Dohoda s Orbánem může EU stát hodně. Ukrajina má nakročeno do Evropy

Diplomacie byla složitá. Unie se ocitla v situaci, kde byla nucena vyjednávat s Orbánem a "koupit si ho", aby nedošlo ke zklamání Ukrajiny. Avšak dosažení kompromisu bude ještě vyžadovat výrazné ústupky za vysokou cenu, tvrdí bruselský korespondent renomovaného německého liberálního listu.

Josef Kelnberger zjistil, že některé hlavy států a vlád by nejraději viděly maďarského premiéra vyhoštěného z EU namísto Maďarska, kvůli jeho stále autokratičtější politice a snaze spojit se s diktátorem Putinem. Na obranu svých hodnot by mu nedali ani cent," píše Süddeutsche Zeitung

"Bylo by historickým selháním, kdyby EU nyní stáhla z Ukrajiny svou pozornost, protože maďarského premiéra se nepodařilo přesvědčit, aby změnil názor," píše německý korespondent, který se domnívá, že je pochopitelné, že europoslanci, kteří léta bojují proti Maďarsku, byli pobouřeni, že se Evropská komise rozhodla zrušit zmrazení 10 miliard eur pro Maďarsko.

Na druhou stranu i publicista připustil, že je přehnané označovat rozhodnutí za „špinavý byznys“, protože Komise podrobně vysvětlila, proč se tak rozhodla.

Jiní by však jistě chtěli Moskvě vzkázat: EU je jednotně na straně Kyjeva. Další skupina chce obojí: solidaritu bez Orbána. To ale nepůjde, protože existuje právo veta každé členské země  EU. Verdikt tedy zněl, že by bylo historickým neúspěchem, kdyby se EU od Kyjeva odvrátila. Takže kompromisem nakonec bylo dát peníze Maďarsku.

Na druhou stranu Komise uvedla, že neměla na výběr, protože soudní reformy byly v Maďarsku zastaveny.

Nepříjemné by bylo, kdyby zbylých 20 miliard z EU dostal nakonec Fidesz. Společenství však stále platí vysokou cenu, protože pokud se maďarský premiér tentokrát nenechá koupit, svědčí to o tom, že si je jistý, že už ho nelze srazit na kolena, ale naopak může změnit Evropu tím, že se sveze na vlně pravice.

Balázs Orbán v projevu k maďarským novinářům u příležitosti summitu Evropské unie zdůraznil, že postoj Maďarska je jasný: nepovažuje Ukrajinu za připravenou na jednání o Evropské unii, a proto navrhl, aby jednání nezačínala. Píše maďarský deník manider.

Šestadvacet členských států EU si ale myslí něco jiného, proto se Maďarsko po jednání rozhodlo opustit zasedací místnost a nezúčastnilo se hlasování.

"Maďarsko tím nezabránilo přijetí rozhodnutí, ale ani za toto chybné rozhodnutí nepřebírá odpovědnost,“ zdůraznil Balázs Orbán a pokračoval slovy, že od nynějška je odpovědnost na 26 členských státech Evropské unie.

EU zahájila přístupová jednání s Ukrajinou

Hlavy států a vlád Evropské unie se rozhodly zahájit formální přístupová jednání s Ukrajinou na svém čtvrtečním summitu v Bruselu. Oznámil to večer předseda Rady EU Charles Michel. Přístupová jednání by měla začít také s Moldavskem.

"Jde o historické rozhodnutí a je to jasným znamením naděje pro populaci v těchto zemích," říká Michel.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který byl na summitu přítomen prostřednictvím video konference a rozhodnutí vehementně prosazoval, okamžitě zareagoval: „Děkuji všem, kteří se na rozhodnutí podíleli, a všem, kteří pomohli,“ vzkázal všem. "Německá podpora Ukrajině den ode dne roste. Vidíme to a vždy si to budeme pamatovat," dodal.

Cesta z dilematu byla diplomaticky elegantní – a velmi evropská

Tímto rozhodnutím se EU jen o vlásek vyhnula diplomatickému debaklu. Ještě pár hodin předtím to vypadalo, že maďarský premiér Viktor Orbán může sám zablokovat zahájení přístupových jednání. Šel by tím nejen proti unijní komisi, která tento krok před pár týdny doporučila. Zabránil by také rozhodnutí, které si bezpodmínečně přálo všech zbývajících 26 vlád EU, rozbil by dřívější jednotu EU v ukrajinském konfliktu, masivně by podvedl Ukrajinu a zajistil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi politické vítězství – a sám by se izoloval v EU.

Cesta z dilematu byla diplomaticky elegantní – a velmi evropská. Podle zpráv postup z velké části vymyslel kancléř Scholz v koordinaci s předsedou Rady Michelem: Orbán během jednání na několik okamžiků opustil místnost, aniž by jmenoval kolegu, který by ho zastupoval. Zbývajících 26 hlav států a vlád pak mohlo jednomyslně schválit pasáž v dokumentu summitu, podle kterého se EU rozhodla zahájit přístupové rozhovory s Ukrajinou a Moldavskem. Poté se Orbán vrátil do zasedací místnosti. Diplomatické kruhy EU uvedly, že Orbánova nepřítomnost byla předem prodiskutována.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Evropská unie

Unijní ostuda: Jen jedna z 27 zemí si splnila úkol. Šlo přitom o klima

Třicátého června byl poslední den pro předložení plánů, jak učinit transformaci energetiky na obnovitelné zdroje dostupnou. Žádná ze zemí, vyjma Švédska, však termín nestihla. Panuje tak riziko ohrožení vyplácení finančních prostředků, sankce za opožděné plány ovšem nehrozí.

Více souvisejících

EU (Evropská unie) Maďarsko Viktor Orbán Ursula von der Leyenová Olaf Scholz Emmanuel Macron Charles Michel

Aktuálně se děje

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

včera

včera

Donald Trump po atentátu v Butleru.

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí

Tajná služba USA suspendovala šest agentů, kteří loni zajišťovali bezpečnost volebního mítinku v pensylvánském Butleru, kde došlo k atentátu na tehdejšího prezidentského kandidáta Donalda Trumpa. Suspendace trvají 10 až 42 dnů bez platu. Kritici však upozorňují, že tresty nejsou dostatečné a že odpovědnost byla přenesena pouze na regionální pracovníky, zatímco členové Trumpovy osobní ochranky zůstali z velké části nedotčeni.

včera

včera

V Texasu odklízejí následky tragických povodní. Prohlédněte si galerii

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící

Neutuchající neštěstí v americkém státě Texas nadále pokračuje. Po bleskových povodních, které zasáhly oblast řeky Guadalupe, místní úřady stále evidují 160 pohřešovaných. Dosud bylo potvrzeno 121 úmrtí. Záchranné operace vedené složkami integrovaného záchranného systému, armádou i dobrovolníky pokračují ve vyhledávání nezvěstných a v odstraňování škod.

včera

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost

V Česku se proslýchalo o tom, že Rusové plánují teroristický útok. Bezpečnostní složky státu nicméně možnou bezpečnostní hrozbu prověřily a vyvrátily. Byla také přijata nespecifikovaná preventivní opatření. Nikdo nebyl zatčen ani umístěn do vazby, informovalo Vojenské zpravodajství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy