Trump a Netanjahu pohřbili mír? Z Washingtonu zní slova o radikálním obratu

NÁZOR - Blízkovýchodní mírový plán, který v úterý přestavil americký prezident Donald Trump, je v praktické rovině dalším jednostranným dárkem pro izraelskou pravicovou vládu premiéra Benjamina Netanjahua, tvrdí editorial serveru Washington Post. Vlivný deník dodává, že oba politici se více než na urovnání konfliktu soustředí na krátkodobé cíle.

Drtivá rána pro vizi dvou států

Trump slíbil, že Spojené státy uznají izraelskou svrchovanost nad údolím Jordánu a veškeré izraelské osady postavené na západním břehu této řeky, nastiňuje prestižní deník. Deklaruje, že jde o radikální obrat americké politiky realizované v uplynulém půlstoletí.

"Netanjahu, který škodolibě slíbil rychlé nastolení izraelského práva ve všech oblastech, které plán uznává, se odvděčil tím, že Trumpa nazval, 'největším přítelem, kterého kdy Izrael měl v Bílém domě'," pokračuje editorial. Naznačuje, že Trump bude tuto pochvalu bude ve snaze o své znovuzvolení zajisté vyzdvihovat.  

Proti tomu Netanjahu se bude v březnových parlamentních volbách prezentovat Izraelcům jako lídr, který na Washingtonu vymohl dříve nepředstavitelné ústupky, očekává americký server. Dodává, že oba politici mohou doufat, že téma odvede pozornost od jejich aktuálních kauz, v případě Trumpa od impeachmentu a v případě Netanjahua od korupčních trestních činů, z nichž byl v úterý obžalován.

Americké posvěcení anexe území, na kterém vznikly židovské osady, budou drtivou ranou pro možnost řešení na bázi dvou států, Izraele a Palestiny, deklaruje Washington Post. Podotýká, že každý, kdo se k tomuto řešení kloní, může jen doufat, že zbytek plánu bude brzy zapomenut, protože jeho realizace by vytvořila takové podmínky, které znemožní mír a pro budoucí izraelské a americké politiky by bylo těžké je zvrátit.

Navíc, Trumpem nastavené podmínky pro vznik palestinského státu jsou prakticky totožné s těmi, které prosazuje Netanjahu, který je proto také tak rychle podpořil, konstatuje renomovaný deník. Vysvětluje, že palestinský "stát" by postrádal mnoho běžných rysů suverenity, například kontrolu vlastních hranic, vzdušného prostoru, výsostných vod a zahraniční politiky.

Izrael by také disponoval rozhodující pravomocí v bezpečnostních otázkách a měl by právo vyslat na palestinská území vlastní vojenské jednotky, poukazuje Washington Post. Dodává, že v novém arabském státě by nadále žily desítky tisíc Izraelců, kterým by vládl Izrael, který by si rovněž ponechal plnou kontrolu Jeruzaléma, vyjma několika málo oblastí, které se již dnes nacházejí mimo bezpečnostní zónu města.

Cynismus a sobectví

"Aby získali silně ořezanou nezávislost, Palestinci musí splnit dlouhý seznam podmínek, včetně vytvoření institucí v západním stylu, odzbrojit hnutí Hamás a uznat Izrael coby židovský stát," píše prestižní deník. Zdůrazňuje, že i za situace, kdyby současné palestinské vedení hodlalo podmínky splnit - což neplatí -, nemůže tak učinit v dohledné budoucnosti.

Netanjahu ostatně prohlásil, že Palestincům potrvá velmi dlouho dostat se "na začátek cesty", připomíná editorial. Poukazuje, že proti tomu anexe palestinských území, na kterých stojí izraelské osady, může začít během několika dnů.    

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Jediný aspekt plánu, který si žádá izraelský ústupek, je vágní, nevynutitelný příslib, že osady na území, které má být v budoucnu součástí Palestiny, nebudou během následujících čtyř let expandovat, uvádí vlivný server. Očekává, že Palestinci budou mobilizovat arabské a evropské země, aby proti tomuto schématu vystoupily.

Pokud se Izrael uchýlí k uvedené anexi jeho diplomatické vztahy s Jordánskem a možná i dalšími arabskými státy se ocitnou v ohrožení, varuje Washington Post. Kritizuje, že nic z toho ale Trumpa s Netanjahuem nezajímá, protože sledují své krátkodobé politické přežití.

"Blízkovýchodní mír byl dosud vzdálenou vyhlídkou, ale tito cyničtí a sobečtí politici ji ještě vzdálili," končí pochmurně americký deník.

Související

Více souvisejících

Izrael palestina USA Donald Trump Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ukrajinská armáda střeží své území

Ukrajinská armáda odrazila ruské útoky u 15 obcí. Putin ale počítá s dlouhou válkou

Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje. Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". 

před 15 minutami

Jižní Korea, ilustrační foto

Jižní Korea omladí populaci, zruší tradiční způsob počítání věku

Jižní Korea dnes schválila zákon, který od června 2023 ruší tradiční způsob počítání věku a zavádí standardizované počítání věku podle data narození běžné jinde ve světě. V zemi doposud podle jedné z tradičních metod platilo, že dětem je jeden rok už při narození a další rok se jim přičítal s každým dalším 1. lednem. Mnoho lidí tak v Jižní Koreji na oficiálních dokumentech omládne o rok a někteří dokonce o dva, informovala dnes agentura Reuters.

před 31 minutami

Uprchlíci z Ukrajiny na pražském hlavním nádraží.

Sněmovna zřejmě schválí pravidla prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny

Navrhovaná pravidla prodloužení dočasné ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí o jeden rok do konce března 2024 Sněmovna zřejmě schválí. Zakotví je vládní novela zákona zvaného lex Ukrajina, kterou dnes podpořil bezpečnostní výbor. Plénum by mělo schvalovat předlohu v úterý, a to zrychleně ve stavu legislativní nouze.

Aktualizováno před 50 minutami

Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 procenta lidí, stejně jako v říjnu a v září. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Úřad práce ČR. Nové místo si jeho prostřednictvím hledalo 257.187 lidí, o zhruba 1400 víc než v říjnu. Počet nabízených míst proti říjnu naopak mírně klesl. Podle analytiků bude volných pozic dál ubývat a nezaměstnanost se v příštích měsících mírně zvýší.

před 54 minutami

Vladimir Putin

Ukrajinci mají ruské vojáky za zločince. Jsou to hrdinové, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes při udělování nejvyšších státních vyznamenání prohlásil, že hrdinou je každý ruský voják bojující na Ukrajině, uvedla agentura Interfax. Naopak ukrajinské úřady podezírají ruské vojáky ze spáchání válečných zločinů za války, která už trvá téměř deset měsíců, připomínají světové agentury.

před 58 minutami

Patrik Nacher

Nacher připustil podporu ANO pro menšinovou pražskou radu

Hnutí ANO v Praze o koalici se Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) nejedná. Je ochotné podpořit menšinovou městskou radu do konce února, zatím jej Spolu ale oficiálně neoslovilo, řekl na dnešní tiskové konferenci po jednání stínové vlády ANO předseda zastupitelského klubu hnutí Patrik Nacher.

před 1 hodinou

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, ilustrační fotografie.

Ukrajinci ze sněmovního zařízení se mohou stěhovat, ubytování zajistil kraj

Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině (KACPU) v Liberci zajistilo nové bydlení pro skupinu ukrajinských uprchlíků, kteří musí opustit rekreační areál Kanceláře Poslanecké sněmovny v Harrachově na Jablonecku. Objekt by měl sloužit v zimě k rekreaci zaměstnanců kanceláře. Pro 13 ukrajinských uprchlíků z původních 19 zajistili bydlení nedaleko původního místa, další si našli jiné ubytování sami, řekla dnes ČTK mluvčí Libereckého kraje Andrea Fulková. Většinou jde podle ní o ženy a děti.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Český rozhlas

Sněmovní výbor odmítl návrhy poslanců ANO na zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas

Poslanci opozičního hnutí ANO zřejmě neprosadí zvýšení koncesionářského poplatku pro Český rozhlas (ČRo) o pět, nebo o deset korun měsíčně. Sněmovní volební výbor, jenž má na starosti média, dnes tyto úpravy k vládní novele o změně výběru radních České televize (ČT) a ČRo koaliční většinou odmítl. Podle vládních poslanců by poplatky měly být jedním z témat širší novely zákonů o veřejnoprávní televizi a rozhlasu, kterou by měli zákonodárci dostat od kabinetu příští rok.

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

vánoční cukroví

Vánoční cukroví: PŘEHLED surovin, za které si letos připlatíte a o kolik

Balení surovin na domácí pečení vánočního cukroví stojí letos v akci 1131 korun, což je o 11 procent více než loni. Balík surovin v akci, jako je například hladká mouka, cukr nebo vejce, zdražil o 112 korun. Zdražily téměř všechny ingredience, například cukr moučka na více než dvojnásobek toho, co stál loni. Vyplývá to z analýzy akčních letáků sedmi obchodních řetězců společnosti Česká distribuční na přelomu listopadu a prosince, kterou má ČTK k dispozici.

před 2 hodinami

Chorvatsko

Do Chorvatska bez hraničních kontrol. Bude přijato do Schengenu, tvrdí Rakušan

Český ministr vnitra Vít Rakušan doufá, že se jeho resortní kolegové ze zemí EU dnes v Bruselu shodnou na rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko, očekává o tom ale dlouhou a složitou debatu. Rozšíření prostoru volného pohybu o dvojici zemí, které už desetiletí splňují potřebné podmínky, dosud blokuje především odpor Vídně. Prakticky jisté je podle českého ministra dnešní rozhodnutí o vstupu Chorvatska.

Aktualizováno před 2 hodinami

Ilustrační foto

Pohonné hmoty za poslední týden opět zlevnily, nafta o více než korunu

Pohonné hmoty za uplynulý týden dál zlevnily, nafta o víc než korunu. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 38,47 koruny, před týdnem byl o 87 haléřů dražší. Nafta zlevnila na litru o 1,14 koruny, za litr teď řidiči dají průměrně 39,86 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Ceny klesají od konce října, od té doby Natural 95 zlevnil na litru o 4,50 koruny a nafta o 7,50 koruny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Minimální mzda se zvýší od ledna lidem z bezpečnostních sborů. Přehled, koho se to týká a o kolik

Příslušníkům bezpečnostních sborů se příští rok zvednou tarify o deset procent, u prvních dvou tarifních tříd o 17 procent. Návrh nařízení vlády dnes kabinet schválil, řekl na tiskové konferenci vicepremiér Marian Jurečka (KDU-ČSL). O desetinu se od ledna zvednou také platy vojáků z povolání na tarifech.

Zdroj: ČTK

Další zprávy