Praha/Bratislava – Výsledky slovenských parlamentních voleb byly překvapením nejen pro voliče, ale i pro některé politiky. Výsledky byly velmi odlišné od toho, co ukazovaly poslední předvolební průzkumy. Podle Radima Fialy z SPD to svědčí o manipulaci, slovenský Dennik N ale vysvětluje, že za to mohou zákony.
Místopředseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Radim Fiala poukazuje, že podle předvolebních průzkumů by se do parlamentu například Marian Kotleba a jeho krajně pravicová Lidová strana Naše Slovensko vůbec nedostala, v sobotu mu přitom dalo hlas osm procent voličů. Naopak strana Sieť, která figurovala v průzkumech na druhém místě s asi 17 procenty, nakonec získala jen 5,6 procenta.
„Před volbami na Slovensku došlo k nevídané manipulaci s průzkumy veřejného mínění. Víc než třikrát se navyšovaly předpokládané výsledky strany podporující EU a její politiku. Téměř desetkrát se snižovaly předpokládané výsledky u strany odmítající EU a nelegální imigraci," zlobí se na sociálních sítích Fiala.
//
Před volbami na Slovensku došlo k nevídané manipulaci s průzkumy veřejného mínění. Víc než třikrát se navyšovaly př...
Zveřejnil(a) Radim Fiala - SPD dne 7. březen 2016Podle něj jsou jen dvě možnosti. „Jsou pouze dvě vysvětlení. Prvním je absolutní neschopnost agentury a druhým je korupce, možná spojena se zločinným spiknutím k maření demokratických voleb. Osobně volím variantu dva," dodal ostře český poslanec.
Slovenský Dennik N ale poukazuje, že je tu ještě jedna varianta. Přiznává, že předvolební průzkumy jsou terčem kritiky, dodává ale, že sociologové se brání tím, že preference měřili za mimořádných okolností. „Fakt je, že už dopředu varovali, že se průzkumy od voleb mohou lišit, a to velmi výrazně. Práci jim zkomplikoval a jejich renomé poškodil SMER, který do předvolebního zákona protlačil zákaz zveřejňování průzkumů dva týdny před hlasováním – toto opatření má podle vládní strany dopřát voličům klid při rozhodování a zabránit manipulacím," píše slovenský list.
Zároveň to ale znamená, že mezi výsledky posledního předvolebního průzkumu a volbami uběhl celý měsíc, protože pokud se dělají průzkumy klasickou metodou, probíhá pokládání otázek týden, další čas pak zabere jejich zpracováním. A měsíc už je pak dlouhá doba, preference se mohou značně proměnit. A to i s ohledem na to, že právě v tomto měsíci finišuje většina stranických předvolebních kampaní,.
Související
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
Fiala z SPD znovu zpochybnil ruskou odpovědnost za Vrbětice
Radim Fiala /SPD/ , Slovensko , volby na Slovensku
Aktuálně se děje
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
30. dubna 2026 21:31
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.
Zdroj: Libor Novák