Bělehrad - Srbský následník trůnu Aleksandar II. Karadjordjevič má hluboko do kapsy. Neplatil za elektřinu a dluhy rostly. Srbskému státnímu dodavateli Elektroprivredi Srbije nakonec došla trpělivost a královskou rodinu odpojil od proudu.
Nedoplatek činí podle srbského listu Kurir nejméně 10.000 eur (přibližně 270.000 korun). Karadjordjevičové prý žijí bez elektřiny už více než měsíc. Královská rodina prý nerespektovala předchozí dohody o restrukturalizaci dluhu za elektřinu.
Kvůli nedělní rodinné oslavě Karadjordjevičů v jejich zámku za účasti mnoha prominentů, včetně hlavy srbské pravoslavné církve patriarchy Irineje, byly dodávky proudu na několik hodin obnoveny.
Aleksandar II. Karadjordjević je jediným potomkem jugoslávského krále Petra II. (1923-1970), který v roce 1941 po obsazení Jugoslávie nacisty odešel do londýnského exilu. Trůnu byl zbaven komunistickým režimem v listopadu 1945.
Ačkoli je Srbsko republikou, následník trůnu Karadjordjević, jenž se narodil v roce 1945 v londýnském exilu, stále doufá v obnovení monarchie. Patřil mezi odpůrce exprezidenta Slobodana Miloševiče a po jeho svržení se natrvalo vrátil do Srbska. Občanství získal v roce 2001 a ve stejném roce se královská rodina mohla vrátit do svých bělehradských paláců.
Související
Srbsko zůstane vazalem Moskvy. Odmítá zrušit bezvízový styk pro Rusy
U plynovodu na srbsko-maďarských hranicích našli výbušniny. Zasahují vrtulníky i pyrotechnici, Orbán svolal Radu obrany
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Kimova sestra reagovala na Trumpův záměr jednat se severokorejským vůdcem
před 1 hodinou
V Česku se otevřel další úsek dálnice, která je alternativou k D1
před 2 hodinami
Pro ODS je to uzavřená věc, řekl Kupka k obžalobě exministra Blažka
před 2 hodinami
Ebola už zasáhla území větší než Francie. WHO se rozhodla pro experiment s vakcínou
před 3 hodinami
Čeští atleti poprvé od roku 1938 nepřivezli z ME žádnou medaili. Přichází kritika od legend
před 4 hodinami
Jedno vozidlo, 13 zraněných. Na dálnici D11 se stala vážná nehoda
před 5 hodinami
Íránský prezident Pezeškján naznačil, jak si představuje konec války s USA
před 6 hodinami
Máte to mimořádně náročné, řekl Babiš zemědělcům na Zemi živitelce
před 6 hodinami
Pádem větrníku na Přerovsku se zabývá policie. Od července byl mimo provoz
před 7 hodinami
Zelenskyj odsoudil smrtící ruský útok na obchodní centrum. Pohřešují se i děti
před 8 hodinami
Deštivé počasí spláchlo zejména Čechy. Spadlo i přes 90 milimetrů srážek
před 9 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se opět vrátí tropické teploty
včera
Porážka antigorbačovovského puče před 35 lety otevřela cestu k rozšíření NATO
včera
Na veřejnost unikla nahrávka, na níž se Vance vysmívá kanadskému premiérovi
včera
Útočník zranil ve švédské škole mečem několik lidí. Policie ho postřelila
včera
Rusové tvrdě pociťují dopady války. Nikdo netuší, jestli bude mít kde natankovat
včera
Řeckem otřásá dotační skandál. Zemědělci čerpali evropské peníze na neexistující krávy a kozy
včera
Zrušení koncesionářských poplatků od příštího roku se zřejmě odkládá
včera
Revoluce v medicíně: Vědci úspěšně otestovali vakcínu proti rakovině
včera
Ukrajina připravovala tajný plán: Masivní útok na letiště
Ukrajina připravovala operaci s krycím názvem M&Ms, během které měla na moskevská letiště v průběhu jediné noci zaútočit až tisícovka autonomních bezpilotních letounů řízených umělou inteligencí. Cílem utajovaného plánu bylo zahltit ruskou protivzdušnou obranu, vyřadit z provozu klíčové dopravní uzly a donutit Kremelské vedení k návratu k jednacímu stolu. Přípravy však byly pozastaveny po červencovém odchodu ministra obrany Mychajla Fedorova.
Zdroj: Libor Novák