Calais/Londýn - Eurotunel pod Lamanšským průlivem má za sebou další divokou noc. Policejní zdroje hovoří až o 1400 pokusech dostat se z Francie, přičemž mnozí běženci se o to marně pokoušeli několikrát. Situace v Británii se dnes velmi vyostřila. Podle Reuters někteří britští politici požadují, aby vláda vyslala na ochranu hranice armádu.
Policie v noci zatkla na třicet běženců, nikdo přitom nebyl zraněn. U terminálu, kde se odbavují vlakové soupravy přepravující automobily podmořským tunelem do Anglie, byl ráno klid. Stály zde policejní automobily. "Dorazily posily, ale tlak migrantů stále trvá. Je stále těžké to zvládat," řekl AFP jeden z více než 400 policistů, kteří podmořský tunel střeží.
Francouzské ministerstvo vnitra uvedlo, že už dva měsíce registruje každou noc 1500 až 2000 pokusů stovek převážně afrických imigrantů dostat se do Británie. O život přitom již přišla desítka běženců. Paříž a Londýn hledají společně způsoby, jak situaci rychle vyřešit. Britové v úterý dali Francouzům na posílení bezpečnosti u terminálu tunelu v Calais sedm milionů liber (269 milionů Kč).
Premiér David Cameron dnes slíbil, že pošle do Calais nová oplocení, pátrací psy a další prostředky. "Situace je nepřijatelná. Lidé se snaží nelegálně vstoupit do naší země a zdejší řidiči kamionů a dovolenkáři čelí dopravním problémům. Bude to složitá otázka po celé léto. Pracujeme na tom. Nevylučujeme žádnou akci, která by umožnila situaci řešit," řekl Cameron po schůzce vládního výboru Cobra pro mimořádné události. Dodal, že přitom spolupracuje s Paříží.
Běženci dříve ve větší míře využívali k útěku do Anglie místní přístav, ale ten úřady začátkem června obehnaly vysokým plotem s ostnatým drátem a různými zátarasy. Okolí ústí tunelu, kterým se z Calais do Folkestonu přepravují kamiony na vlakových soupravách a kterým jezdí z Paříže do Londýna osobní rychlovlaky, je také oploceno, ale je těžké místo uhlídat vzhledem k jeho velikosti.
Na anglické straně tunelu je zle
Na silnici u britského terminálu podomořského tunelu v hrabství Kent zůstaly kvůli problémům s přistěhovalci z Calais ve frontách tisíce kamionů. Podle webu BBC hodlá armáda pomoci tím, že nákladním autům dá dočasně k dispozici některé své tamní pozemky. Kamiony u tunelu nyní čekají na odbavení až 20 hodin.
"Kent už není zahradou Anglie, je to anglické parkoviště kamionů," zlobí se David Scott-Smith ze sdružení britských dopravců, které zastupuje 6500 podniků s celkem 120.000 kamiony. "Jsem vězněm ve vlastní zemi. To je neuvěřitelné," řekl AFP nezávislý řidič Dave Dobson.
Představitel OSN Peter Sutherland v reakci na čtvrteční výzvy britského tisku k vyslání britské armády do Calais a další podle něj přehnané výroky ohledně tamní situace řekl, že se jedná především o humanitární krizi.
"Británie by mohla přijmout všechny migranty v Calais a ani bychom si toho nevšimli. Byla by to jen kapka vody v oceánu. Krize je jinde a řešit ji musí (evropské) země společně," napsal list The Times.
Související
Provoz mezi Británií a EU v nových podmínkách je ve svátek hladký
Hranice mezi Francií a Británií se otevřela, podmínkou je test na koronavirus
Eurotunnel , uprchlíci , Velká Británie
Aktuálně se děje
včera
Americká noční můra pro Německo. Ze zvolení Trumpa nejásají ani Švédové
včera
Ochrana prince Williama a jeho rodiny selhala. Ve Windsoru se loupilo
včera
RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií
včera
Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku
včera
Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové
včera
Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ
včera
Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz
včera
Fico se čertí kvůli rozhodnutí Bidena. Jde o militantní krok USA, prohlásil
včera
Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu
včera
Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo
včera
Svět reaguje na rozhodnutí USA o úderech v Rusku. První státy jej uvítaly
včera
Rusko rozpoutalo masakr v Oděse. Zaútočilo na bytovku i univerzitu, 10 mrtvých a desítky zraněných
včera
Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl
včera
Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku
včera
Počasí se zklidnilo, ceny začnu klesat? Potravinářský gigant popsal, co se dnes děje
včera
Počasí: Meteorologové varují před větrem. Pocitovou teplotu srazí dolů
včera
Kim Čong-ungovi vadí, že USA brání Ukrajinu před Ruskem. Chrastí jadernými zbraněmi
včera
Obyvatelům Pacifiku už jde o přežití, svět si na klimatických konferencích nastavuje zrcadlo, říká analytička pro EZ
včera
Záhada, nad kterou si láme hlavu celý svět. Co zničilo nejmodernější ruskou zbraň na Ukrajině?
včera
Povolení útočit raketami ATACMS v Rusku rozlítilo Moskvu. Svět čeká na reakci Putina
Rozhodnutí prezidenta Joea Bidena umožnit Ukrajině používat americké rakety dlouhého doletu k útokům na ruské území vyvolalo ostrou reakci v Moskvě a přililo olej do ohně už tak vyhroceného konfliktu. Tento krok, který Rusko vnímá jako přímé ohrožení své suverenity, přinesl tvrdou kritiku od ruských představitelů a médií a zdůraznil rostoucí napětí v geopolitickém střetu mezi Moskvou, Kyjevem a Západem, uvedl server BBC.
Zdroj: Libor Novák