Berlín - Pacientka, která byla v úterý v Berlíně izolována kvůli podezření na ebolu, má malárii. Podle agentury AFP to dnes oznámila klinika, která prováděla testy. V západní Africe mezitím pokračuje boj se zákeřnou nemocí. Libérie vyhlásila v zemi zákaz nočního vycházení a uvalila karanténu na část hlavního města Monrovie. Při protestech proti tomuto opatření se demonstranti střetli s policií. Libérie je nejpostiženější ze čtyř zemí v západní Africe, které nemoc zasáhla. Celkem viru podlehlo podle Světové zdravotnické organizace (WHO) již 1229 lidí.
Třicetiletou ženu původem z Afriky v úterý berlínská policie po rozsáhlé bezpečnostní akci převezla do univerzitní nemocnice Charité. Tamní lékaři dnes potvrdili, že pacientka trpí malárií. Počáteční příznaky této choroby se shodují se symptomy eboly.
Po dřívějším vyhlášení stavu nouze přijala Libérie další opatření ve snaze zabránit šíření epidemie eboly. Zákaz vycházení platí podle prohlášení liberijské prezidentky Ellen Johnsonové-Sierleafové ode dneška každý den od devíti hodin večer do šesti do rána a to až do odvolání.
Úřady také uzavřely dvě celé čtvrti metropole Monrovie, v nichž žije kolem 50.000 lidí, a vyhlásily v nich karanténu. Jednou z nich je také West Point, chudinská čtvrť, z jejíž kliniky o víkendu uprchlo sedmnáct pacientů s podezřením na onemocnění ebolou. Všechny už se prý úřadům podařilo najít a převézt do jiné nemocnice.
Proti uvalení karantény na svou čtvrť dnes v Monrovii protestovaly stovky lidí. Policie, která od rána blokovala přístupové cesty do oblasti, na rozehnání davu použila slzný plyn.
"Nedokážeme epidemii kontrolovat, protože závažnost situace lidé stále podceňují," uvedla prezidentka Johnsonová-Sirleafová.
Mnoho rodin v Libérii své nakažené příslušníky před ošetřením ukrývá, protože se domnívají, že se jejich stav v karanténě jen zhorší. Dál provozují i tradiční pohřební rituály, které prezidentka označila za jednu z příčin šíření nemoci. Už dříve liberijská vláda nařídila těla obětí eboly pálit.
Ebolou se mohou nakazit lidé i zvířata. Přenáší se při kontaktu s krví, sekrety a tělesnými tekutinami nemocného. Častými oběťmi eboly jsou proto také zdravotníci ošetřující nemocné, pokud nepoužívají rukavice, masky a ochranné brýle.
Prvotní symptomy jsou neurčité, což ztěžuje včasnou diagnostiku nemoci. Nemoc je charakteristická náhlými horečkami, pocitem slabosti, bolestmi svalů a hlavy a bolestmi v krku. Posléze následuje zvracení, průjem, vyrážka, selháni funkce ledvin a jater a v některých případech i vnitřní či vnější krvácení.
Symptomy se mohou objevit 2 až 21 dnů po nakažení. Ebola se u některých pacientů projeví vyrážkou, zarudlýma očima, škytavkou, bolestí na hrudí nebo obtížemi při dýchání či polykání, píšou lekari-bez-hranic.cz.
Související
Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
před 1 hodinou
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
před 2 hodinami
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
před 3 hodinami
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
před 5 hodinami
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
před 6 hodinami
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
před 7 hodinami
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
před 9 hodinami
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
včera
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
včera
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno včera
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
včera
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
včera
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
včera
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
včera
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
včera
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
včera
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
včera
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
včera
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
včera
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
Světovou kinematografií otřásla po Vánocích smutná zpráva. Ve věku 91 let zemřela legendární francouzská filmová herečka a zpěvačka Brigitte Bardotová. Za dvě dekády úspěšné kariéry natočila desítky filmů, se šoubyznysem se překvapivě rozloučila už před čtyřicítkou.
Zdroj: Lucie Podzimková