Atény - Proud uprchlíků z Turecka o Velikonocích polevil, dnes ale řecké úřady opět hlásí dramatický nárůst počtu běženců. Na řecké ostrovy se za posledních 24 hodin dostalo 766 přistěhovalců.
V neděli a počátkem tohoto týdne úřady zaznamenaly citelný pokles počtu uprchlíků. V neděli jich dorazilo pouhých 73, v pondělí 232 a v úterý 192.
Od příštího týdne by se měla začít uplatňovat dohoda mezi Evropskou unií a Tureckem, jejíž součástí je i vracení běženců zpět do Turecka. Očekává se, že první vyhoštění by se mohlo uskutečnit v pondělí 4. dubna.
Migranti na ostrově Lesbos už protestují proti možné deportaci. "Raději nás tady zabijte, ale neposílejte nás zpět do Turecka," objevilo se na jednom transparentu vyvěšeném na plotě shromažďovacího střediska v obci Morie.
V Řecku je nyní podle vládního koordinačního centra pro boj s migrační krizí na 51.430 uprchlíků, kteří se tam začali hromadit, když asi před měsícem země na takzvané balkánské trase omezily průchod běženců přes své území dál do západní Evropy.
Na ostrovech na východě Egejského moře je nyní přes 5000 běženců, v severním Řecku přes 28.500 a v oblasti Atén více než 15.000. Například v aténském přístavu Pireus je nyní přes 5700 běženců, kteří v odbavovacích prostorách u mol bydlí v 1100 stanech nebo spí v přeplněných čekárnách.
Podle zahraničních humanitárních aktivistů jsou podmínky pro uprchlíky v mnoha jiných táborech v Řecku ale také neutěšené. Podle řecké televize Skai si jedna migrantka stěžovala, že v táboře v městě Larisa narazili dokonce na hady a štíry.
Související
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Návrat z dovolené se zdramatizoval. Letounu hořel motor, lidé strávili noc na letišti
Aktuálně se děje
před 14 minutami
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
před 1 hodinou
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
před 2 hodinami
Tragédie v Českých Budějovicích. Chodkyně nepřežila střet s autem
před 3 hodinami
Co se stane, až Rusko zaútočí na Evropu? Hrozí extrémně krvavá válka
před 3 hodinami
Exploze v Moskvě. Generál je po smrti, mluví se o podílu Ukrajinců
před 4 hodinami
Podnikatel Karel Kadlec zemřel. Z CarTec Group udělal respektovanou firmu
před 5 hodinami
Witkoff jednal o míru s Kyjevem i Moskvou. Bylo to produktivní a konstruktivní, řekl
před 5 hodinami
Vražda na Šternbersku. Na místě činu se údajně střílelo
před 7 hodinami
Počasí tento týden: Dorazí na Vánoce a o svátcích sníh?
včera
Rutte: Putin je ochoten obětovat obrovské množství lidí. Na Ukrajině se zranilo nebo zemřelo milion Rusů
včera
Turecko se chce vrátit k projektu F-35. Zvažuje, že se zbaví ruských zbraní
včera
"Jeden z největších pokusů o utajování v historii." Z Epsteinových dokumentů zmizela fotografie s Trumpem
včera
Americké jednotky u břehů Venezuely zadržely třetí tanker. Brazílie mluví o opakování války o Falklandy
včera
Kreml popřel trojstranná jednání s USA a Ukrajinou. Macron přivítal ochotu Putina s ním mluvit
včera
Česko si připomíná druhé výročí tragické střelby na Filozofické fakultě
včera
Na USA není spoleh, obává se Francie. Chystá se na vůdčí roli v obraně Evropy před Ruskem
včera
Víkendová jednání na Floridě jsou nadějná, tvrdí ruští vyjednavači. Kreml ale stupňuje požadavky
včera
Rusko: Evropské změny v mírovém plánu naději na konec války nezvýšily. Možnost nalezení řešení zkomplikovaly
včera
Na záchranu v první linii čekal měsíc. Pak zraněného vojáka zachránil robot
včera
Amerika stupňuje tlak na Madura. Zabavila další tanker
Americké síly pod velením administrativy Donalda Trumpa výrazně vystupňovaly tlak na režim Nicoláse Madura v Karibiku. V sobotu došlo k dalšímu zabavení plavidla převážejícího venezuelskou ropu, což je druhý podobný zásah během pouhých dvou týdnů.
Zdroj: Libor Novák