Londýn - Ačkoliv Evropskou unii od britského referenda o setrvání či odchodu ještě dělí tři měsíce, diskuze o možných dopadech případného odchodu jsou živé jak ve Velké Británii, tak v EU. John Major,bývalý britský premiér, varuje, že případný odchod by měl negativní vliv jak na situaci Velké Británie, tak Evropské unie.
Podle Majora hlasování v britském referendu rozhodne o osudu Británie i o jejím místě ve světě po mnoho dalších generací.
Proč zůstat?
Poukazuje, že členství v EU má „mnoho pozitivních důvodů". Podle Majora členství v EU Británii pomohlo zlepšit svou ekonomickou situaci a podotýká, že pokud by členství pokračovalo, Británie se pravděpodobně během 20 let stane největší evropskou ekonomikou.
Poukazuje také, že „v nejistém světě má VB jako člen EU větší schopnost čelit agresivní politice nepřátelských zemí. Jsme ve větším bezpečí, protože EU svedla dohromady bývalé nepřátele, aby společně čelili hrozbám. Za posledních tisíc let neměla žádná generace takové štěstí," uvádí Major.
Připomíná, že pozice Velké Británie v EU je velmi specifická, jelikož není členem eurozóny ani schengenu a má právo vetovat „jakoukoliv smlouvu, která by posílila moc EU." Odchod z EU by tak podle něj znamenal vzdát se těchto výhod a čelit rizikům, která jsou dle jeho slov „četná a skutečná."
„Zvažte toto: jako členský stát můžeme ovlivňovat evropskou politiku – často tak, jak se nám to hodí, a někdy prostě jen tak, aby se omezily škody pro naše domácí zájmy. Mimo Unii bychom ji nemohli ovlivnit vůbec. A přesto bychom jako nečlenský stát chtěli dále přistupovat k jednotnému evropskému trhu a museli se tak řídit pravidly EU, nad kterými nebudeme mít žádný vliv," vysvětluje.
Kdo koho potřebuje více?
Major dále tvrdí, že kampaně propagující odchod z Unie slepě předpokládají, že jakmile Británie opustí EU, podaří se jí snadno vyjednat všechny výhody, které měla doposud, jelikož Evropané budou chtít s Británií obchodovat.
„To je sebeklam hraničící s bludem. Jejich argumentem je, že EU potřebuje britský trh víc, než my potřebujeme jejich. Toto tvrzení zakládají na faktu, že – celkově – EU exportuje do VB více, než my exportujeme jim. To je přinejmenším klam. Přesněji, je to fantasie," zlobí se Major.
„Export VB do Evropy tvoří téměř 45 % našeho celkového exportu. Průměrně – v celé EU – ostatní členské státy k nám posílají pouze 7 % svého exportu. Takže na otázku kdo koho potřebuje více je jasná odpověď," vysvětluje Major.
Exemplární případ
Major se také obává, že by odchod z EU mohl poškodit vztahy Velké Británie s jejími zahraničními partnery. „VB by si zvolila odejít a tím by zásadně oslabila celou EU. Naši partneři nás za to nebudou chtít odměnit – naopak by mohli chtít naše požadavky odmítnout, aby ostatní národy od odchodu odradily."
Podotýká, že ačkoliv nakonec ostatní státy k obchodu s Británií přistoupí, podmínky budou tvrdé a nekompromisní. Británie podle něj za případné dohody zaplatí například volným pohybem osob a poplatky.
Major také varuje, že v případě odchodu z EU by se mohla ve Skotsku obnovit jednání o nezávislosti a mohlo by dojít k dalšímu referendu.
Na závěr připomíná, že odchod by oslabil nejen Británii, ale i EU. „Pokud VB odejde, EU přijde o: nejrychleji rostoucí ekonomiku v EU; jednu ze dvou jaderných mocností; zemi s největším dosahem zahraniční politiky." Odchodem Británie by tak EU podle něj přišla o významnou část vlivu na Čínu a Spojené státy.
Související
Expremiér Major a aktivistka neuspěli. Další soud odmítl stížnost proti zablokování parlamentu
Británie směřuje k bezprecedentní krizi? Plán Borise Johnsona by zavařil i královně
John Major , Velká Británie , Brexit
Aktuálně se děje
včera
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
včera
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
včera
Nové ohnisko ptačí chřipky. Testy ho potvrdily na Klatovsku
včera
Klimatické konference ztrácí smysl? Aktivisté upozornili na zásadní problém
včera
Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací
včera
Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi
včera
Metro na lince B odpoledne nejezdilo
včera
Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál
včera
Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových
včera
Severní Korea jde s dobou. Kim nařídil masovou výrobu útočných dronů
včera
Nehoda u Málkova uzavřela silnici. Havaroval kamion s krevní plazmou
včera
Trumpova skepse se šíří. USA už nejsou jediné, kdo mohou vystoupit z Pařížské klimatické dohody
Aktualizováno včera
Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest
včera
COP narazil na zásadní problém. Státy se bojí Číny, historický statut ji zbavuje odpovědnosti
včera
Zvířata požírají mrtvá těla na ulicích. Situace v Gaze je nadmíru kritická
včera
„Tohle je řešení“. Trump si na post generálního prokurátora vybral Gaetze, který obdivuje salvadorského diktátora
včera
Země je v kritickém stavu. Klimatické konference jsou málo, na boj se změnami počasí nestačí, varují experti
včera
BBC: Trump stihl během pouhého týdne od voleb šokovat Washington i celý svět
včera
COP29 se změnil v prezidentskou one man show. Alijev přítomným vyráží dech
včera
Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti
Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.
Zdroj: Libor Novák