Atény - Archeologové v nedávno objevené starověké hrobce na severu Řecka nalezli dvě mramorové karyatidy, tedy sochy žen, které v architektuře plní funkci sloupu, a velkou, barevnou mramorovou desku s vytesanými geometrickými tvary. Artefakty se nacházely v místnosti, která je zřejmě předsíní hlavní místnosti. Informovalo o tom řecké ministerstvo kultury.
Hrobka ve městě Amfipolis zřejmě pochází z doby Alexandra Velikého. Je datována do doby 325 až 300 před naším letopočtem a spekuluje se, že by zde mohl být pohřbený někdo z rodiny Alexandra Makedonského nebo některý z jeho generálů. Hrob není porušený ani vyrabovaný.Šedesáticentimetrové sochy žen s kudrnatými vlasy pokrývajícími jejich ramena se našly na zdi vedoucí do zatím neprobádané hlavní místnosti. Podle agentury Reuters jsou vytesané stejnou technikou jako hlavy a křídla dvou sfing, které hlídaly hlavní vchod do hrobky a byly nalezené v srpnu. Obě postavy mají napřaženou ruku v symbolickému gestu, které má odstrčit každého, kdo by se pokusil vniknout do hrobky. Jedna z karyatid nemá dochovaný obličej."Konstrukce druhého vchodu s karyatidami je důležitým nálezem, který podporuje názor, že je to význačná památka velkého významu," uvedlo ministerstvo kultury. Podle archeologů by dokonce místo mohlo být největším starověkým hrobem nalezeným v Řecku.Vykopávky na místě začaly již v roce 2012. Původně se spekulovalo i o tom, že by se mohlo jednat o hrobku samotného Alexandra Makedonského.Alexandr Makedonský zemřel v roce 323 před naším letopočtem v Babylónu. Jeho ostatky byly nejspíš převezeny do mauzolea na území Egypta, po hrobce se však slehla zem a přesné místo posledního odpočinku panovníka je stále zahaleno tajemstvím.Amatérští i profesionální archeologové v posledních desetiletích například našli "zaručené" doklady, že Alexandr byl pohřben v egyptské Alexandrii, v oáze Siva poblíž libyjské hranice, v Uzbekistánu nebo dokonce na severu Austrálie.
Související
Turisté našli mince za miliony. Nález se vymyká velkou hmotností drahého kovu
Čtyřletý chlapec v muzeu rozbil 3500 let starý džbán
Archeologie , archeologové , Řecko
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák