Skotové půjdou hlasovat znovu? Separatisté jsou realitou, varuje expert

Skutečnost, že Skotové řekli v referendum o nezávislosti na Velké Británii ne, vyplynula především ze strachu s některých dopadů odtržení se, uvádí bezpečnostní analytik dr. Binoy Kampmark v rozhovoru pro server rt.com. Odborník působící na australském Royal Melbourne Institute of Technology však varuje před doprovodným efektem pro Katalánsko, které usiluje o osamostatnění se na Španělsku.

Skotové půjdou hlasovat znovu

Ve Skotsku zvítězila kampaň "Raději spolu". Odborník si přesto myslí, že zastánci nezávislosti se v budoucnu opětovně znovu pokusí o vznik samostatného státu.

"Domnívám se, že výsledek hlasování naznačil, že to hnutí přitáhlo velkou pozornost a kampaň za samostatnost vedená Alexem Salmondem byla velmi profesionální a v mnoha ohledech pozoruhodná. Ve srovnání s tím kampaň 'Raději spolu' byla dost šílená...na jednu stranu uspokojivá, na druhou ale zřejmě pouze převážil strach z důsledků osamostatnění se. Proto si myslím, že v žádném případě není po všem a Skotsko zřejmě půjde někdy v budoucnu znovu hlasovat (o nezávislosti)," uvádí Kampmark.

Rozhovor v originálním znění si můžete přečíst zde.

"Zdá se, že šlo o záležitost posledních minut, nebo přinejmenším posledních pár dnů," odpovídá expert na otázku, zda kampaň za setrvání ve Velké Británii jednoduše oslovila více Skotů.

"Jedním z faktorů byl i zvýšený zájem politiků v Londýně a nepochybě kampaň 'Raději spolu' byla probuzením se ze šoku, který vyvolaly průzkumy YouGov naznačující, že kampaň za 'ano' je prakticky vytěsnila. Takže tam šlo o jistou naléhavost a najednou jsme slyšeli každou významnou postavu z Downing Street a White Hall mluvit o dopadech odtržení se. To byl jeden z velkých šoků, který vzbudil větší vlnu zájmu, protože do té doby byla kampaň 'Raději spolu' jen myšlenkou schovanou v pytli," uvádí analytik.

V Evropě jsou další separatistické oblasti

Hrozí podle experta možnost, že byť neúspěšné skotské referendum posílí i další separatistická hnutí napříč Evropou?

"Je důležité zdůraznit, že tento specifický experiment ukazuje, že je hodně zájmu o demokracii i odtržení se. Nepochybně tam bylo několik pozorovatelů z Katalánska a zjišťovali, jak by se z té kampaně mohli poučit. A to je taky nepochybně důvod, proč se Španělsko ve veřejných prohlášeních vyslovovalo proti skotské nezávislosti. Obávali se dominového efektu, který byl a stále zůstává ve hře. Ještě jsme neviděli dopady referenda na širší vnímání Evropanů, ale není pochyb o tom, že další separatistické skupiny si vzaly ponaučení, že taková kampaň může být vedena velmi profesionálně a pozoruhodně úspěšně, což hodně vypovídá o schopnostech jednotlivců, jako je Salmond," míní Kampmark.

Podle analytika není zcela zřejmé, jaké další evropské regiony mají reálnou šanci na osamostatnění se. "Jde o dobrou otázku. Již jsme zažili hlasování, která měla nezávazný charakter, například v italském Benátsku, v listopadu pak bude další v Katalánsku. Takže tu jsou oblasti, kde v nezávazných referendech padla nezávazná rozhodnutí. Existuje tedy snaha vyjádřit určitý zájem, ale bohužel to není jako ve skotském případě, kde ve skutečnosti lidé dostali možnost hlasovat závazně. Musíme teprve počkat, kam se to celé vyvine," uzavírá rozhovor bezpečnostní analytik.

Související

Nicola Sturgeonová

Nezávislost Skotska? Premiérka Sturgeonová chce referendum už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.
Nicola Sturgeonová

Pro nezávislost Skotska by hlasovalo 58 procent voličů, ukazuje nový průzkum

Pro nezávislost Skotska by nyní hlasoval rekordní počet voličů. Tvrdí to alespoň průzkum veřejného mínění agentury Ipsos Mori. Podle něj by odtržení od zbytku Spojeného království v referendu podpořilo 58 procent Skotů. Referendum o nezávislosti se ve Skotsku konalo v roce 2014. Tehdy hlasovalo 55,3 procenta voličů proti rozbití unie s Anglií, Walesem a Severním Irskem.

Více souvisejících

Skotské referendum Katalánsko

Aktuálně se děje

před 10 minutami

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů

V pražské zoologické zahradě před Vánocemi zemřel velemlok čínský Karlo, který byl dlouhé roky považován za největšího obojživelníka na světě. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek o této smutné události informoval na sociální síti X

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy