Energetické nápoje nejsou vhodné pro děti, zjistili vědci

Paříž - Experti již léta varují před popíjením energetických nápojů, jako je například Red Bull, píše francouzský deník Le Figaro. Nemají se míchat s alkoholem a nemají je pít těhotné či kojící ženy. Citlivě na ně ale reagují děti, pro které představují skutečné riziko, varují američtí vědci.

Podle pediatra z dětské nemocnice v Detroitu ve státě Michigan Stevena Lipshultze se více než 40 procent telefonátů do toxikologických informačních středisek, které souvisely s energetickými nápoji, týkalo dětí mladších šesti let. V období 2010 až 2013 to činilo v celých Spojených státech asi 3100 případů. To je v poměru k počtu obyvatel (316 milionů) sice málo, ale i tak jde o varovný signál. Čtvrtina těchto dětí měla mírné až vážné srdeční a neurologické obtíže, upřesnil pediatr.

Přemíra kofeinu má na organismus známý dráždivý účinek. "Tato substance urychluje srdeční tep, a to může vést k tachykardii (zvýšené tepové frekvenci), narušení srdečního rytmu a ve výjimečných případech až k zástavě srdce. Pokud jde o mozek, nadměrné podráždění neuronů může vést ke křečím," říká pediatr Luigi Titomanlio z nemocnice Roberta Debrého v Paříži.

Některé plechovky Red Bullu mohou obsahovat až 400 miligramů kofeinu, zatímco šálek kávy představuje 130 miligramů. Otrava může nastat při různých dávkách v závislosti na věku: u dospělého jedince to je více než 400 miligramů za den, u mladistvého přes 100 miligramů a u dítěte mladšího dvanácti let to je 2,5 miligramu na kilogram tělesné váhy. "Děti mladší šesti let kofein vůbec nesmějí," zdůrazňuje doktor Titomanlio. "U dětí od sedmi do devíti let je přijatelná maximální dávka rovnající se půl šálku kávy," dodává.

Ve Francii, kde je prodej energetických nápojů povolen teprve od roku 2008, je intoxikace kofeinem zřejmě mnohem méně častá než ve Spojených státech. U dětí mladších pěti let jde hlavně o náhodné vypití takového nápoje, uvádí doktor Jérôme Langrand z pařížského toxikologického informačního střediska.

Související

Ilustrační foto

Extrémní počasí změní život v celé Evropě. Připravte se na katastrofální nárůst teplot, vzkazují vědečtí poradci EU

Evropská unie musí začít připravovat konkrétní plány na život na kontinentu, který bude do konce století o 4 stupně Celsia teplejší. V úterý to ve své zásadní zprávě uvedli vědečtí poradci bloku z Evropského vědeckého poradního sboru pro změnu klimatu (ESABCC). Podle nich je nutné přijmout fakt, že svět směřuje ke katastrofálnímu nárůstu teploty, který výrazně překročí cíle Pařížské dohody a masivně naruší život všech Evropanů, uvedl server Politico.
Severní bílý nosorožec

Do roku 2050 téměř vymře třetina známých druhů zvířat, varují vědci. Vytváří obří biotrezor

Lidstvo se jako živočišný druh zatím o svou budoucnost bát nemusí. Na sedmi kontinentech nás žije 8,2 miliardy a očekává se, že do roku 2050 tento počet vzroste na téměř 10 miliard. Ostatní obyvatelé planety jsou na tom však podstatně hůře. Podle Střediska pro biologickou rozmanitost se předpokládá, že do stejného roku 2050 překročí hranici vyhynutí přibližně 30 % známých druhů. Nyní se však objevuje způsob, jak je chránit – nebo alespoň uchovat jejich genomy, aby se v budoucnu mohli na Zemi znovu vrátit.

Více souvisejících

Vědci děti

Aktuálně se děje

před 11 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maska příjemného politika se hroutí. Orbánovi hrozí drtivá porážka, propagandě zasadil smrtelnou ránu internet

Po šestnácti letech neotřesitelné vlády čelí maďarský premiér Viktor Orbán dosud největší výzvě své politické kariéry. Na předvolebním shromáždění v Győru se jeho obvyklá maska klidného státníka na moment rozpadla, když se s hněvem pustil do opozičních demonstrantů. Jeho ostrá reakce na pokřiky odpůrců ukázala jinou tvář muže, který byl dříve známý spíše vtipkováním a schopností okouzlit i své kritiky.

před 1 hodinou

včera

včera

Ceny Anděl

Ceny Anděl budou rozdány příští týden. Pořadatelé odhalili jména vystupujících

S blížícím se datem konání 35. ročníku Cen Anděl Coca-Cola odhalují pořadatelé kompletní složení letošních vystupujících. Na pódiu pražského Výstaviště se 11. dubna představí nominovaní napříč žánry i věkovými kategoriemi – od Michala Prokopa a Framus Five, přes Lenny s Unique Quartetem, po Annet X nebo trio GUFRAU s Victorem Kalem a Rohonym. Večerem v hlavním vysílacím čase na ČT1 provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Fotbal v Itálii v krizi. Potřetí v řadě se nepostoupilo na MS, končí šéf svazu i trenér

Zatímco české fotbalové prostředí navzdory korupční sázkařské kauze prožívá vlnu euforie po postupu reprezentace na mistrovství světa, kde se tak představí po 20 letech, ve velké tradiční fotbalové zemi, jako je Itálie, mají fotbaloví fanoušci naprosto odlišnou náladu. Jejich země se totiž potřetí v řadě neprobojovala na světový šampionát, když tentokrát v baráži překvapivě nestačila na Bosnu a Hercegovinu. Tato skutečnost otřásla italským fotbalem natolik, že ve své funkci skončil dosavadní šéf italského fotbalového svazu Gabriele Gravina a ve funkci vedoucího delegace brankářská legenda Gianluigi Buffon. Končí i dosavadní trenér italského národního A-týmu Gennaro Gatusso. Do toho všeho pak šéf UEFA Aleksander Čeferin přišel s kritikou kvality italských fotbalových stadionů.

včera

včera

Václav Moravec a Andrej Babiš

Moravec zřejmě po konci v ČT půjde na vlastní pěst

Dlouholetý moderátor politických debat Václav Moravec, který před několika týdny po více než 20 letech odešel z veřejnoprávní České televize, začíná mít jasno o své budoucnosti. S předchozím zaměstnavatelem ale stále potřebuje vyřešit jednu zásadní věc. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků

Český fotbal v posledních dnech žije fantastickým úspěchem v podobě postupu české reprezentace na mistrovství světa, kam se dostala po 20 letech. Proto není divu, že už nyní se řeší podoba přípravných zápasů na vrchol letošního fotbalového roku. Ty by měly být na programu na přelomu května a června, přičemž soupeři českého národního týmu jsou teprve v jednání. Mezinárodní fotbalová federace FIFA mezitím přidělila české reprezentaci základnu poblíž amerického Dallasu. Zároveň také řeší počáteční trable s prodejem vstupenek na světový šampionát.

včera

Ilustrační fotografie

Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety

Psal se 25. březen roku 1901, když byl v německé továrně Daimler Motoren Gesellschaft vyroben první osobní automobil značky Mercedes. Pod tímto označením se automobily proslavily po celém světě a jsou oblíbené dodnes. Jaká je historie těchto vozů? A po kom byly pojmenovány?

včera

včera

včera

včera

včera

ODS

Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS

Českou politickou scénu na přelomu března a dubna zasáhla smutná zpráva. Ve věku 66 let v úterý zemřel Petr Pleva, někdejší politik ODS a bývalý poslanec. Věcem veřejným se věnoval i na komunální úrovni v Brně. 

včera

Ilustrační fotografie.

Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně

Česku opět náleží jeden primát v rámci zemí EU. Motorová nafta totiž v březnu v ČR zdražila v reakci na válku v Íránu vůbec v nejvýraznějším procentuálním rozsahu ze všech zemí EU, a to v přepočtu do eur o 42,6 procenta, plyne z dnešních nových dat Evropské komise. V EU jako celku ceny nafty přidaly ve sledovaném období ve dnech 2. až 30. března v přepočtu do eur 27,4 procenta.

včera

včera

včera

Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO

Prezident Petr Pavel nadále stojí o osobní účast na letošním summitu NATO. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) chce znovu diskutovat o tom, kdo bude Česko v červenci zastupovat v turecké Ankaře. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy