Bratislava - Češi mají velké výhrady vůči praktikám Ruska a jeho prezidenta Vladimíra Putina a nebojí se je říci nahlas. Píší to slovenská média s odkazem na slova ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka.
Slovenský portál glob.sk tvrdí, že "naši západní sousedé mají velké výhrady a nebojí se je říci nahlas - jde o praktiky Ruska a jeho prezidenta Vladimira Putina." Odkazují se na slova ministra zahraničních věcí Lubomíra Zaorálka, který tvrdí, že Rusko usiluje o "rozdělení a ovládnutí" Evropské unie.
Má se tak stát například podporou krajně pravicových politiků. Taková nacionalistická a euroskeptická hnutí prý hrají do karet Putinově strategii oslabování kontinentu.
"Češi jsou si prý jisti, že Rusové si našli cestičky jako taková hnutí financovat," píše deník a cituje Zaorálka, který pro Financial Times řekl: "Rusko využívá naši slabost. Musíme najít způsob, jak mu odpovíme."
Ministr sice zdroje svých tvrzení neprozradil, tvrdí ale, že Kreml financuje maďarské hnutí Jobbik a francouzskou krajně pravicovou stranu Národní fronta Marine Le Penové. Putinova administrativa poznámky Zaorálka zatím nekomentovala.
Zaorálek také tvrdí, že evropskou integraci může oslabit a Putinovi může pomoci britské hlasování o setrvání v EU. "Nespokojenost s Evropskou unií v Británii je velká šance pro Rusko, aby bylo silnější v Evropě," řekl Zaorálek. "Pokud budou slabé instituce, Putin je bude moci zneužít," dodal.
Související
"Hanba by mě fackovala." Socdem už nejde zachránit, míní politoložka a někdejší členka Ostrá
Sociální demokraté se zničili. Strana už nedává žádný smysl, spolčení s komunisty je posledním hřebíčkem do rakve
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 1 hodinou
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 2 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 4 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 5 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 5 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 6 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 7 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 8 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 9 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
včera
Revoluce ve válčení. USA podle expertů vytváří zbraně, které budou využívat umělou inteligenci
včera
Už nenadávají u mobilů. Hněv generace Z se v roce 2025 přetvořil a začal měnit svět
včera
Americká armáda provedla sérii leteckých úderů v Nigérii, útočila na Islámský stát
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před ledovkou. Část Česka zasáhne už dnes večer
včera
Rutte ostře odmítnul návrhy na vojenské odtržení Evropy od USA
Generální tajemník NATO Mark Rutte se v sobotu ostře ohradil proti hlasům volajícím po vojenském odtržení Evropy od Spojených států.
Zdroj: Libor Novák