Tisíce Izraelců protestovaly znovu proti premiérovi Netanjahuovi

Na další protest proti izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi včera večer přišlo v Jeruzalémě několik tisíc lidí. Shromáždili se jako v minulých týdnech před premiérovou rezidencí, ale dodržovali mezi sebou rozestupy, stáli na vyznačených místech a měli roušky. Protest se konal i v Tel Avivu, ale za mnohem menší účasti.

Izraelci vyzývají premiéra k rezignaci několik týdnů kvůli jeho korupčním skandálům i tomu, jak řeší krizi kolem koronaviru.

Od pátku v zemi platí přísná uzávěra, která měla omezit i protesty, ale protože s tím nesouhlasil parlament, omezení týkající se shromažďování se na demonstrace nevztahuje.

V zemi jsou nejméně do 9. října uzavřeny obchody kromě těch, které prodávají nezbytné zboží, lidé se nemají od domovů vzdalovat na víc než kilometr a je omezen počet lidí, kteří se mohou shromáždit na jednom místě. V zemi se od začátku epidemie nakazilo přes 226.000 lidí a zemřelo 1417.

K Netanjahuově rezidenci v Jeruzalémě míří každý víkend tisíce lidí už tři měsíce. Mezi účastníky je mnoho mladých Izraelců, kteří přicházejí kvůli protikoronavirovým opatřením o práci.

Dnešní protest byl hlučný, ale lidé se řídili pokyny organizátorů a zůstali v klidu. Ministr zdravotnictví Juli Edelstein je označil za šiřitele viru a za lidi, kteří využívají pomalého rozhodování parlamentu. "V úterý legislativní proces ukončíme a protesty budou omezeny," napsal na twitteru. Podle vládního návrhu se mají demonstranti napříště držet v maximálně 20členných skupinách a dodržovat mezi sebou rozestupy.

Související

Více souvisejících

Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Aktualizováno před 30 minutami

před 36 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Recep Tayyip Erdoğan

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Aktualizováno před 6 hodinami

K nehodě na D2 přiletěl záchranářský vrtulník. (29.5.2023)

Nehody na D1 i D2. Obě dálnice ve směru na Brno stály

Začátek týdne v Brně a jeho okolí se neobešel bez dopravních komplikací. Ve směru do jihomoravské metropole stály kvůli nehodám dálnice D1 i D2. Na obou místech zasahovaly složky integrovaného záchranného systému. 

před 6 hodinami

Lotyšsko po úspěchu na MS v hokeji narychlo zavedlo nový státní svátek

Lotyšský parlament v neděli večer na poslední chvíli zavedl na dnešní den státní svátek poté, co jeho hokejisté na mistrovství světa vybojoval bronzovou medaili. Stalo se tak poprvé od obnovy nezávislosti v roce 1991.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy