Tálibán vede tajnou válku proti teroristické organizaci Islámský stát

Každých několik dní se na předměstí východoafghánského města Dželálábád objeví vyhozená těla mrtvých mužů. Někteří byli zastřeleni, jiní oběšeni, dalším někdo sťal hlavu. Mnozí mají v kapse ručně psané vzkazy, které je obviňují z členství v afghánské odnoži teroristické organizace Islámský stát (IS).

Taliban, Afghánistán

K odpovědnosti za tyto hrůzné vraždy ve stylu popravy se nikdo nehlásí, ale všeobecně se předpokládá, že je za ně odpovědný Tálibán, napsal zpravodajský server BBC News.

Islámský stát byl zodpovědný za srpnový sebevražedný atentát u kábulského letiště, při kterém zahynulo více než 150 lidí, a je urputným soupeřem Tálibánu. Obě tyto radikální islámské skupiny teď vedou pochmurnou a krvavou bitvu - a Dželálábád je její frontovou linií.

Po pádu prozápadního kabinetu, který nahradila vláda Tálibánu, je teď Afghánistán klidnější. Ovšem v Dželálábádu čelí jednotky Tálibánu téměř každodenním útokům. Islámský stát, místně známý pod arabskou zkratkou DAIŠ, využívá některé ze stejných taktik, které Tálibán tak úspěšně používal proti předchozí vládě - včetně náloží nastražených na silnicích a cílených útoků.

IS obviňuje Tálibán z toho, že je odpadlíkem, protože není dostatečně radikální. Tálibán odmítá IS jako kacířské extremisty. Šéfem rozvědky Tálibánu v provincii Nangarhár, jejíž metropolí je Dželálábád, je muž známý jako "doktor Bašír", kterého provází pověst zuřivého bojovníka. V minulosti se mu podařilo zahnat IS z malé pevnosti, kterou si vybudoval v sousední provincii Kunar.

Doktor Bašír popírá, že by měl Tálibán jakékoli spojení s mrtvolami, které někdo pravidelně nechává vystavené na odiv u silnice. Hrdě ale prohlašuje, že jeho muži zatkli desítky členů IS. Mnoho bojovníků takzvaného Islámského státu, kteří byli uvězněni za předchozí vlády, uprchlo z vězení během chaosu, jenž provázel převzetí moci Tálibánem.

Na veřejnosti doktor Bašír a ostatní představitelé Tálibánu hrozbu IS zlehčují. Tvrdí, že válka v Afghánistánu konečně skončila a že oni přinášejí Afghánistánu mír a bezpečnost. Cokoli, co tento příběh narušuje, je nežádoucí.

Doktor Bašír jde dokonce tak daleko, že navzdory všem důkazům o opaku tvrdí, že IS v Afghánistánu formálně ani neexistuje. "Název DAIŠ se vztahuje k Sýrii a Iráku," říká. "Tady v Afghánistánu žádná ničemná skupina s názvem DAIŠ není."

Ve skutečnosti je samozvaný Islámský stát v Afghánistánu nejen formálně přítomen, ale dokonce ustavil svou speciální odnož v oblasti zahrnující území Afghánistánu, kterou nazval "IS-Chorásán". Chorásán bývalo historické území ve Střední Asii s rozlohou 268.000 čtverečních kilometrů, které dnes leží na území Íránu, Afghánistánu, Tádžikistánu, Uzbekistánu a Turkmenistánu.

Samozvaný Islámský stát se v Afghánistánu poprvé etabloval v roce 2015 a v následujících letech provedl řadu krvavých útoků. Od převzetí moci Tálibánem však IS podniká sebevražedné atentáty i v těch oblastech země, kde se bojovníci IS dříve nevyskytovali. Začátkem tohoto měsíce IS zaútočil na mešity šíitské menšiny ve městě Kunduz na severu země a na baštu Tálibánu Kandahár.

Obavy z rozmachu IS v Afghánistánu sdílejí jak obyvatelé této země, tak sousední státy a západní představitelé. Spojené státy už varovaly, že by IS v Afghánistánu mohl během šesti měsíců až jednoho roku dosáhnout bodu, kdy bude schopen podnikat útoky v zahraničí.

IS v současnosti v Afghánistánu neovládá žádné území. V dřívějších letech se mu podařilo vybudovat základny v provinciích Nangarhár a Kunar, než ho vytlačily útoky Tálibánu a jednotek afghánské armády podporovaných americkými nálety.

Islámský stát má jen několik tisíc bojovníků ve srovnání s přibližně 70.000 příslušníky Tálibánu, kteří jsou nyní vybaveni americkými zbraněmi. Existují však obavy, že by IS mohl postupně verbovat bojovníky z dalších zemí Střední Asie a Pákistánu, a také rozčarované příslušníky Tálibánu, pokud se tato skupina v budoucnu rozpadne na soupeřící frakce, jak předpovídají někteří odborníci.

Mnozí Afghánci, unavení po desítkách let občanské války v zemi, označují rostoucí počet útoků IS za začátek "nové hry".

V Dželálábádu se terčem útoků nestává jen Tálibán. Aktivista místní občanské společnosti Abdar Rahmán Mavín se začátkem října vracel domů ze svatby, když na jeho vozidlo začali střílet neznámí ozbrojenci. Zabili ho, zatímco se na zadních sedadlech krčili jeho dva synové ve věku deset a 12 let. K odpovědnosti za útok se v krátkém prohlášení přihlásil IS.

Mavínův bratr Šad Núr je zoufalý. "Když se Tálibán dostal k moci, byli jsme všichni nesmírně šťastní a plní optimismu, že skončí všechny ty vraždy, pumové útoky, korupce a další nešvary," řekl. "Ale teď si uvědomujeme, že se nám vnucuje nový fenomén - a jmenuje se DAIŠ."

Nastupující vláda zruší povinné očkování pro osoby starší 60 let, řekl…

05.12.2021 18:17 Nastupující vláda Petra Fialy zruší paragraf chystané vyhlášky, která stanovuje povinné očkování…

Václav Klaus se o víkendu v Krkonoších zranil

05.12.2021 13:48 Bývalý prezident Václav Klaus o víkendu uklouzl na zledovatělé cestě v Krkonoších a zlomil si…

PŘEHLED: Dopravu i dnes komplikuje sníh. Které kraje vyžadují největší…

05.12.2021 12:32 Česko se i dnes potýká se sněhem. Zatímco některé kraje hlásí silnice bezproblémové a sjízdné,…

Předpověď počasí: Příští týden se výrazně ochladí, hrozí silné mrazy

05.12.2021 06:30 Příští týden se v Česku bude nadále ochlazovat. Teploty v noci mohou klesat až k -10 stupňům a…

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Muž v Jeruzalémě zaútočil nožem, policie ho zastřelila

04.12.2021 17:59 Palestinský útočník dnes nožem zranil mladého muže v centru Jeruzaléma, informovala agentura AFP.…

Ženy nejsou majetek, vyhlásil Tálibán. Studovat a pracovat jim ale…

03.12.2021 16:20 Aktualizováno Vláda radikálního islamistického hnutí Tálibán dnes zveřejnila vyhlášku, podle níž ženy v…

Izraelský expert pro boj s covidem-19 navrhl zvážit povinné očkování

01.12.2021 11:03 Salman Zarka, který v Izraeli koordinuje postup v boji proti covidu-19, navrhl zavést povinné…

Tálibán chce mírové vztahy se světem, uvedl afghánský premiér v prvním…

28.11.2021 08:28 Režim Tálibánu si přeje mírové vztahy se zbytkem světa, prohlásil v sobotu afghánský premiér…

Izrael uvažuje o vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Aktualizováno Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Při útoku v Jeruzalémě zastřelili jednoho člověka a další čtyři zranili

21.11.2021 11:25 Při útoku v jeruzalémském Starém městě útočníci dnes ráno zabili jednoho Izraelce a další čtyři…

Írán hlásí přes polovinu obyvatel plně očkovaných

20.11.2021 16:41 Írán dnes oznámil, že proti covidu-19 je v zemi plně naočkováno asi 44 milionů lidí, což je více…

Češka Tereza Hlůšková byla propuštěna z pákistánského vězení

20.11.2021 16:08 Aktualizováno Češka Tereza Hlůšková, kterou celníci v lednu 2018 zadrželi na letišti v Láhauru s devíti kilogramy…

Těhotným očkovaným ve 27. až 31. týdnu se rodí děti chráněné proti covidu

19.11.2021 18:33 Aktualizováno Novorozence proti covidu-19 nejlépe chrání vakcína, která je těhotné ženě podána mezi 27. a 31.…

Na jihu Íránu udeřila dvě zemětřesení, nejméně jeden člověk zemřel

14.11.2021 15:23 Aktualizováno Provincii Hormozgán na jihu Íránu dnes zasáhla dvě silná zemětřesení. Podle íránské státní televize…

Související:

Právě se děje

reklama