Evropská unie se postavila do pozoru poté, co americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením vysokých cel na evropské zboží. Brusel v reakci uvedl, že je připraven sáhnout po svém nejtvrdším obchodním nástroji, pokud Trump své hrozby uskuteční.
„Máme k dispozici nástroj proti nátlaku a budeme ho muset použít,“ prohlásil v Paříži evropský komisař pro zemědělství Christophe Hansen. Jeho slova zazněla po jednání s francouzskou ministryní Annie Genevard na prestižním zemědělském veletrhu Salon de l’Agriculture.
Tato takzvaná „obchodní bazuka“ EU vznikla jako reakce na první Trumpovo prezidentské období v letech 2017–2021 a umožňuje bloku širokou odvetu vůči obchodním omezením, která by byla považována za diskriminační. Zahrnovat může například odvetná cla, kvóty či omezení zahraničních investic.
Trumpův výrok o tom, že „Evropská unie byla vytvořena proto, aby poškodila Spojené státy“, vyvolal v Bruselu pobouření. „To překročilo všechny meze,“ reagoval polský premiér Donald Tusk a na sociální síti X zdůraznil, že EU vznikla „pro zachování míru, budování respektu mezi národy a podporu spravedlivého obchodu“.
Trumpovy výhrůžky přitom nejsou ojedinělé. Již dříve naznačil, že hodlá od března obnovit cla na dovoz oceli a hliníku, přičemž rozsáhlejší opatření by mohla následovat už od dubna. Evropská unie proto nevylučuje okamžitou odvetu.
„Evropská komise musí rychle přijmout protiopatření,“ napsala belgická europoslankyně Kathleen Van Brempt. „Ustupovat nátlaku není řešením. Musíme ochránit evropské firmy i domácnosti před dopady těchto amerických kroků.“
Pokud by EU aktivovala nástroj proti nátlaku, muselo by to schválit nejméně 15 z 27 členských států. Nejpravděpodobnějším prvním krokem by bylo znovuzavedení cel na americké produkty, jako jsou motocykly Harley-Davidson, bourbon z Kentucky či pomerančový džus z Floridy. Tyto sankce by pak mohly být ještě rozšířeny.
Zvlášť ohroženi jsou evropští výrobci automobilů, kteří se stali hlavním terčem Trumpovy kritiky. Prezident dlouhodobě tvrdí, že evropská cla na dovoz amerických aut jsou příliš vysoká a že daň z přidané hodnoty funguje jako další obchodní bariéra. V případě zavedení cel by nejvíce trpěla německá automobilka BMW, jejíž závod ve Spartanburgu v Jižní Karolíně loni exportoval téměř 225 000 vozů – a to přímo z konzervativního regionu, který Trumpa v minulých volbách silně podpořil.
Francie se snažila situaci uklidnit diplomatickou cestou. Prezident Emmanuel Macron dokonce poskytl rozhovor americké stanici Fox News, v němž se snažil Trumpa přesvědčit, aby obchodní válku vedl proti Číně, nikoli proti Evropě. Jen o den později však francouzský ministr financí Eric Lombard varoval, že pokud Trump cla skutečně zavede, „Evropa odpoví stejným způsobem“.
Evropská reakce se ale neomezuje jen na cla. Italský ministr průmyslu Adolfo Urso naznačil, že by Unie mohla s Trumpem vyjednávat o kompromisu, například zvýšením výdajů na obranu, což je jedna z jeho hlavních priorit.
Přesto však zůstává jasné, že pokud Trump dotáhne svou obchodní politiku do konce, Evropa nezůstane pasivní. Blok se připravuje na tvrdou odpověď, která by mohla výrazně zasáhnout americkou ekonomiku.
Související

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
Donald Trump , clo , Donald Tusk
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Trump posílá Waltze do OSN. Nahradí ho Rubio
před 1 hodinou

Ozzy Osbourne naposledy vystoupí s Black Sabbath. Strach o jeho zdraví sílí
před 2 hodinami

Už jim s Trumpem dochází trpělivost. McDonald’s a General Motors důrazně varují
před 4 hodinami

„Amerika nás nezajímá.“ Čínští vývozci si s Trumpem hlavu nelámou, zboží prodají jinde
před 5 hodinami

Otřes v Bílém domě: Mike Waltz končí
před 6 hodinami

Co říká ukrajinsko-americká dohoda o nerostech? Je hlavně symbolická, ale Trumpovi to stačí
před 6 hodinami

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
před 6 hodinami

Co se děje s počasím na Zemi? To, čeho se vědci obávali, se naplnilo
před 7 hodinami

Pardubice se po prohraném finále loučí s trenérem Hořavou. Klub s ním smlouvu neprodloužil
před 7 hodinami

Na hradecký hokejový klub padl opět stín dopingu. Pozitivní test měl útočník Chalupa
před 8 hodinami

Největší novodobý podvod? Musk nečekaně napadnul Pentagon
před 9 hodinami

Kamala Harris po třech měsících prolomila mlčení. Poprvé od voleb tvrdě zkritizovala Trumpa
před 10 hodinami

Evropa slaví, Trump si mne ruce. Podle Ruska dohoda o surovinách Kyjevu zlomí vaz
před 12 hodinami

Česko slaví 1. máj. Maláčová bojuje za vyšší platy, komunisté proti stíhačkám
před 12 hodinami

Televizní poplatky od dnešního dne rostou. Statisíce domácností je budou hradit nově
před 13 hodinami

Je digitální život správná cesta? "Naprostý chaos" po blackoutu rezonuje lidmi po celém světě
před 14 hodinami

USA a Ukrajina podepsaly dohodu o strategických nerostných surovinách
před 15 hodinami

Prvomájová předpověď počasí. Oproti středě se oteplí
včera

Obchody i doprava. Květnové svátky mají vliv na více oblastí
včera
Češi od zítra platí vyšší koncesionářské poplatky. Rozšiřuje se i okruh poplatníků
Zítra začíná květen, který letos bude okamžikem jedné velké změny. Po letech se totiž zvýší výše televizního poplatku. To ale není všechno. Zásadně se totiž upravuje i to, na koho se vztahuje povinnost poplatek platit.
Zdroj: Jan Hrabě