Jak to bylo mezi Ježíšem a Marií? Odpovídá Ztracené evangelium

MAGAZÍN – Měl Ježíš ženu a děti? To je otázka, nad kterou si lámou hlavu mnozí renomovaní historikové, ale i různí pisálci. Tak či onak církev je na jakékoli dohady na toto téma neobyčejně citlivá. Pozdvižení vyvolala (a nejspíš ještě vyvolá) nová kniha „Ztracené evangelium“, kterou napsal profesor torontské univerzity Barrie Wilson a kanadsko-izraelský novinář a spisovatel Simcha Jacobovici.

Kniha, jejíž název zní „The Lost Gospel: Decoding the Sacred Text that Reveals Jesus' Marriage to Mary Magdalene" (Ztracené evangelium: Rozluštění církevního textu, který odhaluje Ježíšův sňatek s Máří Magdalénou), vychází z rukopisu, který byl nalezen v Britské knihovně a který je datován do roku 564 n.l.

Wilson a Jacobovici strávili několik měsíců jeho překladem a nyní přicházejí s velmi kontroverzními trvzeními. Anglikánská církev už knihu zavrhla s tím, že má víc společného s Šifrou mistra Leonarda od Dana Browna než s evangelii (Matouš, Marek, Lukáš a Jan).

V knize se uvádí, že Máří Magdaléna byla ženou Ježíše a spolu měli dvě děti. Jejich jména budou zveřejněna ve středu, kdy se kniha dostane na pulty. Ještě víc šokující je ovšem tvrzení, že Máří Magdalena byla ve skutečnosti Panna Marie. Ta tedy nebyla Ježíšovou matkou, nýbrž manželkou.

Máří Magdaléna je v laické kultuře popisována jako prostitutka a katolická církev ji prezentuje jako ideální typ kajícnice. Zmiňují se o ní všechna čtyři evangelia, byť se v lecčems rozcházejí, ale ani v jednom není popisována jako lehká děva. Magdaléna se také hojně vyskytuje v apokryfních evangeliích, která podle církve do Bible nepatří. V roce 2012 byl objeven fragment koptského evangelia, ve kterém Ježíš svým žákům říká "...moje žena...". Dle názoru mnoha expertů tím Ježíš odkazoval právě na Máří Magdalénu.

Podle autorů nové knihy došlo proti Ježíšovi ke spiknutí již 13 let před jeho ukřižováním a oběťmi atentátu se měly stát Magdaléna a její dvě děti. Wilson a Jacobovici dále tvrdí, že Ježíš měl konexe na nejvyšších místech. Údajně byl ve styku dokonce s římským císařem Tiberiem (vládl 14 - 37 n. l.) a velitelem pretoriánské gardy Seianem.

Kniha je unikátní také tím, že jde o první překlad spisu „Církevní historie" ze syrštiny do angličtiny. Dílo napsal biskup a historik Zachariáš z Mytiléné (asi 465 – někdy po roce 536 n.l.).

Související

Velikonoce vybízejí, abychom do našich starostí i temnot vpustili světlo a nabrali sílu k jejich zvládání, říká Zdenek Wasserbauer. Rozhovor

Velikonoce jsou inspirací pro těžkou dobu. Ježíš přemohl smrt, zkusme vpustit světlo do starostí, říká biskup

Měly by být pro nás především inspirací, jak se vyrovnat s těžkými časy během koronavirové pandemie. Pomocný biskup pražské arcidiecéze a její generální vikář Zdenek Wasserbauer vnímá, že ve Velikonocích je díky příběhu, který je doprovází, ukryta velká naděje nabízená všem. „Jedná se o svátky Veliké noci, ve které Ježíš Kristus přemohl největšího nepřítele člověka, kterou je smrt, a vstal z mrtvých. Velikonoce rovněž vybízejí, abychom do našich starostí i temnot vpustili světlo a nabrali sílu k jejich zvládání. Velikonoce jsou o velikém světle,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Zdenek Wasserbauer.

Více souvisejících

Ježíš Kristus Marie Magdalena historie Církev Bible

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 9 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy