Berlín - Němečtí strojvůdci připravují novou stávku kvůli dlouhodobému sporu s vedením dopravce Deutsche Bahn o pracovní podmínky.
Německou železnici postihne nová stávka. Od úterního odpoledne zastaví práci strojvůdci nákladních vlaků, osobní dopravu protestní akce zasáhne ve středu. Odbory neoznámily, jak dlouho stávka potrvá, podle německých médií se pravděpodobně protáhne do příštího týdne. Předchozí stávky německých strojvůdců narušily i železniční spojení Prahy s Berlínem.
Stávka v nákladní dopravě začne v úterý v 15:00 SELČ, v osobní dopravě ve středu v 02:00 SELČ, uvedl v tiskovém prohlášení Odborový svaz strojvůdců (GDL). Podle odborů není stávka časově neomezená, přesný termín jejího ukončení však bude oznámen teprve 48 hodin před obnovením práce.
Německá média s odvoláním na zdroje z GDL uvedla, že protestní akce potrvá ještě déle než předchozí stávka z první poloviny května, při níž strojvůdci zastavili práci na šest dní. Podle médií lze očekávat, že stávka potrvá přinejmenším do pondělí, kdy je v Německu volný den kvůli svatodušním svátkům.
Dopravce Deutsche Bahn (DB) vyhlášení stávky odsoudil. "Je to bezohledné a nezodpovědné," řekl Ulrich Weber z vedení DB. "Tyto stávky škodí všem, stojí čas a peníze a nijak nás neposouvají k řešení (sporu o pracovní podmínky)," uvedl.
Zatím není jasné, jak stávka ovlivní dopravu v Německu. Při předchozích protestních akcích jezdila na dálkových trasách třetina vlaků, na regionálních zhruba polovina. Předchozí stávky zasáhly i spojení Německa s Českem: vlaky na trati z Prahy do Berlína končily v Drážďanech.
Související
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
Školské odbory vyhlašují stávkovou pohotovost
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Ukrajinské Flamingo slaví úspěch. Tři z pěti střel zasáhly v Rusku svůj cíl
před 3 hodinami
Co způsobilo extrémní počasí v Evropě? Na vině je hned několik faktorů
Aktualizováno před 4 hodinami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 6 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 7 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 7 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 8 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 9 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 9 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 10 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 10 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 10 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 11 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 12 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 13 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 14 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 14 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 16 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
Neúspěch českého mužstva na letošním fotbalovém mistrovství světa, kdy po nevýrazných výkonech skončilo s jedním bodem na posledním místě své skupiny, si vybírá první oběti. Ovšem z řad, ze kterých bychom to příliš nečekali. Krátce po vyřazení z MS totiž konec své reprezentační kariéry poněkud nečekaně oznámila jedna z největší opor české reprezentace, útočník Patrik Schick. Den poté ho následoval další reprezentant, když konec v národním týmu potvrdil i obránce Tomáš Holeš.
Zdroj: David Holub