U Waterloo se strhla obří bitva, Napoleona chránili jezdci z Česka

Waterloo - Vzpomínkové akce k 200. výročí porážky francouzského císaře Napoleona v bitvě u Waterloo dnes končí. Na místo se sjelo na pět tisíc fanoušků válečné historie, nechyběli mezi nimi ani Češi.

"Je tady přes 200 účastníků z České republiky i Slovenské republiky, a to jak na straně spojenců, tak na francouzské straně," uvedl Ivan Vystrčil. Ve skupině 35 českých jezdců představujících tělesnou stráž císaře Napoleona měl roli pobočníka, a podílel se tedy na "řízení bitvy".

U Waterloo se čeští kyrysníci potkali i se skutečným potomkem císaře Napoleona, který zde před 200 lety prohrál nejen bitvu, ale celou životní dráhu.

Zdroj: YouTube

Vzpomínkové akce začaly ve čtvrtek zvukovým a světelným představením nazvaným Inferno (Peklo). Přijeli belgický král Philippe, nizozemský král Willem-Alexander, lucemburský velkovévoda Henri či bratranec královny Alžběty II. vévoda z Kentu Edward. Belgický premiér Charles Michel zdůraznil, že více než bitvu chce slavit usmíření, mír, harmonii a svornost v Evropě.

Před 200 lety po asi deseti hodinách masakru zůstalo na bojišti na 45.000 padlých a zraněných, zatímco po dnešním představení se tisíce nadšenců v dobových uniformách se 360 koňmi a stovkou děl zase vrátí domů.

"Vstupenky jsou vyprodány, na každý střet se dívá asi 80.000 diváků. Platících," řekl Vystrčil. V porovnání s rekonstrukcemi bitvy u Slavkova, kde Napoleon v roce 1805 drtivě porazil ruské a rakouské voje, se v Belgii i díky vládní podpoře a zajištěnému financování ze soukromých zdrojů vše odehrává v mnohem větším měřítku a v násobcích, odpovídajících i rozdílům v rozpočtech obou akcí. Rozpočet akcí k 200. výročí Napoleonovy poslední bitvy "by umožnil uspořádat cca 140 běžných výročních akcí u Slavkova", odhadl Miroslav Jandora z Projekt Austerlitz.

Související

Více souvisejících

Belgie Bitva u Waterloo češi

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 9 hodinami

včera

včera

Ukrajina se potýká s nedostatkem elektřiny. Rusové zaútočili na tepelnou elektrárnu

Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo na elektrárnu v blízkosti frontové linie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy