Brusel – Stabilitu v Evropě ohrožuje nejméně šest krizí. Většinu z nich ještě záměrně zhoršuje ruský prezident Vladimir Putin. Evropská unie se musí probudit a přiznat, že Putin je hrozba, a začít čelit jeho agresi, píše v komentáři pro server project-syndicate.org bývalý belgický premiér a šéf evropské frakce ALDE Guy Verhofstadt.
Evropu podle něj trápí hned půl tuctu krizí – regionální chaos způsobený válkou v Sýrii, potenciální odchod Velké Británie z EU, příliv uprchlíků v takovém počtu, jaký nebyl zaznamenán od konce druhé světové války, nevyřešené finanční problémy, ruská rozpínavost a návrat nacionalismu do hlavního proudu politiky.
„Ruský prezident Vladimir Putin záměrně zhoršuje alespoň čtyři z těchto krizí. Kromě jeho dobrodružností na Ukrajině, vnáší obstrukce do evropské politiky, když podporuje populistické a euroskeptické strany, eskaluje konflikt na Středním východě kvůli jeho vojenské intervenci v Sýrii, v důsledku čehož také zhoršuje uprchlickou krizi. Evropská unie se musí probudit a přiznat, že Putin je hrozba a začít čelit jeho agresi," píše belgický expremiér,
Nacionalismus se podle něj v Evropě rozšiřuje právě zčásti kvůli tomu, že jej přiživuje ruské financování krajně pravicových politických stran. Právě jejich vzestup podle Verhofstadta zabránil Evropě v kolektivní reakci na uprchlickou krizi. Poukazuje také na to, že proputinovská britská strana UKIP šlape na paty premiéru Davidu Cameronovi a „vláda se proto odmítá zavázat k převzetí spravedlivého britského podílu uprchlíků". Podobně to pak vypadá ve Švédsku, kde posilují krajně pravicoví Švédští demokraté. A tento politováníhodný kalkul podle něj probíhá po celé Evropě.
„Mezitím Putin vykolejil úsilí mezinárodního společenství ohledně jednání o politickém řešení konfliktu v Sýrii, příčiny uprchlické krize. Ruská podpora syrských vládních útoků na Aleppo dusí mírový proces, který závisí na spolupráci globálních hráčů, regionálních mocností a umírněné opoziční síly, kterou Putin bombarduje," píše politik v komentáři, který vyšel v pondělí, tedy několik hodin před ohlášením dohody o příměří dojednané mezi USA a Ruskem. To by mělo platit od 27. února.
„Dne 15. února bylo při raketových útocích na školy a nemocnice v severní Sýrii podle OSN zemřelo nejméně 50 lidí včetně žen a dětí. Francouzská vláda nazvala útok 'válečným zločinem' - a tak je to správně. Rusko své zapojení popřelo, na místě se ale našly fragmenty rakety ruské výroby," píše belgický politik a připomíná také, že útoky na Aleppo vyhnaly dalších 50 tisíc lidí, z nichž mnozí se vydají na cestu do Turecka a pak dál do Evropy.
„Rusko vypouští bomby, i když Putin tvrdí, že podporuje příměří. Je zřejmé, že ho nelze brát vážně, což dokazuje i zapojení Kremlu na Ukrajině. Spojené státy jsou rozptýleny kampaní před prezidentskou volbou, a evropští lídři se choulí samotní před ruským medvědem, který škrábe na dveře. Je čas na okamžitou akci. Evropské vlády musí rychle zastavit ruské financování politických stran. Pokud je to nezbytné, měly by o pomoc požádat americkou Ústřední zpravodajskou službu (CIA), která jim pomůže zjistit, odkud peníze pochází," myslí si Verhofstadt.
Druhým krokem by podle něj mělo být uvalení větších ekonomických sankcí, ty by podle něj měly být spuštěny, pokud Rusko nepřestane útočit na civilní obyvatelstvo. Za nutné pak také šéf ALDE považuje spolupracovat s Tureckem a dalšími regionálním aktéry, aby zajistili bezpečné útočiště lidem z Aleppa i odjinud na turecko-syrské hranici
„A hlavně, Evropa musí přestat usnadňovat Putinovi jeho práci a zavést kolektivní přístup k vlně uprchlíků. Jako součást reakce na mimořádné události musí být stanoveny evropské pohraniční síly a pobřežní stráž, které pomohou Řecku spravovat jeho hranice a stejně tak i zachraňovat životy a zapisovat nově příchozí," myslí si Verhofstadt.
EU by také podle něj měla použít peníze z fondů a zlepšit podmínky v uprchlických táborech v Turecku, Jordánsku i jinde a poskytovat obyvatelům tábora alespoň nějakou naději, že dojde k uspokojení jejich základních potřeb. „A ano, evropští představitelé musí přijmout spravedlivý podíl lidí v nouzi tak, že uprchlíci požádají o azyl v EU přímo ze zemí, ve kterých v současné době pobývají," navrhuje politik.
„George Soros měl pravdu, když nedávno argumentoval, že největší dlouhodobá hrozba pro stabilitu Evropské unie je Rusko. Ale mýlil se v tom, že EU je předurčena k tomu se pod tíhou několika krizí, jimž čelí, zlomit a zhroutit. Je čas, aby se Evropa prosadila a využila svou ekonomickou sílu, a vše to použila, aby vrátila Putina tam, kam patří," dodává Verhofstadt.
Související
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
Vladimír Putin , Guy Verhofstadt , Ruské angažmá v Sýrii
Aktuálně se děje
před 8 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 41 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 42 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek