Fatální rána míru na Blízkém východě. Expert mluví o ponížení muslimů

NÁZOR - Před dvěma lety americký prezident Donald Trump formálně uznal Jeruzalém jako hlavní město Izraele, připomíná James Zogby v komentáři pro server CNN. Expert na Blízký východ a předseda výzkumné organizace Arab American Institute konstatuje, že šlo o nezodpovědný, nebezpečný a krutě necitlivý krok.

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Izrael, Jeruzalém
doporučujeme

Dva zásadní problémy

Trump fatálně poškodil práva a zájmy Palestinců a ukončil veškeré iluze, že by Spojené státy mohly pomoci dojednat urovnání izraelsko-palestinského konfliktu, deklaruje Zogby. Vysvětluje, že od začátku stávajícího "mírového procesu" existují dva zásadní problémy, které celé úsilí sráží, kterými jsou výrazně silnější pozice Izraele a jasná zaujatá podpora Washingtonu izraelské straně.

Jednostranné americké uznání Jeruzaléma oba problémy podtrhuje, tvrdí odborník. Upozorňuje, že rozhodlo jednu z nejcitlivějších otázek celého konfliktu ve prospěch Izraele, posílilo a odměnilo největší izraelské radikály a zároveň zkompromitovalo ty palestinské a arabské politiky, kteří vkládali naděje do Spojených států.

"Rozhodnutí uznat Jeruzalém jako hlavní město dalo jasně najevo, že USA nemohou být čestný prostředník," píše expert. Konstatuje, že s Jeruzalémem není radno si zahrávat, protože nejde o pouhé město, ale středobod výkladu všech abrahámovských náboženství a z toho důvodu jej již plán OSN z roku 1947 vyčlenil z parcelace židovského a arabského státu jako mezinárodní zónu.

To je důvodem, proč mezinárodní společenství nikdy neuznalo jednostranné prohlášení Jeruzaléma za izraelskou metropoli, které přišlo po obsazení západní části města po arabsko-izraelské válce v roce 1948, uvádí Zogby. Doplňuje, že Izrael tento odpor zkomplikoval v roce 1967, když obsadil zbytek Palestiny a po šestidenní válce anektoval podstatnou část palestinského území v Jeruzalémě, přičemž celý východ a západ města označil za "Velký Jeruzalém" a ten za svou "věčnou, nedělitelnou metropoli".     

Šlo o flagrantní porušení mezinárodního práva, které OSN jednohlasně odsoudila, a proto Trump svým rozhodnutím vlastně posvětil 70 let porušování práva i rezolucí OSN ze strany Izraele, deklaruje odborník. Upozorňuje, že pro Araby a muslimy po celém světě je Jeruzalém mocným symbolem reprezentujícím století zrad Západu a stejně jako otázka samotné Palestiny evokuje porušené sliby, brutální okupaci imperiálními a koloniálními mocnostmi, ztrátu kontroly nad vlastní historií a upření základních práv.

Historická křivda

"Často připomínám americkému publiku, že Jeruzalém je pro Araby a muslimy tím, čím je pro domorodé Američany masakr u Wounded Knee z roku 1890," píše Zogby. Vysvětluje, že  severoameričtí indiáni, nejen ti z kmene, jehož příslušníci byli tehdy brutálně pozabíjeni, vnímají tuto tragédii jako kolektivní historickou a přetrvávající křivdu.

Jeruzalém je rána v srdci Arabů a muslimů, která se nikdy nezahojí a Trump svým rozhodnutím, které v praxi omilostnilo izraelské přečiny proti mezinárodnímu právu a uznalo získání města skrze vojenské akce, sype do této rány sůl, deklaruje odborník. Dodává, že proto je naprosto necitlivé a pobuřující, když šéf Bílého domu doplňuje svou provokaci apelem na Palestince, aby zůstali v klidu.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Trump ve skutečnosti říká, že se nezajímá o utrpení Palestinců a nespravedlnost a nezákonnost izraelského počínání a že Palestinci by to zkrátka měli přijmout, konstatuje Zogby. Domnívá se, že americký prezident krokem nadbíhá svým krajně pravicovým evangelickým stoupencům a ignoruje názory křesťanské komunity v Palestině, protože den před Trumpovým rozhodnutím zveřejnili představitelé východních křesťanských církví apel, aby výhradní pravomoc Izraele nad městem neuznával.

Další otázkou je běžný život Palestinců v Jeruzalémě a jeho okolí, poukazuje odborník. Připomíná, že východní Jeruzalém byl z velké části odříznut od zbytku západního břehu Jordánu a Izrael zrychlil svou politiku "udušení" Arabů ve městě, kterým je odpírána práce, trpí demolicí domů, zábory pozemků a celou řadou diskriminačních opatření, která porušují základní lidská práva, což silně zkouší jejich výdrž.

Trump o těchto záležitostech mlčí a jeho poznámka "Bůh žehnej Palestincům", kterou zařadil do svého projevu z 6. prosince 2017, byla spíše pokrytectvím než vyjádřením reálného zájmu, které Palestince spíše rozhněvalo, než uklidnilo, tvrdí Zogby. Dodává, že stejně jako si Američané pamatují 7. prosinec coby datum japonského útoku na Pearl Harbor a den ponížení, Arabové a Palestinci takto budou pamatovat na 6. prosinec, kdy Donald Trump zasadil fatální a osudovou ránu míru a spravedlnosti ve Svaté zemi.  

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vládní čtvrť v Bagdádu pod palbou raket. Kdo za útokem stojí?

21.01.2020 07:44 Tři rakety dopadly dnes večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní…

Íránský zástupce v Davosu nebude, ministr Džavád mění program

20.01.2020 17:22 Íránský ministr zahraničí Mohammad Džavád Zaríf se nezúčastní Světového ekonomického fóra, které…

V Iráku se opět rozhořely protesty. Čtyři mrtví, desítky zraněných

20.01.2020 16:25 Na jihu Iráku a v jeho metropoli Bagdádu opět zesílily protivládní protesty, které dnes nepřežili…

Syrská krize? Dle většiny Čechů hrozba pro svět, nadávají na Turky a USA

20.01.2020 14:58 Zájem Čechů o vývoj v Sýrii, zmítané od roku 2011 občanskou válkou, opět klesl. Loni v prosinci se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama