Berlín - Eurokomisař a člen německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU) Günther Oettinger se dnes dostal do ostrého sporu s šéfkou euroskeptické Alternativy pro Německo (AfD) Frauke Petryovou. Prohlásil, že pokud by měl Petryovou za manželku, zastřelil by se.
Petryová na počátku února v rozhovoru uvedla, že policisté musí zabránit nelegálnímu překročení hranic a v případě nutnosti použít i střelnou zbraň. Místopředsedkyně AfD Beatrix von Storchová později výslovně podpořila i užití zbraní proti ženám a dětem.
"Kdyby ta podivná Petryová byla moje manželka, ještě tuhle noc bych se zastřelil," řekl dnes Oettinger na akci pořádané německou pobočkou společnosti Microsoft. Později na twitteru upřesnil, že útok neměl směřovat na Petryovou osobně, ale na to, jaká politická stanoviska jako předsedkyně AfD zastupuje.
Petryová se ve vyjádření pro deník Bild proti Oettingerovu výroku ohradila. "Pane Oettingere, vaše duševní kino je nechutné. Ptám se sama sebe, co by tomu řekla vaše manželka," uvedla.
Němečtí politologové připisují Oettingerův výrok napětí v CDU před březnovými zemskými volbami ve třech německých spolkových zemích. V posledních týdnech CDU kancléřky Angely Merkelové v průzkumech ve všech zemích oslabila, přestože stále zůstává nejsilnější stranou. Podle analytiků však může eurokomisařovo vyjádření spíš pomoct AfD, protože se o ní bude znovu víc mluvit. Strana se profiluje jako hlavní německý odpůrce politiky Merkelové v uprchlické krizi.
Související
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
Německo , Alternativa pro Německo (AfD)
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Filip Turek měl údajně nehodu, v centru Prahy se měl srazit se sanitkou
před 1 hodinou
Evropa sčítá škody. Extrémní počasí si zatím jen letos vyžádalo tisíce mrtvých
před 1 hodinou
Počasí: Česko zasáhnou velmi silné bouřky. Hrozí vichřice i kroupy
před 2 hodinami
Hormuzský průliv je otevřený, prohlašují USA. Írán tvrdí opak
před 3 hodinami
Kreml nasazuje do první linie Afričany. Zajatci se přesto chtějí vrátit do Ruska
před 3 hodinami
Zemřel slavný novozélandský herec Sam Neill. Zazářil v Jurském parku
před 4 hodinami
Jak USA povedou válku s Čínou nebo KLDR? Experti důrazně varují Bílý dům
před 5 hodinami
Americká armáda zahájila další útoky proti Íránu. Zničili jste veškerou diplomacii, reaguje Teherán
před 6 hodinami
Počasí v novém týdnu nebude jen o tropech. Hrozí i bouřky
včera
Princ Harry odcházel od soudu zklamaný. Novináři se neprovinili
včera
Druhý český BlackHawk vyrazil do boje s požáry ve Francii
včera
Hrad reagoval na Babišovo video. Pavel odhalil, o co mu jde
včera
Poradíme, kde se v Česku vykoupat. Kvalita vody se zhoršuje kvůli počasí
včera
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
včera
Trump tvrdí, že Hormuz je otevřený. Íránci jsou nemocní lidé, zopakoval
včera
Přišli jsme o odhodlaného lídra, komentoval Zelenskyj úmrtí Grahama
Aktualizováno včera
Předpovědi budou jiné, upozornil ČHMÚ. Změna vychází z připomínek občanů
včera
Ostuda. Babiš znovu zkritizoval Pavla kvůli summitu NATO
včera
Tragédie na závodech v Brně. Cizinci nepřežili nehodu, policisté zahájili šetření
včera
První reakce Donalda Trumpa. Zesnulého Grahama si vážil jako patriota
Bílý dům již reagoval na smutnou zprávu, která o víkendu zasáhla americkou politiku. Americký prezident Donald Trump označil zesnulého republikánského senátora Lindseyho Grahama za opravdového patriota, který až do smrti neustále pracoval.
Zdroj: Lucie Podzimková