Brusel - Krev, kusy těl, panika - tak to podle očitých svědků vypadalo bezprostředně po výbuchu na letišti v Bruselu. Zděšení lidé vybíhali ven z budovy, minimálně třináct jich ale útok nepřežilo. Další exploze v metru si podle prvotních informací vyžádala patnáct obětí.
Dvě nálože vybouchly u přepážky letecké společnosti American Airlines, někteří svědci uvedli, že před výbuchy byla slyšet střelba a křik v arabštině. "Nálože vybouchly téměř současně, obě byly u přepážky. Jedna z nich byla blízko Starbucksu, bylo to strašné. Všude byla krev, bylo to jako apokalypsa," popsal pro Daily Mail Samir Derrouich, který pracuje v jedné z letištních restaurací. Situaci popsal na Twitteru i Martin Buxant: "Viděl jsem, jak lidská těla létají vzduchem a potom těžce dopadají na podlahu."
Dries Valaert v době výbuchu čekal na odbavení. "Ozval se první výbuch a o sekundu později další. Byl to obrovský, obrovský výbuch, strop se propadnul. Stalo se to jen 30 metrů od místa, kde jsem stál. Viděl jsem, jak lidé padají k zemi a utíkal jsem pryč," popsal muž.
"Přeskočil jsem bezpečností zátarasy, první, co mě napadlo, bylo, že se musím dostat pryč, kdyby tady byli útočníci se zbraněmi. Viděl jsem ženu kolem osmnácti s dírou v ruce, která krvácela, muže se zraněným kotníkem a dva lidi na zemi. Lidé panikařili a snažili se utéct," dodal Valaert.
"Slyšet jsem muže křičet nějaká arabská slova, pak došlo k explozi a poté k druhé, mnohem větší," popsal Alphonse Youla, který na letišti balí zavazadla. "Byl to horor, lidé přišli o nohy, viděl jsem lidská těla bez nohou! Dva muži leželi obličejem k zemi a krváceli z hlavy. Ta zranění byla hrozná, nedokážete si to ani představit," řekl muž.
Zach Mouzoun přijel na letiště pouhých deset minut před první explozí. "Druhá exploze zničila strop a potrubí, krev se mísila s krví obětí," řekl pro televizi BFM. "Bylo to jako scéna z války," dodal.
Místní taxikář Philippe se zase rozčiloval, že záchranářům trvalo nesmyslně dlouho, než přijeli na místo. "Šel jsem se podívat do terminálu, co se děje. Přede mnou byl rybník krve a roztrhaná těla. Na záchranáře jsme čekali několik dlouhých minut. A to v Belgii platí třetí stupeň bezpečnostních opatření! Skutečně skvělá organizace," zlobil se.
Související
Belgie pokročila v případu plánovaného teroristického útoku. Padla obvinění
Belgie odsoudila teroristy z Bruselu. Abdeslam vyvázl bez dalšího trestu
Aktuálně se děje
před 32 minutami
Ledovka způsobila hromadnou nehodu na D1. Záchranáři vyhlásili traumaplán
před 49 minutami
"Odporné. Zvedá se mi z toho žaludek." Trump vyvolal v Británii výroky o Afghánistánu politickou bouři
před 1 hodinou
Pokrok v mírových rozhovorech závisí na tom, jestli ukrajinské síly opustí celý Donbas, prohlásil Peskov
před 2 hodinami
Kličko vyzval po posledních útocích obyvatele Kyjeva k evakuaci
před 2 hodinami
Nežijeme díky milosti USA, prohlásil v Davosu Carney. Trump se mu pomstil zrušením pozvání do Rady míru
před 3 hodinami
Historický zlom nastal. Éra spoléhání se na USA definitivně skončila, shodli se v tichosti evropští lídři
před 4 hodinami
Ledovka pokryla část Česka. Policie kvůli nehodám uzavřela dálnice
před 4 hodinami
Ve Spojených arabských emirátech se chystá historicky první trojstranné jednání o Ukrajině
před 5 hodinami
Počasí do konce víkendu. Meteorologové řekli, kde bude sněžit
včera
Tramvaje čeká v Praze několikadenní výluka. Protáhne se až do února
včera
U střelce z úřadu v Chřibské byly další zbraně. Na místě činu vystřelil asi stokrát
včera
Povedené generálky na Australian Open. Menšík i Machač na australských turnajích kralovali
včera
Do Česka by měl po mnoha letech přijet papež. Přijal pozvání od prezidenta
včera
Babišova vláda zruší televizní poplatky. Názor změnil i ministr Klempíř
včera
Pavlovi někdo vyhrožoval na internetu. Policie zadržela muže
včera
Další český hokejový úspěch. Po stříbru mužské dvacítky má ženská osmnáctka bronz
včera
Policie zadržela údajného zahraničního agenta. Měl pracovat pro Čínu
včera
Ve Spojených arabských emirátech budou jednat zástupci Ukrajiny, Spojených států a Ruska, oznámil Zelenskyj
včera
Zelenskyj: Evropa mlčí a Putin dál vyrábí rakety. Neměla by spoléhat na NATO, místo aby jednala jen čeká
včera
Trumpa k dohodě o Grónsku dotlačili poradci. Co je její náplní?
Donald Trump na Světovém ekonomickém fóru v Davosu oznámil dosažení „rámcové dohody“ ohledně Grónska, čímž alespoň dočasně zažehnal hrozící transatlantickou krizi. Poté, co několik dní stupňoval napětí výhrůžkami o vojenském obsazení ostrova a uvalení drastických cel na evropské spojence, došlo po schůzce s šéfem NATO Markem Ruttem k nečekanému obratu. Trump sice odvolal hrozbu deseti- až pětadvacetiprocentních cel, která měla začít platit od února, ale zároveň dal jasně najevo, že jeho ambice získat nad Arktidou kontrolu zůstávají neměnné.
Zdroj: Libor Novák