Mnichov/Praha - Němci z pohraničí už na české tržnice dávno nejezdí kvůli levnému oblečení, botám nebo sádrovým trpaslíkům. Už řadu let je k nám totiž táhnou drogy, především pervitin.
Že je drogová turistika opravdu velkým problémem, dokazují čísla - před šesti lety bavorští a saští kriminalisté vyhmátli 4,2 kilogramu pervitinu z Česka, letos to podle odhadů bude 90 kilo této drogy.
A to už je podle Němců příliš - jak upozorňuje pondělní MFDNES, Němci by byli nejradši, kdybychom zavřeli všechny příhraniční tržnice, aby to překupníci neměli tak snadné.
Tuzemští policisté ovšem nevěří, že likvidace tržnic pervitinový problém vyřeší. Podle kriminalistů totiž obchody s drogou probíhají v hernách, barech nebo na odlehlých místech, ne přímo v tržnicích.
Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil jde ještě dál a říká, že na likvidaci vietnamské narkomafie už je příliš pozdě. "Vařiči pervitinu, jak je známe od nás, jsou totiž už i na německé straně," upozorňuje expert.
Vietnamské dealery by snad mohl přibrzdit plán ministerstva vnitra, které už nějakou dobu chystá smlouvu s Vietnamem o vydávání odsouzených. Až začne platit, mohli by si vietnamští dealeři z Česka tresty odpykávat v Asii, kde bývá kriminál o dost tvrdší.
Související
Policie odhalila organizovanou skupinu obchodníků s drogami
Nikdo neví, co bude. Trump jde po neexistujícím venezuelském „kartelu“
Aktuálně se děje
včera
Nezvládli krize, inklinují k neonacismu a chtějí Česko odklonit od Západu. Vžene nás nová vláda do náručí Kremlu?
včera
EU zmrazila ruská aktiva natrvalo, aby obešla veto Maďarska a Slovenska ohledně pomoci Ukrajině
včera
Machadové pomohla utéct americká armáda. Z Venezuely se dostala v přestrojení
včera
VIDEO: Rvačky, alkohol, vulgarity, ponižování žen. Ostudné zasedání parlamentu, jaké Slovensko nepamatuje
včera
Írán zatkl držitelku Nobelovy ceny za mír Narges Mohammadiovou
včera
OBRAZEM: Došlo i na úsměvy. Nejbližší a přátelé se rozloučili s Patrikem Hezuckým
včera
Ukrajinské síly znovu dobyly osady v Charkovské oblasti
včera
"Zákaz spalovacích motorů v roce 2035 je smeten ze stolu." EU příští týden kontroverzní nařízení zmírní
včera
Česko se rozloučilo s moderátorem Hezuckým. Bouček dojemně promluvil
včera
Ukrajina by podle mírového plánu měla vstoupit do EU v roce 2027
Aktualizováno včera
Lidé se rozloučili s Theodorem Pištěkem. Na obřad dohlížela Hradní stráž
včera
Německo: Rusko stojí za kybernetickým útokem proti kontrole letového provozu, snažilo se i ovlivnit volby
včera
Po Ruttem přichází další důrazné varování: Válka klepe na dveře Evropy
včera
Zásadní změny od nového roku: Konec tělesných trestů i střídavé péče
včera
Politika SPD a Motoristů vyhovuje oligarchům, Babiš se v EU může chovat jako Meloniová, říká politoložka
včera
USA mají nový návrh týkající se Donbasu, oznámil Zelenskyj. Kyjev už jej nemusí předat Rusku
včera
Krajní pravice sílí po celé Evropě. Problémy má Starmer, Merz i Macron
včera
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
včera
Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu
včera
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
Vítěz loňského ročníku Eurovize, švýcarský zpěvák Nemo, oznámil, že vrací svou trofej. Tento krok podnikl na protest proti přetrvávající účasti Izraele v této mezinárodní hudební soutěži. Šestadvacetiletý umělec, který je nebinární osobou, uvedl, že vnímá jasný rozpor mezi izraelskou účastí a ideály "jednoty, inkluze a důstojnosti", které se soutěž snaží zastávat.
Zdroj: Libor Novák