Dohoda s Orbánem může EU stát hodně. Ukrajina má nakročeno do Evropy

Diplomacie byla složitá. Unie se ocitla v situaci, kde byla nucena vyjednávat s Orbánem a "koupit si ho", aby nedošlo ke zklamání Ukrajiny. Avšak dosažení kompromisu bude ještě vyžadovat výrazné ústupky za vysokou cenu, tvrdí bruselský korespondent renomovaného německého liberálního listu.

Josef Kelnberger zjistil, že některé hlavy států a vlád by nejraději viděly maďarského premiéra vyhoštěného z EU namísto Maďarska, kvůli jeho stále autokratičtější politice a snaze spojit se s diktátorem Putinem. Na obranu svých hodnot by mu nedali ani cent," píše Süddeutsche Zeitung

"Bylo by historickým selháním, kdyby EU nyní stáhla z Ukrajiny svou pozornost, protože maďarského premiéra se nepodařilo přesvědčit, aby změnil názor," píše německý korespondent, který se domnívá, že je pochopitelné, že europoslanci, kteří léta bojují proti Maďarsku, byli pobouřeni, že se Evropská komise rozhodla zrušit zmrazení 10 miliard eur pro Maďarsko.

Na druhou stranu i publicista připustil, že je přehnané označovat rozhodnutí za „špinavý byznys“, protože Komise podrobně vysvětlila, proč se tak rozhodla.

Jiní by však jistě chtěli Moskvě vzkázat: EU je jednotně na straně Kyjeva. Další skupina chce obojí: solidaritu bez Orbána. To ale nepůjde, protože existuje právo veta každé členské země  EU. Verdikt tedy zněl, že by bylo historickým neúspěchem, kdyby se EU od Kyjeva odvrátila. Takže kompromisem nakonec bylo dát peníze Maďarsku.

Na druhou stranu Komise uvedla, že neměla na výběr, protože soudní reformy byly v Maďarsku zastaveny.

Nepříjemné by bylo, kdyby zbylých 20 miliard z EU dostal nakonec Fidesz. Společenství však stále platí vysokou cenu, protože pokud se maďarský premiér tentokrát nenechá koupit, svědčí to o tom, že si je jistý, že už ho nelze srazit na kolena, ale naopak může změnit Evropu tím, že se sveze na vlně pravice.

Balázs Orbán v projevu k maďarským novinářům u příležitosti summitu Evropské unie zdůraznil, že postoj Maďarska je jasný: nepovažuje Ukrajinu za připravenou na jednání o Evropské unii, a proto navrhl, aby jednání nezačínala. Píše maďarský deník manider.

Šestadvacet členských států EU si ale myslí něco jiného, proto se Maďarsko po jednání rozhodlo opustit zasedací místnost a nezúčastnilo se hlasování.

"Maďarsko tím nezabránilo přijetí rozhodnutí, ale ani za toto chybné rozhodnutí nepřebírá odpovědnost,“ zdůraznil Balázs Orbán a pokračoval slovy, že od nynějška je odpovědnost na 26 členských státech Evropské unie.

EU zahájila přístupová jednání s Ukrajinou

Hlavy států a vlád Evropské unie se rozhodly zahájit formální přístupová jednání s Ukrajinou na svém čtvrtečním summitu v Bruselu. Oznámil to večer předseda Rady EU Charles Michel. Přístupová jednání by měla začít také s Moldavskem.

"Jde o historické rozhodnutí a je to jasným znamením naděje pro populaci v těchto zemích," říká Michel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který byl na summitu přítomen prostřednictvím video konference a rozhodnutí vehementně prosazoval, okamžitě zareagoval: „Děkuji všem, kteří se na rozhodnutí podíleli, a všem, kteří pomohli,“ vzkázal všem. "Německá podpora Ukrajině den ode dne roste. Vidíme to a vždy si to budeme pamatovat," dodal.

Cesta z dilematu byla diplomaticky elegantní – a velmi evropská

Tímto rozhodnutím se EU jen o vlásek vyhnula diplomatickému debaklu. Ještě pár hodin předtím to vypadalo, že maďarský premiér Viktor Orbán může sám zablokovat zahájení přístupových jednání. Šel by tím nejen proti unijní komisi, která tento krok před pár týdny doporučila. Zabránil by také rozhodnutí, které si bezpodmínečně přálo všech zbývajících 26 vlád EU, rozbil by dřívější jednotu EU v ukrajinském konfliktu, masivně by podvedl Ukrajinu a zajistil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi politické vítězství – a sám by se izoloval v EU.

Cesta z dilematu byla diplomaticky elegantní – a velmi evropská. Podle zpráv postup z velké části vymyslel kancléř Scholz v koordinaci s předsedou Rady Michelem: Orbán během jednání na několik okamžiků opustil místnost, aniž by jmenoval kolegu, který by ho zastupoval. Zbývajících 26 hlav států a vlád pak mohlo jednomyslně schválit pasáž v dokumentu summitu, podle kterého se EU rozhodla zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem. Poté se Orbán vrátil do zasedací místnosti. Diplomatické kruhy EU uvedly, že Orbánova nepřítomnost byla předem prodiskutována.

Související

Evropská Unie

EU schválila nový desetibodový pakt o migraci a azylu

Ministři členských zemí Evropské unie (Rada EU) v úterý v Bruselu definitivně schválili nový pakt o migraci a azylu, tedy masivní přepracování dosavadních migračních a azylových zákonů eurobloku. Uvedla to agentura Reuters.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Maďarsko Viktor Orbán Ursula von der Leyenová Olaf Scholz Emmanuel Macron Charles Michel

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

včera

Úterní počasí: Silné bouřky udeří už odpoledne. Hrozí i rozvodnění menších toků

V části Česka hrozí v úterý odpoledne a večer a v noci na středu silné bouřky, příslušnou výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Napršet v nich může i kolem 50 milimetrů, zesílí také vítr. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy