Sjednocení Německa bylo překvapivě rychlé, klíčovou roli sehrál Gorbačov

Berlín - Proces sjednocení Německa, rozděleného po celou dobu studené války na dva odlišné státní útvary, byl skutečně překotný. Fakt, že se jej podařilo dotáhnout do úspěšného konce byla výsledkem výjimečné historické konstelace.

Klíčovou úlohu sehrál v celém procesu Michail Gorbačov, který dal po svém nástupu do čela komunistické strany Sovětského svazu v polovině 80. let najevo, že Moskva již nehodlá vojensky intervenovat do vnitřních záležitostí svých satelitů, jako to učinila například v srpnu 1968 v Československu.

Zdroj: YouTube

V září 1989 se obyvatelé NDR začali na náměstích hlasitě dovolávat politických reforem. Po následném pádu nenáviděné Berlínské zdi 9. listopadu 1989 se touha po zavedení občanských svobod spojila s požadavkem na sjednocení se Spolkovou republikou Německo (SRN). Heslo předchozích týdnů "Národ jsme my" bylo na manifestacích nahrazeno sloganem "Jsme jeden národ".

Zhroucení komunismu v NDR bylo nečekaně rychlé a bonnští politici byli nároky východních Němců zaskočeni. Záhy se však chopil iniciativy západoněmecký kancléř Helmut Kohl, který už koncem listopadu 1989 představil veřejnosti svůj Desetibodový program na překonání rozdělení Německa a Evropy. Kohlův plán vyvolal pozdvižení na mezinárodní scéně. Případné sjednocení Německa totiž zdaleka nebylo jen věcí Berlína a Bonnu. Souhlasit s ní by museli i čtveřice vítězných mocnosti druhé světové války - Sovětský svaz, USA, Velká Británie a Francie.

Jediným státníkem podporujícím myšlenku jednotného Německa od samého počátku byl americký prezident George Bush. Naproti tomu v Paříži, Londýnu a Moskvě narážela představa posíleného Německa na poměrně silný odpor. K překonání námitek ze strany Británie, Francie a Ruska významným způsobem přispěly přátelské osobní vztahy mezi kancléřem Kohlem, francouzským prezidentem Françoisem Mitterrandem a sovětským lídrem Gorbačovem.

Na konci srpna 1990 byla v Berlíně podepsána německo-německá smlouva o sjednocení, na jejímž základě požádalo pět nově vytvořených východoněmeckých zemí o připojení ke Spolkové republice Německo. Sjednocení bylo završeno slavnostním státním aktem v Berlíně 3. října 1990.

Související

Více souvisejících

sjednocení Německa Helmut Kohl Michail Gorbačov

Aktuálně se děje

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Chcete se nám mstít? ICC varoval před odvetou vůči soudu

Prokurátoři Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu v pátek varovali před jednotlivci, kteří hrozí odvetou vůči soudu nebo jeho zaměstnancům. Takové jednání může podle ICC představovat trestný čin vůči výkonu spravedlnosti, informuje agentura AFP.

před 4 hodinami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Evropa si v současné době hraje s ohněm, varuje Orbán

Předseda maďarské vlády Viktor Orbán v pátečním rozhovoru pro veřejnoprávní rozhlas Kossuth Radio zdůraznil, že Evropa si v současné době hraje s ohněm ve vztahu k otázce války a míru. Maďarsko podle něj odmítá být vtáhnuté do konfliktu.

před 4 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Velmi důležité, velmi nebezpečné. Kreml zareagoval na návrhy Camerona a Macrona

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v pátek vyjádřil znepokojení nad slovy britského ministra zahraničních věcí Davida Camerona, který hovořil o právu Kyjeva útočit na ruské objekty s britskými zbraněmi. Podobně reagoval na slova francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o možnosti vyslání vojáků na Ukrajinu, informuje agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko vyzývá Rusko, aby přestalo s kybernetickými útoky

Česko společně s EU, NATO a dalšími mezinárodními partnery odsuzuje aktivity ruského státního aktéra APT28, uvedlo ministerstvo zahraničí v pátek. APT28 je spojován s ruskou vojenskou rozvědkou GRU a dlouhodobě provádí kyberšpionážní kampaň v evropských zemích.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Turecko definitivně zastavilo veškerý obchod s Izraelem

Dva anonymní turečtí úředníci informovali agenturu Bloomberg, že Turecko úplně zastavilo veškerý obchod s Izraelem. Tím chce Ankara vyjádřit svůj nesouhlas s Izraelem kvůli jeho jednání v Pásmu Gazy, což ostře kritizuje turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy