Europol se kvůli migrační krizi zaměří na gangy pašeráků lidí

Haag - Evropský policejní úřad Europol dnes zahájil fungování nového centra zaměřeného na boj proti gangům pašeráků lidí, kteří vydělávají na současné migrační krizi a pomáhají uprchlíkům do Evropy.

Oznámil to šéf Europolu Rob Wainwrigt, podle nějž služeb pašeráků využívá až 90 procent migrantů. Pašerácké gangy tak loni vydělaly odhadem až šest miliard eur (přes 160 miliard Kč), což z nich podle Europolu činí "nejrychleji rostoucí zločinecký trh v Evropě".

Nové Evropské centrum proti pašování migrantů (EMSC) v nizozemském sídle Europolu bude pomáhat členským zemím posílit výměnu informací a koordinaci operací v terénu. Z pašování lidí se totiž stal výnosný byznys a evropský úřad od začátku loňského roku identifikoval více než 12.000 lidí, kteří se do něj zapojili.

Gangy přitom fungují jak na Blízkém východě, odkud uprchlíci přicházejí, tak na evropském území. Nejaktivnější jsou pak v místech, kudy prochází nejfrekventovanější trasa migrantů z Řecka přes Balkán dál do západní Evropy. Operačními centry jsou zejména města jako Istanbul, Atény, Budapešť, Berlín, Calais nebo Zeebrugge, uvedli odborníci z policejního úřadu.

Situace se navíc vzhledem k počtu migrantů zřejmě bude zhoršovat - podle Europolu letos mohou kriminální gangy na migrantech vydělat dvakrát až třikrát tolik co loni - tedy 12 až 18 miliard eur. "Vypořádat se s tímto obrovským odvětvím pašování lidí je zcela klíčovou součástí snahy EU o řešení migrační krize," řekl Wainwrigt.

Související

Policie ČR

Pražská policie dopadla celosvětově hledaného Čecha. Šel po něm Europol i FBI

Pražští kriminalisté zadrželi Čecha, který podle nich patřil k největším distributorům dětské homosexuální pornografie na světě. Z tohoto důvodu ho hledal americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) i Evropský policejní úřad (Europol). Na webu pražské policie to v úterý napsala mluvčí Kristýna Zelinková.

Více souvisejících

Europol uprchlíci

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 2 hodinami

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

před 2 hodinami

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Vatikán, ilustrační foto

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy

Dnes se v Sixtinské kapli ve Vatikánu sejdou kardinálové, aby zahájili konkláve, tajnou volbu nového papeže. Mezi favority hlasování, které může zásadně ovlivnit směřování katolické církve na desítky let dopředu, nefigurují pouze Evropané, ale také kandidáti z USA, Ghany, Konga či Filipín.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo

Nový německý kancléř Friedrich Merz vstupuje do úřadu s podlomeným mandátem. Už samotná skutečnost, že musel být zvolen až na druhý pokus kvůli vzpouře vlastních koaličních poslanců, je signálem hluboké nestability. Znamená to jediné: Merz nemusí mít sílu prosadit zásadní body svého programu. Pro Evropu, která od Berlína očekává jasné vedení v době geopolitické nejistoty, je to varovný signál.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí

Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy