Štrasburk - Německý ministr Wolfgang Schäuble navrhl kvůli financování nákladů souvisejících s uprchlickou krizí novou celoevropskou daň na benzin. Ostře proti je ale třeba nizozemský premiér Mark Rutte.
Německý ministr v rozhovoru pro list Süddeutsche Zeitung mimo jiné řekl, že součástí řešení uprchlické krize je ochrana vnějších hranic schengenského prostoru volného pohybu. Její financování podle něj ale musí vycházet z nových zdrojů, aby nebyly omezeny stávající rozpočty. Jak vysoká by daň na benzín měla být, však nezmínil.
Nizozemí teď předsedá Evropské unii a podle premiéra Rutteho takový plán rozhodně nepodpoří. „Nemyslím si, že tudy vede správná cesta," řekl Rutte. Podle předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera je povzbuzující, že Schäuble nevylučuje nové finanční zdroje. „Normálně by člověk řekl, že ministr Schäuble je pan ne a německá vláda šampionem politiky úspor," dodal.
Schäuble si kvůli svému návrhu vyslechl řadu kritických názorů, mimo jiné i z domovské Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové či od největšího německého autoklubu ADAC.
Související
Zemřel významný německý politik Wolfgang Schäuble, po útoku střelce skončil na vozíku
Jak postupovat vůči odmítačům vakcíny? Německo řeší řadu nejasností kolem očkování
Wolfgang Schäuble , Mark Rutte (VVD - Lidová strana pro svobodu a demokracii) , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
včera
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
včera
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
23. března 2026 21:48
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
23. března 2026 20:43
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák