnosti. Některé účastnice protestu se nechaly ostříhat, což je jeden ze symbolů současných protestů v Íránu.

"Tentokrát povstaly ženy a muži je doprovodili. Opravdu nastal čas změnit věci," řekla agentuře AFP jedna studentka íránského původu. "Z Íránu se nyní stalo vězení. Internetové spojení je přerušené a my nyní představujeme hlas Íránců," uvedla francouzská inženýrka íránského původu Toura Danaová.

Demonstrace se zúčastnila také řada představitelů levicových stran, které ale část demonstrantů vypískala. Někteří protestující také kritizovali setkání z 20. září mezi francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a íránským prezidentem Ebráhímem Raísím. "Francouzská vláda flirtuje s mulláhy, zatím co mulláhové zabíjejí ženy," tvrdil jeden transparent.

Demonstrace na podporu íránských protestů se dnes uskutečnily i v Torontu či Los Angeles. V sobotu vyšly do ulic tisíce lidí v Německu, Británii, Itálii a dalších evropských zemích.

Protesty v Íránu vypukly v polovině září po úmrtí mladé Íránky kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela poté, co ji zadržela mravnostní policie, protože neměla zakryté vlasy a dekolt podle přísných pravidel islámského kodexu oblékání. Úřady tvrdí, že žena dostala infarkt, podle rodiny Amíníové ale zemřela kvůli policejní brutalitě. Její rodina také poukázala na to, že nemá přístup k oficiálnímu policejnímu spisu. K nezávislému vyšetření případu vyzval tento týden mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres.

Proti demonstracím úřady tvrdě zakročily. Podle exilové organizace z Osla Iran Human Rights (IHR) během protestů zemřelo nejméně 92 lidí a dalších 41 lidí zemřelo při pátečních střetech na jihu země. Tam podle revolučních gard zemřelo i pět jejích příslušníků. Podle úřadů zemřelo při protestech 60 lidí, z toho deset příslušníků bezpečnostních sil.

Související

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

Více souvisejících

Írán

Aktuálně se děje

včera

včera

Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

včera

včera

Vláda ČR

Vláda chce, aby pokračovala podpora firem exportujících na Ukrajinu

Vláda na středečním jednání rozhodla o pokračování podpory firmám vyvážejícím své zboží a služby na Ukrajinu. Schválila také dar pěti nevyužívaných vozů Službě státní ochrany Ukrajiny a rozvojový program státu pro realizaci záměru podpory bydlení, který má pomoci obcím zajistit vhodné pozemky pro výstavbu nájemních obecních bytů.

včera

včera

včera

Bojový letoun F-16 (U.S. AirForce), photo by Chandler Cruttenden

Nizozemci poskytnou další stíhačky F-16 na výcvik ukrajinských pilotů

Nizozemsko předá tři stíhačky F-16 na rumunskou leteckou základnu, na které se ukrajinští piloti a další personál učí pracovat s těmito stroji. Informovala o tom agentura Reuters. Nizozemsko je součástí mezinárodní koalice, která má v plánu dodat ukrajinské armádě stíhačky americké výroby. 

včera

včera

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Robert Fico

Fico: Teorie jsou hezké, ale Rusko nikdy nevrátí Krym a neopustí Donbas

Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym a neplánuje opustit východoukrajinský Donbas. Podle něj je uznávání principu územní celistvosti v případě Ukrajiny pouze teoretickým konceptem mezinárodního práva, zatímco případný mír by byl nákladný a Rusové momentálně dominují vojensky.

včera

včera

včera

včera

USA potrestají Írán za víkendový útok. Od spojenců čekají stejnou reakci

Bílý dům ve středu v noci oznámil, že jako reakci na víkendový letecký útok Íránu na Izrael uvalí na Írán nové sankce a očekává podobné kroky od svých spojenců. Informaci přinesla agentura  AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy