Bratislava - Spor o jmenování ústavních soudců na Slovensku začal už v roce 2014 a trvá dodnes. Prezident Andrej Kiska dnes odmítl vybrat z kandidátů, které mu předložila ještě minulá jednobarevná vláda Roberta Fica.
Kiska v roce 2014 odmítl pět ze šesti kandidátů, což zdůvodnil jejich nedostatečnou odbornou způsobilostí. Odmítnutí kandidáti podali stížnost k ústavnímu soudu, který třem stížnostem vyhověl. Další dva kandidáti námitky vůči postupu prezidenta mezitím odvolali.
"Senát ústavního soudu mi vytknul, že jsem své původní rozhodnutí o jejich nejmenování nedostatečně odůvodnil. Ve všech třech případech jsem znovu rozhodl o jejich nejmenování a své rozhodnutí jsem v každém jednotlivém případě odůvodnil. Důvody nejmenování jsou identické," uvedl Kiska.
Hlava státu stejně postupovala i u dvou dalších kandidátů, které loni v prosinci schválil parlament. Sněmovna, tehdy ovládána Ficovou stranou Směr-sociální demokracie (Směr-SD), navrhla za kandidáty na ústavní soudce dva poslance Směru-SD. "I v případě obou těchto kandidátů jsem zjistil, že existují závažné důvody, kvůli kterým je nejmenuji soudkyní a soudcem ústavního soudu," řekl Kiska. Dodal, že zamítavá rozhodnutí budou včetně odůvodnění zveřejněna po doručení kandidátům.
Slovenský prezident připomněl, že nároky na výkon funkce ústavního soudce nemohou splňovat kandidáti, kteří až do své nominace v praxi nebo na akademické půdě například neprojevili zájem o ústavní právo či ochranu základních práv a svobod.
Současná Ficova koaliční vláda, kterou po březnových volbách vytvořily čtyři strany, slíbila vypracovat návrh zákona, který nově upraví obsazování postů ústavních soudců či kvalifikační kritéria na osobu ústavního soudce.
Související
Historie slovenských prezidentů má jednu anomálii. Mandát za 31 let obhájil jediný
Historie slovenských prezidentů: Jen jeden obhájil mandát, další pracoval na benzince
Andrej Kiska , Slovensko , ústavní soud
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Si Ťin-pching poletí za Trumpem do USA
před 1 hodinou
Trump ustupuje. Už mu nevadí, že by Írán v budoucnu obohacoval uran
před 2 hodinami
Žádná dohoda o AI, Íránu či Tchaj-wanu. Co tedy Trump v Číně vyjednal?
před 3 hodinami
Desítky mrtvých, stovky nakažených. V Kongu vypukla epidemie eboly, CDC se obává dalšího šíření
před 4 hodinami
Rusko vydalo nový žebříček nepřátelských vlád. Na prvním místě je Německo, umístilo se i Česko
před 5 hodinami
Trump je frustrovaný. Zvažuje obnovení úderů proti Íránu
před 6 hodinami
Policie dopadla zloděje lebky svaté Zdislavy. Vzácnou relikvii zalil do betonu
před 7 hodinami
Trump změnil světový řád. Evropa poprvé v historii zůstala úplně sama, varuje Draghi
před 7 hodinami
Víkendové počasí přinese potíže. Moravu a Slezsko zasáhne vydatný déšť
před 7 hodinami
Zelenskyj miluje drogy, prohlašuje Ficův ministr. Z Kyjeva přišla obratem reakce
před 8 hodinami
Kuba se pod náporem americké blokády hroutí. Ředitel CIA přijel nabídnout řešení
před 9 hodinami
Trump pobouřil Američany. Finanční problémy obyčejných lidí ho nezajímají
před 10 hodinami
U dánských břehů našli mrtvou velrybu. Může jít o Timmyho
před 11 hodinami
Trump odletěl z Číny. Ostře sledovaná cesta žádný průlom nepřinesla
před 12 hodinami
El Niño ovlivní i počasí v Evropě, předpokládají meteorologové
včera
Princezna Kate září na návštěvě Itálie. Poradce vysvětlil, čím je důležitá
včera
Policie zadržela podezřelého z krádeže lebky svaté Zdislavy. Plán prý nedokončil
včera
Zelenského dlouholetý spolupracovník Jermak míří do vazby
včera
Slavia typicky českým přehlížením vrazila fotbalu dýku do zad. A ani disciplinárka nepomohla
včera
Tunelbus vyjede v létě. Praha představila novinku v hromadné dopravě
Praha chystá zajímavou novinku v městské hromadné dopravě. Od léta zavede autobusovou linku mezi šestou a osmou městskou částí, která využije tunel Blanka. Pod číslem 145 vytvoří v trase Sídliště Čimice – Bohnice – Kobylisy – Dejvická vítanou alternativu k trase metrem přes centrum města i individuální automobilové dopravě. Cestu mezi Kobylisy a Dejvickou by měl "tunelbus" zvládnout pod 20 minut.
Zdroj: Jan Hrabě