V Egyptě byl popraven exčlen speciálních sil Ašmáví, přidal se k islamistům

V Egyptě popravili bývalého člena egyptských speciálních jednotek Hišáma Ašmávího, který se později připojil k islámským radikálům. Oznámila to dnes tamní armáda. K trestu smrti vojenský soud Ašmávího odsoudil loni za spoluúčast na plánování útoků na bezpečnostní složky.

Trest smrti nad ním v pondělí vynesl i civilní soud, který se zabýval teroristickými případy, v nichž byl Ašmáví obviněn spolu s dalšími 36 lidmi.

Armádní mluvčí na své facebookové stránce oznámil, že Ašmáví byl dnes oběšen. Informaci doplnil fotografií, na níž je Ašmáví ve vězeňském obleku určeném odsouzencům na smrt.

Podle mluvčího byl Ašmáví usvědčen ze 14 kriminálních činů. Patří k nim přepadení, při němž v roce 2014 přišlo o život 22 egyptských pohraničníků u hranice s Libyí, a dále pokus o vraždu bývalého ministra vnitra v roce 2013.

Jak informuje Reuters, Ašmávího v říjnu 2018 v Libyi dopadli lidé libyjského polního maršála Chalífy Haftara, jehož podporuje Egypt. Loni v květnu Libye Ašmávího Egyptu vydala.

Ašmáví byl spoluzakladatelem radikální organizace Ansár Bajt al-Makdis, která působila na Sinajském poloostrově. Z armády odešel v roce 2011 a díky svým vojenským zkušenostem z této skupiny učinil dobře organizovanou organizaci, která způsobila na Sinaji bezpečnostním silám velké ztráty, napsala agentura AP. Skupina se v roce 2014 přihlásila k teroristické skupině Islámský stát, avšak Ašmáví ji v tom nenásledoval. Následujícího roku se na videu přihlásil k síti Al-Káida a po odchodu do Libye se snažil připojit k radikálům, kteří působí na libyjském východě.

Související

Více souvisejících

Egypt Trest smrti popravy

Aktuálně se děje

před 50 minutami

včera

včera

včera

Gripen

Vláda schválila vyčlenění 216 miliard na nadzvukové letectvo do roku 2036

Vláda dnes schválila investiční program, který stanovuje maximální možné výdaje na udržení a rozvoj nadzvukového letectva do roku 2036. Celkové náklady byly stanoveny nejvýše na 215,8 miliardy korun a zahrnují pořízení letounů F-35, využívání letadel JAS-39 Gripen do roku 2035 a výstavbu nezbytné infrastruktury. Na svém webu to uvedlo ministerstvo obrany.

včera

včera

Senát ČR

Do Rady ČT byli v prvním kole zvoleni Fištejn, Denčevová a Procházková

Ve prvním kole tajných voleb Senát zvolil tři ze šesti členů Rady České televize. Z 46 kandidátů získali nadpoloviční většinu hlasů publicista Jefim Fištejn, rozhlasová moderátorka Ivana Chmel Denčevová a šéfredaktorka magazínu EDUzín a bývalá editorka Portálu ČT24 Barbora Procházková. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ivan Bartoš

Sněmovna schválila eDoklady. Lidem usnadní život už od ledna

Poslanecká sněmovna ve středu ve třetím čtení schválila vládní novelu zákona o právu na digitální služby, která počítá se zavedením eDokladů. Od poloviny ledna 2024 tak bude možné používat občanku v mobilu z dílny Digitální a informační agentury (DIA). Půjde o dobrovolnou alternativu k plastové kartičce.

včera

Senát ČR

Senát schválil růst rodičovského příspěvku, od ledna bude činit 350 tisíc korun

Senát ve středu navázal na Poslaneckou sněmovnu a stejně jako ona před měsícem vyslovil souhlas s růstem rodičovského příspěvku o 50 tisíc na 350 tisíc korun od ledna příštího roku. Nová výše příspěvku se bude týkat dětí narozených od začátku roku 2024, vyplývá z vládní novely. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. 

včera

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

včera

včera

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

včera

včera

včera

včera

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní

Ruský prezident Vladimir Putin se domnívá, že Rusko se již vrátilo do pozice globální "supervelmoci", a to téměř dva roky poté, co nařídil rozsáhlou invazi na sousední Ukrajinu. "Stali jsme se silnějšími," řekl Putin ve virtuálním projevu na úterním zasedání nevládní Mezinárodní ruské lidové rady vedené patriarchou ruské pravoslavné církve Kirillem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy