Lucemburk - Ministři vnitra EU dnes v Lucemburku jednají o plánu Evropské komise navrhnout do léta povinné trvalé kvóty na rozdělování uprchlíků. Odmítavý postoj Česka k návrhu je zatím v menšině.
V mírnější úpravě by byl stávající systém doplněn o trvalý mechanismus, který by automaticky redistribucí žadatelů o azyl ulehčil zemím ve chvíli, kdy počty příchozích přesáhnou určitou mez.
Druhou variantou by bylo nahrazení současného systému, kdy azylovou žádost řeší první země, ve které se uprchlík dostal na území EU. Místo toho by byli migranti rovnou přerozdělováni po všech zemích unie podle klíče založeného na velikosti, ekonomickém výkonu země, míře nezaměstnanosti a dalších kritériích. Návrhy také mimo jiné obsahují pojistky proti následnému pohybu žadatelů o azyl po území EU.
"Ryze odmítavé stanovisko obou návrhů je zatím v menšině," připustil český zástupce na schůzce, náměstek ministra vnitra Jiří Nováček.
Na schůzce se budou zástupci unijních zemí vůbec poprvé zabývat plány, které komise předložila počátkem měsíce a které se týkají možných způsobů budoucí reformy takzvaného dublinského systému, tedy způsobu, jak jsou v EU řešeny žádosti o azyl. V nynější migrační krizi se platný systém, kdy žádosti řeší první země, kde se žadatel dostal na území Evropské unie, ukázal jako jen málo funkční. Komise také připomíná, že stávající pravidla z logiky věci daleko více zatěžuje několik zemí na okraji bloku.
"Opravdu uvidíme až přímo na jednání. Vedli jsme jednání a přesvědčovali jsme naše partnery, že relokační mechanismy se neosvědčily a prostě nefungují," poznamenal dnes náměstek. ČR ale není ve svém postoji zcela osamocená. Kromě zemí ze střední a východní Evropy, jako je Maďarsko či budoucí předsednická země EU Slovensko, se podle Nováčka jako "nadějný spojenec v další diskusi" jeví také Francie.
Nizozemský státní tajemník pro spravedlnost a migraci Klaas Dijkhoff, jehož země unii předsedá nyní, při příchodu poznamenal, že je třeba návrhy komise nejprve prostudovat a pak najít řešení, které "bude přijatelné pro všechny".
Dijkhoff připomněl také potřebu dohodnout způsob, jak země unie budou přebírat Syřany, které se EU zavázala převzít z Turecka v rámci své dohody o vracení migrantů. "Nečekám, že dnes přijdeme s nějakými velkými čísly, je to pokračující diskuse," podotkl.
Související
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
EU (Evropská unie) , uprchlíci , Česká republika
Aktuálně se děje
včera
StarDance nevynechá ani tentokrát. Prágr je posledním potvrzeným účastníkem
včera
Tenistce Vondroušové hrozí velký problém. Může dostat až čtyřletý trest
včera
Daňová přiznání už jsou přijímána jen elektronicky. Čas máte do začátku května
včera
Primátorka Vaňková po volbách nebude pokračovat. Musela na několik operací
včera
S diskařem Bugárem se loučili Šebrle, Kratochvílová či Fibingerová
včera
Pátrání po exmanželce bývalého prince Andrewa je u konce. Našli ji v zahraničí
včera
Klempíř prozradil, co si myslí o StarDance v ČT. Argumenty ministra ale pokulhávají
včera
Trumpovi dochází trpělivost. Írán opět varoval před ničivými americkými útoky
včera
Výročí nejznámějšího pochodu. Mezi Prahou a Prčicemi se chodí již 60 let
včera
Nebezpečná výživa je i v Česku, přiznala firma. Hygienici varovali rodiče
včera
Hormuzský průliv zůstává uzavřen. Dva tankery se přes Íránce nedostaly
včera
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
včera
V Rakousku se objevila nebezpečná dětská výživa. Případ se řeší i v Česku
včera
Šestá osoba je ve vazbě kvůli teroristickému útoku v Pardubicích
včera
Tragédie v Kyjevě. Muž zastřelil několik lidí, zlikvidovala ho policejní zásahovka
včera
Nedělní počasí bude deštivé i bouřlivé, upozornili meteorologové
včera
Mírová dohoda s USA je daleko, prozradil Teherán
Aktualizováno 18. dubna 2026 21:54
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Lodě hlásí, že se dostávají pod palbu
18. dubna 2026 20:17
Zbývá poslední jméno. StarDance odhalila již devět profesionálních tanečníků
18. dubna 2026 19:04
Rulíka nahradí silné trenérské duo. Moták a Gross začnou po mistrovství světa
Již je jasné, že po letošním mistrovství světa v hokeji nebude na lavičce národního A-týmu pokračovat realizační tým v čele s Radimem Rulíkem. Kouč, který v roce 2024 dokázal s reprezentací po letech vyhrát světový šampionát, jenž se tehdy navíc konal v Praze, minulý měsíc oznámil, že u reprezentace po MS pokračovat nehodlá. Od té doby tak prezident Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Alois Hadamczik hledal Rulíkova nástupce a nakonec je našel. Ve čtvrtek, kdy začala příprava na blížící se světový šampionát ve Švýcarsku, na tiskové konferenci potvrdil, že novými trenéry se od příští sezóny stanou Zdeněk Moták a Pavel Gross.
Zdroj: David Holub