Valletta - Takzvaná visegrádská skupina (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) společně zvýší příspěvek do fondu na pomoc Africe o 400.000 eur (zhruba 11 milionů korun).
Poskytne také 300 lidí navíc do evropských agentur, které se zabývají ostrahou hranic a azylovou politikou. Český premiér Bohuslav Sobotka, který na Maltě při nynějším jednání Evropské unie a některých afrických států o migrační krizi zastupuje i Polsko, to řekl novinářům po schůzce s šéfy vlád Slovenska a Maďarska. Tento krok má podle Sobotky demonstrovat zájem států V4 řešit migrační krizi.
Svěřenecký fond na pomoc Africe dnes byl maltském summitu oficiálně ustanoven. Evropská komise už do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy Kč) a další peníze poskytnou unijní státy i některé evropské země mimo EU. Cílem je přispět k řešení krizí v Africe a podpořit stabilitu v oblasti. Česko do fondu dalo 600.000 eur (16,2 milionu korun).
Visegrádští premiéři se podle Sobotky shodli, že jejich státy společnými silami poskytnou další peníze, aby byl příspěvek visegrádské skupiny celkem tři miliony eur. "Pokud se nám podaří v rámci V4 vklad tři miliony eur, tak bychom jako V4 měli mít jednoho společného zástupce ve správní radě. Zvýšilo by to náš vliv vliv na rozhodování o tom, jakým způsobem budou ty finanční prostředky použity," řekl Sobotka.
Podle českého premiéra by peníze měly jít zhruba ke 23 africkým státům a měly by sloužit k zajištění zdrojů pitné vody a k vytvoření pracovních míst. "Řada afrických zemí volala také po investicích, které by vedly k industrializaci Afriky. Hodně se mluvilo o dostupnosti elektřiny," řekl Sobotka.
Evropský fond má pomoci zemím Afriky
Lídři evropských zemí podepsali dnes ve Vallettě vznik svěřeneckého fondu pro Afriku. Evropská komise už do něj vyčlenila 1,8 miliardy eur (přes 48,5 miliardy Kč). Další finance poskytnou členské státy EU, ale i některé evropské země mimo unii. Peníze mají pomoci africkým zemím s řešením příčin současné migrační krize. Podepsání vzniku fondu zahájilo dnešní druhý jednací den rozsáhlého summitu Evropy a Afriky o migraci.
Evropské státy souběžně se zvýšením své finanční pomoci žádají od afrických zemí nejen větší snahu řešit příčiny migrace, ale především větší ochotu při zpětném přebírání těch svých občanů, kteří v unii nezískají právo na azyl.
Ve fondu tedy je už nyní 1,8 miliardy eur z peněz EU, svůj příspěvek doposud oznámilo 25 unijních zemí a také Norsko a Švýcarsko, celkem ve výši přes 78 milionů eur (přes dvě miliardy Kč). Česko do fondu přispělo částkou 600.000 eur (16,2 milionu korun). Země Visegrádské skupiny, tedy kromě ČR také Slovensko, Polsko a Maďarsko, dnes oznámily, že příspěvek společně zvýší ještě o 400.000 eur (zhruba 11 milionů korun).
Fond doplní stávající evropskou rozvojovou pomoc, která už v regionu funguje a je určena ohroženým africkým zemím ve složité situaci. Na tu ročně EU vynakládá přes 20 milionů eur (cca 540 milionů Kč).
"EU je odhodlána rychle reagovat na obrovské problémy, kterým tento region nyní čelí. Úspěch fondu závisí na spolupráci s dalšími evropskými zeměmi i našimi partnerskými zeměmi v Africe," poznamenal šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Novinářům řekl, že země na obou stranách Středozemního moře čelí stejnému problému. "Africké národy musíme podpořit, mají ještě větší problémy než my," dodal. Je podle něj třeba změnit celý jazyk diskuse o migraci.
Související
Fico chce zase jednat s Čechy. O válce na Ukrajině či pokračování V4
Slovensko a Maďarsko dávají ruce pryč od české iniciativy na pomoc Ukrajině
visegradská čtyřka , Bohuslav Sobotka , uprchlíci
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Počasí se začne oteplovat, v neděli se ale teploty propadnou
včera
Evropská unie představila plán na boj s energetickou krizí
včera
Zelenskyj: Ukrajina nemůže čekat, až skončí válka v Íránu
včera
Bundeswehr chce být nejsilnější armádou v Evropě. Rusko je největší hrozbou
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Klempíř se bojí studentů? Tisíce demonstrujících vyrazily do ulic, ministr za nimi nepřišel
včera
Lufthansa kvůli cenám paliva ruší 20 000 letů. Počítejte se zdražením, varují další aerolinky
včera
Rusku hrozí nová revoluce. A přijde už na podzim, varoval ve Státní dumě šéf komunistů
včera
Je potřeba sledovat kroky vlády, aby se veřejnoprávní média nestala závislá na politicích, vyzval Pavel
včera
Ministerstvo financí zveřejnilo nové cenové stropy pro prodej pohonných hmot
včera
Slovensko a Maďarsko daly zelenou dalším protiruským sankcím, státy souhlasí s půjčkou 90 miliard eur Ukrajině
včera
Írán tvrdí, že lodě v Hormuzském průlivu před útokem varoval. Británie tvrdí opak
včera
V Hormuzském průlivu dochází od rána k útokům na lodě. Situace je nejhorší od roku 1990
včera
Česko obnovuje dotace pro Agrofert
včera
Ukrajina obnovila čerpání ropy ropovodem Družba na Slovensko
včera
Proč Trump prodloužil příměří s Íránem? Za vším může stát zmatený Chameneí
včera
Trump opět otočil, prodloužil příměří s Íránem. Je to lest, myslí si Teherán
včera
Výhled počasí do poloviny května. Sucho se má prohlubovat
21. dubna 2026 21:57
StarDance může vypuknout. Složení párů už není tajemstvím
21. dubna 2026 21:02
Mužská bundesliga zažila premiéru. Poprvé klub vedla žena, stálou trenérkou se ale nestane
21. dubna 2026 20:16
Na pravou míru. Policie uklidňuje, přepadení ve Varech si někdo vymyslel
Karlovarské obyvatele mohly v posledních dnech znepokojit informace, které se objevily na internetu a hovořily o zvýšené kriminalitě v centru krajského města. Policie ale uklidňuje veřejnost. Zpráva se podle strážců zákona nezakládá na pravdě.
Zdroj: Jan Hrabě