Bývalí členové vedení Pegidy založili nové hnutí DDfE. Budeme umírněnější, tvrdí

Berlín - Bývalí členové vedení Pegidy založili nové hnutí Přímá demokracie pro Evropu (DDfE), které se chce politicky profilovat jako pravicová alternativa ke Křesťanskodemokratické unii (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Dnes to na tiskové konferenci řekla bývalá mluvčí Pegidy Kathrin Oertelová. Zároveň svolala první demonstraci DDfE na nedělní odpoledne.

"Budeme občanské konzervativní hnutí a chceme být napravo od CDU," řekla Oertelová. Hnutí se podle ní chce zaměřit na posilování prvků přímé demokracie v Německu a chce se vyjadřovat zejména k problematice přistěhovalecké a azylové politiky země.

Původní program Pegidy (Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu) by se dal formulovat do dvou požadavků. Zaprvé, tvrdší podmínky pro přijímání imigrantů dále převažující přímá demokracie. Odpadlíci z Pegidy se chtějí zaměřit především na přímou demokracii, což ukazuje už název Přímá demokracie pro Evropu (DDfE).Oertelová zároveň zdůraznila, že nové hnutí se nepovažuje za konkurenci vůči Pegidě, která pořádá od října v Drážďanech pravidelné pondělní demonstrace proti údajnému posilování vlivu islámu v Německu a jejíž místní odbočky působí i v dalších městech. I proto se podle Oertelové o den přesouvá původně plánovaná první demonstrace DDfE z 9. února na neděli, aby shromáždění nenarušilo očekávaný pondělní pochod Pegidy.Z vedení Pegidy minulý týden odešlo pět z 12 členů. Dnes Oertelová řekla, že je k odchodu vedly spory se spoluzakladatelem hnutí Lutzem Bachmannem, který vyvolal pobouření svou fotografií na Facebooku, na níž byl nalíčen jako nacistický vůdce Adolf Hitler. Podle Oertelové se navíc nynější členové DDfE chtěli distancovat od lipské odbočky Pegidy, v níž se podle německého tisku ve velké míře angažují členové krajně pravicové Národnědemokratické strany Německa (NPD).Vzhledem ke sporům ve vedení dnes Pegida odvolala svou pravidelnou demonstraci v Drážďanech, odbočky hnutí ale uspořádaly protestní akce v jiných německých městech. Účast na nich však podle německých médií byla nízká a jen v několika případech přesáhla sto demonstrantů.Zároveň se v Německu uskutečnilo i několik shromáždění za otevřenou společnost: na největší z nich v Kasselu dorazilo zhruba 2000 lidí. Ve Frankfurtu nad Mohanem se sešlo asi 600 odpůrců Pegidy, podle serveru deníku Frankfurter Neue Presse někteří z nich napadli dohlížející policisty. Policie použila proti agresivním demonstrantům pepřový sprej, poté se podle serveru situace uklidnila.Odpůrci Pegidy převažovali na demonstracích v německých městech i v uplynulých týdnech. Jedinou výjimkou byly Drážďany, kde protestní pochody Pegidy pravidelně přilákaly tisíce lidí; rekordní účast byla v polovině ledna, kdy dorazilo 25.000 demonstrantů.

hnutí Přímá demokracie pro Evropu (DDfE) Katherine Oertelová (zakladatelka hnutí DDfE) Pegida

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy