Duisburg, Berlín - Pořadatelé technoparty Loveparade, při které v německém Duisburgu zemřelo 19 lidí a 342 dalších bylo zraněno, v neděli oznámili, že festival se už nikdy neuskuteční. Informuje televize Sky News, magazín Der Stern a Deutsche Welle.
„Slova nestačí na to, abych popsal, jak velký šok cítím,“ uvedl jeden z organizátorů technoparty Rainer Schaller na nedělní tiskové konferenci, kde prohlásil, že Loveparade už nikdy konat nebude.
V sobotu zemřelo 19 návštěvníků Loveparade a dalších 342 utrpělo zranění poté, co v tunelu vedoucímu ke vchodu na festival vypukla hromadná panika. Tisíce lidí mířily na závěrečný koncert, jiní ale festival tunelem opouštěli a v tunelu uvízli. Podle lékařů všechny oběti ušlapal a zadusil vyděšený dav.
Zástupce velitele policie v Duisburgu Detlef von Schmeling na tiskové konferenci oznámil, že doposud bylo identifikováno 16 obětí. Mezi nimi je jeden Nizozemec, Australan, Ital a Číňan.
Schmeling také uvedl, že mrtvým bylo mezi 20 a 40 lety.
Policie zahájila vyšetřování příčin neštěstí. Podle prvních výsledků vyšetřování pořadatelé podcenili počet návštěvníků. Areál, ve kterém se festival Loveparade konal, byl dimenzován jen na asi 700 tisíc návštěvníků, technoparty však přilákala dvojnásobek.
Pořadatelé Loveparade čelí kritice za nedostatečná bezpečnostní opatření. Zejména za to, že na festival, kterého se zúčastnilo 1,4 milionu lidí, vedl pouze jeden vchod.
Německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že je rozměrem tragédie zděšena a zarmoucena. Německý spolkový prezident Christian Wulff požaduje důkladné vyšetření příčin neštěstí.
Související
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Němci či Finové jdou příkladem. Evropa se připravuje na konflikt vysoké intenzity, může přijít kdykoliv
Aktuálně se děje
včera
Český lev představil nominované. Ceny budou předány za dva měsíce
včera
Fico se s Trumpem bavil o EU. Podle obou politiků je v hluboké krizi
včera
Smrt ženy v Jičíně. Podezřelým je cizinec, s partnerkou měl hádku
včera
Neříkejte mu, co má dělat. Fiala na kongresu ODS promluvil o své budoucnosti
včera
Vémolu na kauci propustili z vazby. Podíl na trestné činnosti nadále odmítá
včera
Zlomový okamžik ve válečnictví nastal před 115 lety. Letadlo přistálo na lodi
včera
Výhled počasí do poloviny února. Meteorologové očekávají další sněžení
včera
Experti kroutí hlavou. Ani oni netuší, proč vlastně Trump potřebuje Grónsko
včera
Norsko smetlo Trumpův dopis ze stolu: My o Nobelově ceně nerozhodujeme, vzkázalo
včera
Zemřel známý herec, moderátor a dabér Mojmír Maděrič
včera
Vláda odmítla zálohování PET lahví a plechovek, schválila Den české vlajky
včera
"Koupil jsem si glóbus za 15 tisíc, abych viděl, kde je." Babiš se odmítl postavit za Grónsko
včera
Střelba v Chřibské měla vztahový motiv. Útočník střílel na policisty, pak si vzal život
včera
Trump pozval Putina do Rady míru, která má dohlížet na Pásmo Gazy
včera
Větrné počasí trvá. Meteorologové prodloužili výstrahu
včera
16 tisíc mrtvých, 300 tisíc zraněných, tisíce lidí přišly o zrak. Írán podle lékařů skutečná čísla obětí demonstrací tají
včera
Letouny Ukrajině neprodáme, oznámil po jednání koalice Okamura
Aktualizováno včera
Střelba na úřadě na Děčínsku. Na místě jsou mrtví a zranění
včera
Trump spojil snahu o získání Grónska s neudělenou Nobelovkou. Už nejsem vázaný mírem, napsal do Norska
včera
15 let po Fukušimě se Japonsko připravuje na restart největší jaderné elektrárny na světě
Patnáct let po tragédii ve Fukušimě se Japonsko vrací k jádru, a to ve velkém stylu. V prefektuře Niigata vrcholí přípravy na opětovné spuštění elektrárny Kašiwazaki-Kariwa, která je se svými sedmi reaktory největším zařízením svého druhu na světě. Okolí elektrárny nyní připomíná mraveniště; dělníci rozšiřují příjezdové cesty a kamiony projíždějí skrze přísně střežené brány obehnané ostnatým drátem.
Zdroj: Libor Novák