Brusel - Média včera přišla s informací, že teroristé chystali v Bruselu útok na budovu Evropské komise (EK). Její mluvčí dnes sdělil, že o ničem takovém neví, nicméně obavy panují, protože se kolem sídla EK viditelně zvyšuje bezpečnost.
Na počátku srpna byla podle nizozemské veřejnoprávní televize NOS na bruselském letišti po návratu z Turecka zadržena dvojice tureckého původu s bydlištěm v nizozemském Haagu.
Muž a žena se údajně podíleli na činnosti teroristické skupiny, nedovoleném ozbrojování a financování terorismu. V Haagu při domovních prohlídkách policisté podle tisku našli islamistické materiály, v Belgii při související akci údajně také střelné zbraně a neprůstřelnou vestu.
Belgický federální žalobce dnes ale odmítl další z tvrzení médií, které psaly též o údajně nalezených výbušninách. Podle deníku De Standaard žalobce zdůraznil, že neexistovaly žádné konkrétní plány útoku na budovu komise v Bruselu a že také pro zadržené v tomto případě platí princip presumpce neviny.
V průběhu vyšetřování se však prý objevily některé adresy v blízkosti komise, nejsou prý však důkazy o nějakém přesném plánu útoku.
"Jsme v pravidelném kontaktu s úřady ohledně všech bezpečnostních otázek. Po zprávách v médiích jsme belgické úřady kontaktovali s žádostí o objasnění. Potvrdily nám, že si nejsou vědomy žádné konkrétní hrozby vůči Evropské komisi," řekl dnes novinářům mluvčí komise Jonathan Todd. Komentovat ale odmítl posílení bezpečnostních opatření v budově a jejím okolí.
Podle belgických médií, které citují agenturu Belga, o posílení bezpečnosti rozhodl eurokomisař Maroš Šefčovič, odpovědný za institucionální vztahy a administrativu komise. V neděli večer prý v interním e-mailu oznámil, že ačkoliv neexistuje konkrétní hrozba, byla přijata opatření, která by umožnila odpovídající reakci. Zvýšit úroveň bezpečnosti se podle tohoto e-mailu rozhodl také s ohledem na současné "mezinárodní klima".
Související
Evropské státy zahájily rozsáhlou operaci na záchranu občanů z lodi MV Hondius
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
EU (Evropská unie) , evropská komise , Terorismus
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Počasí dnes: Česko zasáhnou silné bouřky, varovali meteorologové
před 1 hodinou
Potvrzeno. Roman Červenka pojede na třinácté mistrovství světa v kariéře
před 2 hodinami
Francie potvrdila první případ hantavirové infekce
před 2 hodinami
Čína konečně potvrdila, že od středy bude hostit prezidenta Trumpa
před 3 hodinami
Ropa na světových trzích reagovala na nejnovější Trumpova slova
před 4 hodinami
Neakceptovatelné. Trump reagoval na íránský mírový protinávrh
před 5 hodinami
Počasí příští víkend: Sobotu může zkazit déšť, v neděli hrozí i bouřky
včera
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
včera
Sjezd sudetských Němců v Brně tříští politiky. Zbytečné otevírání starých ran, varuje Havlíček
včera
Chaos, šílenství... Česko má mezinárodní ostudu, o excesu slavistických fanoušků píše celý svět
včera
Evakuace MV Hondius bude trvat do pondělí. Pak na lodi zůstane 30 lidí
včera
Fanoušek, jenž napadl Surovčíka, už se do Edenu nepodívá. Chorý s Douděrou si budou hledat angažmá
včera
Disciplinární komise vynese verdikty nad pražským derby v úterý. Slibuje přísné tresty
včera
Podle titulárního sponzora ligy přichází český fotbal o důvěryhodnost
včera
Slavia dočasně uzavře Tribunu sever, potrestala tvrdě i hříšníky z kádru. Po výtržnících bude chtít klub náhradu škod
včera
Írán poslal USA odpověď na návrh mírového plánu
včera
Motoristé balancují na hraně vstupu do Sněmovny. Macinka je nadšený
včera
Vyústění dlouhodobé nenávisti. Sparta se poprvé vyjádřila k excesu slavistických fanoušků
včera
Je to hnus, komentují politici sobotní skandál slavistických fanoušků
včera
Slavia oznámila okamžité uzavření Tribuny Sever. Po fanoušcích bude žádat náhradu škody
Prestižní derby pražských „S“, které mělo být vrcholem druhého kola nadstavby, skončilo pro český fotbal naprostou ostudou. V sedmé minutě nastaveného času vtrhly na hrací plochu stadionu v Edenu stovky domácích příznivců, což vedlo k předčasnému ukončení zápasu. Slavia v tu chvíli vedla 3:2 a sahala po obhajobě mistrovského titulu, k čemuž jí chybělo odehrát jen několik desítek sekund.
Zdroj: Libor Novák