Začala pouť do Mekky: V tichu, s rouškami a v malých skupinách

V malých skupinkách vedených průvodci dnes přišli k prvnímu rituálu velké poutě do Mekky její letošní účastníci. Ve srovnání s předchozími roky jich byla jenom hrstka a všichni jsou rezidenty Saúdské Arábie, byť dvě třetiny z nich tvoří cizinci.

Svatyni Kaabu na nádvoří Velké mešity poutníci obcházeli s velkými odstupy a s rouškami na obličejích, přičemž z jiných let jsou známy snímky hustého davu kroužícího kolem černého kvádru svatyně.

Saúdská Arábie letošní pouť podle saúdskoarabských médií s ohledem na epidemii koronaviru umožňuje jenom 10.000 lidem. Tento údaj se ale neshoduje s oficiálním číslem saúdskoarabských úřadů, podle nichž bude letos na pouti pouze 1000 lidí. Loni do Mekky dorazilo 2,5 milionu muslimů. Kritériem při letošním výběru byl hlavně věk a zdravotní stav - účastníkům je mezi 20 a 50 lety, nikdo z nich netrpí žádnou vážnou nemocí a nevykazuje symptomy covidu-19. Přednost dostali ti, kteří ještě hadždž nikdy nevykonali.

Zúčastnit se pouti do Mekky aspoň jednou za život je povinností každého věřícího muslima, pokud mu to zdraví dovolí.

Hlavní starostí organizátorů je vždy bezpečnost poutníků, tentokrát je to především snaha zamezit nákaze. Účastníky vybíralo ministerstvo pro záležitosti pouti ze zájemců, kteří se přes internet přihlásili ze 160 zemí. Poprvé v moderní historii království nedovolilo na pouť přicestovat nikomu z ciziny. Podle médií jsou nicméně dvě třetiny účastníků cizinci pobývající v Saúdské Arábii a zbytek je domácí bezpečnostní a zdravotnický personál. Na každých 20 lidí připadá jeden průvodce, na každých 50 jeden lékař.

Scenes from #Mecca today! Historic Hajj amid the threat of coronavirus.pictures via @aleeharissi for AFP #Hajj2020 pic.twitter.com/Sq8jvgj6R1

— حسن سجواني ?? Hassan Sajwani (@HSajwanization) July 29, 2020

Všichni vybraní se museli podrobit testům na covid-19 a před vstupem do posvátného okrsku pobýt v hotelu v karanténě. Dnes se přesouvají do údolí Miná vzdáleného asi sedm kilometrů od Velké mešity. Většinou tam bývá rozlehlé stanové město, které musí pojmout miliony účastníků. Ve čtvrtek se odtud poutníci odeberou na pahorek Arafát, což je hlavní bod rituálů a spočívá v celodenním modlení a rozjímání na místě, kde podle islámské tradice prorok Mohamed pronesl poslední kázání. Další noc pak lidé stráví v údolí Muzdalifa a nakonec se vrátí do Miná k rituálu symbolického kamenování Satana.

Poutníci letos dostávají balené jídlo; v balíčcích obdrželi také sterilizované oblázky, jež si jinak na cestě k rituálu kamenování sbírají sami.

Letošní pouť mohou monitorovat výhradně domácí média, žádná zahraniční se do Mekky nedostala. Na televizních záběrech bylo vidět pečlivé čištění nádvoří Velké mešity i svatyně, k níž se letos nesmějí poutníci přiblížit ani se jí dotýkat.

Omezení znamenají pro království značnou finanční ztrátu, protože hadždž je obvykle velkým zdrojem příjmů - při započítání útrat z velké i malé pouti získává Saúdská Arábie každoročně až 12 miliard dolarů (268 miliard korun). Poutníky většinou cesta i pobyt v Mekce stojí tisíce dolarů, letos jim výdaje hradí království.

"Nedostává se mi slov, abych popsal, jak poctěn se cítím a jak úžasná jsou ta opatření. Dělají veškerou možnou prevenci," řekl devětatřicetiletý Ammar Chálid, který je původem Ind, ale narodil se v Saúdské Arábii. Poutník Aballáh Kasírí ze Spojených arabských emirátů nečekal, že bude vybrán z milionů zájemců. "Je to nepopsatelný pocit, o to víc, že je to moje první pouť v životě," řekl.

Související

Mekka je město s cca 2 miliony obyvateli v západní části Saúdské Arábie. Je hlavním městem provincie Mekka v regionu Hidžáz. Je rodištěm Mohameda, proroka islámu, a je nejsvětějším městem islámu. Každým rokem putuje na pouť během hadždže (islámský měsíc dhú'l-hidždža) do Mekky tři milióny muslimů, přičemž nevěřícím je vstup do města tradičně zakázán.

Během letošní pouti do Mekky zemřelo 1301 poutníků

Saúdská Arábie v neděli oznámila, že během letošní pouti hadždž do Mekky zemřelo 1301 poutníků, z nichž 83 procent nebylo úředně registrovaných. Mnozí z těchto obětí byli starší lidé s chronickými nemocemi, uvedl server CNN.

Více souvisejících

Saúdská Arábie Mekka Muslimové islám Saúdská Arábie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 58 minutami

princezna Badžrakitijábha

Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu

Thajský královský palác oznámil, že ve věku 47 let zemřela princezna Badžrakitijábha, nejstarší dcera krále Mahá Vatčirálongkona. Princezna, v zemi známá jako princezna Bha, strávila téměř čtyři roky v kómatu. Hospitalizována byla od prosince 2022, kdy vážně onemocněla kvůli srdečním problémům, které se u ní projevily během výcviku jejích psů.

před 1 hodinou

Krym, ilustrační foto

Ukrajinská armáda zničila při útoku na most desítky vojenských vozidel. Chce odstřihnout Rusko od Krymu

Ukrajinská armáda oznámila, že se jí podařilo zničit padesát ruských vojenských vozidel při masivním úderu na Armjanský most, který spojuje okupovaný Krym s pevninskou Ukrajinou. Podle vyjádření ukrajinského prvního samostatného útočného pluku Da Vinci útok zcela ochromil klíčovou zásobovací trasu ruských jednotek a vyřadil most z provozu. Kyjev uvádí, že zasažená vozidla byla naložena municí a palivem určeným pro nasazení v oblasti Záporožské oblasti.

před 2 hodinami

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Ukončili jsme válku s Íránem, prohlásil Trump. K žádné dohodě zatím nedošlo, reaguje Teherán

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil, že Washington a Teherán jsou velmi blízko podepsání mírové dohody, která by mohla ukončit současný válečný konflikt. Podle jeho slov bylo dosažení dohody hlavním důvodem, proč se rozhodl zrušit třetí noc po sobě plánované raketové údery a bombardování Íránu. Trump novinářům sdělil, že k finálnímu stvrzení ujednání zbývá v následujících dnech pouze dokončit dokumentaci, přičemž samotný podpisový ceremoniál se pravděpodobně uskuteční v Evropě. Podle něj tak válka s Íránem prakticky skončila.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie

Česko - Jižní Korea 1:2. Kapitán Krejčí skóroval, Korejci předvedli obrat

Češi v prvním zápase na letošním mistrovství světa ve fotbale sahali po bodovém zisku, proti Jižní Koreji dokonce několik minut vedli. Nakonec ale nezískali ani bod, protože reprezentaci asijské země se podařilo skóre otočit. Národní tým tak bude doufat, že vyhraje alespoň jeden ze dvou zbývajících zápasů ve skupině. 

včera

včera

Estadio Azteca je jedním ze stadionů, kde se odehraje letošní MS.

Fotbalové MS plné nových pravidel. Jaké novinky týmy i fanoušky čekají?

O blížícím se fotbalovém mistrovství světa, které vypukne již ve čtvrtek 11. června večer a které poprvé v historii budou spolupořádat tři země – konkrétně USA, Kanada a Mexiko, se v mnoha ohledech může směle mluvit o mistrovství, jaké fotbalový fanoušek dosud nezažil. Nejen rekordním počtem účastníků, kterých bude poprvé až 48, ale také třeba i kvůli změnám pravidel, stejně jako postupového klíče.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Obavy vědců se naplnily. El Niño je tady, může dosáhnout historické síly a působit miliardové škody

V Tichém oceánu se oficiálně zformoval klimatický jev El Niño a podle předpovědí meteorologů by mohl dosáhnout historické síly. Tento přirozený oteplovací cyklus, který v tichomořské oblasti blízko rovníku ovlivňuje celosvětové počasí, podle odborníků ještě více zvýší teplotu planety již tak zatížené znečištěním z fosilních paliv a pravděpodobně vyvolá extrémní projevy počasí po celém světě. 

včera

včera

Ilustrační foto

Polsko spustí unikátní program. Statisícům lidí poskytne kurzy přežití

Polsko v rámci své snahy stát se klíčovou pevností NATO vůči Rusku spustilo rozsáhlý civilní program wGotowości neboli Připravenost, který učí dobrovolníky dovednostem potřebným pro přežití v dobách krize. Tato iniciativa představuje největší projekt dobrovolného obranného výcviku v polské historii a klade si za cíl propojit armádu s veřejností a psychologicky připravit společnost na případný válečný stav.

včera

Kaja Kallasová

Neřeší Ukrajinu, Írán ani Trumpa. Státy EU se bouří proti Kallasové

Francie, Německo a další členské státy Evropské unie intenzivně diskutují o zásadní reformě, či dokonce rozpuštění patnáct let staré Evropské služby pro vnější činnost (EEAS). Cílem plánovaných změn je zefektivnit reakci bloku na současné geopolitické krize. Podle informací deníku Financial Times zvažují unijní metropole omezení pravomocí šéfky unijní diplomacie Kaji Kallasové a přesun funkcí tohoto úřadu, disponujícího ročním rozpočtem ve výši jedné miliardy eur, zpět pod Evropskou komisi a jednotlivé členské státy.

včera

včera

Hormuzský průliv

Írán oznámil uzavření Hormuzského průlivu. Útoky USA zlikvidovaly příměří, tvrdí

Útoky Spojených států z posledních hodin podle íránského ministerstva zahraničí prakticky zlikvidovaly platnost dosavadního příměří. Teherán označil americké vojenské akce za nezákonné a kriminální, přičemž zdůraznil, že vedle zjevného porušení Charty OSN a základních pravidel mezinárodního práva ohledně národní suverenity tyto údery učinily dohodu o příměří z 8. dubna fakticky bezvýznamnou. 

včera

Elon Musk

Musk podnítil nepokoje v Belfastu. Odhalil slabinu sociálních sítí

Násilné nepokoje v Belfastu a dalších britských městech ukázaly rostoucí vliv sociálních sítí, s jejichž pomocí krajně pravicoví aktéři prosazují protipřistěhovaleckou agendu. Rozbuškou pro vlnu neklidu se stal pondělní útok nožem v Belfastu, ze kterého byl obviněn súdánský žadatel o azyl, jenž do Spojeného království dorazil v roce 2023. Incidentu okamžitě využili radikální aktivisté k mobilizaci svých stoupenců. Následující večer provázely pouliční střety, zapalování aut, domů i autobusů a také rasově motivované útoky na majetek, včetně napadení provozovny tureckého holičství.

včera

včera

včera

V Severním Irsku vypukly násilné protiimigrační protesty

Policie v Severním Irsku nasadila proti demonstrantům vodní děla

Policie v Severním Irsku nasadila vodní děla proti výtržníkům během druhé noci protiimigračních protestů. U kruhového objezdu Sandyknowes poblíž Newtownabbey, severně od Belfastu, tak rozehnala dav přibližně tří set lidí, kteří zapálili nákladní vůz a házeli cihly a zápalné lahve. Nepokoje byly hlášeny také z měst Derry a Coleraine, celkově však byly výtržnosti mírnější než v úterý, kdy davy útočily na etnické menšiny v reakci na pondělní útok nožem v severním Belfastu, který si vyžádal jednoho těžce zraněného muže.

včera

Mašínová si zachovala pevný charakter, ocenil prezident Pavel

Česko ve středu zasáhla smutná zpráva o úmrtí Zdeny Mašínové. Doputovala i na Pražský hrad, který ji nenechal bez reakce. Prezident Petr Pavel ocenil pevný charakter a odvahu ženy, kterou před třemi lety vyznamenal. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy