S migranty přichází do Evropy nebezpečné tradice? V Británii se šíří barbarská a nezákonná praktika

Londýn – Ženská obřízka je typická spíše pro africké země, jak ale ukazují poslední čísla z Velké Británie, tato praktika, která je v mnoha zemích zakázána zákonem, se šíří i v Evropě.

Za pouhé tři měsíce bylo podle listu Independent v Anglii zaznamenáno 1200 případů mrzačení ženských pohlavních orgánů (FGM) neboli ženské obřízky. Nejméně dvě procenta nových případů se týkají dívek mladších 18 let, 11 obětí se narodilo přímo ve Velké Británii.

Mezi lednem a březnem bylo zaznamenáno přesně 1.242 nově evidovaných případů, vyplývá to z nově zveřejněných údajů Informačního centra zdravotní a sociální péče. Janet Fyleová, odbornice na problematiku obřízky, vyzývá zdravotní pracovníky, aby byli „na pozoru", pokud jde o odhalování a řešení problémů spojených s obřízkou.

„Tato čísla ukazují, že potřebujeme obnovit úsilí v boji proti břízce. Je také potřebné vytvořit národní akční plán tak, aby se všichni profesionálové na břízku zaměřili a chránili dívky před takovým zneužíváním," uvedla. Připomněla,a že každá z těchto žen byla podrobena zneužívání,

„Je šokující, že 29 nových zaznamenaných případů (dvě procenta) jsou dívky mladší 18 let. A ještě větší obavy vzbuzuje fakt, že 11 z nich se narodilo ve Velké Británii. To je důvod, proč musí všichni zdravotničtí pracovníci být ostražití při identifikaci žen a dívek v ohrožení. Pak jim mohou poskytnout podporu a odpovídající péči a doporučení, a zároveň spolupracovat při sběru dat," dodala s tím, že je důležité, aby zdravotníci případy obřízky povinně hlásili.

Tato praxe byla v Británii postavena mimo zákon už v roce 1985, zakázáno je částečné nebo úplné odstranění ženského zevního genitálu. Podle odhadů ve Velké Británii žije skoro 140 tisíc obětí ženské obřízky, dalších 60 tisíc dívek je v ohrožení.

Nejextrémnější forma, známá jako infibulace, zahrnuje odříznutí klitorisu, zúžení poševního otvoru vytvořením kryjícího uzávěru tím, že se naříznou a přemístí velké nebo malé stydké pysky. Po zákroku je pro ženy pohlavní styk bolestivý, má se tak zajistit to, že žena nebude promiskuitní.

Obřízka nemá žádné zdravotní přínosy nebo náboženský význam, ale v některých kulturách je praktikována po celá staletí. Přesto, že je postup ve Velké Británii nezákonný více než 30 let, nikdy kvůli praktice nebyl úspěšně nikdo stíhán nebo souzen.

Podle WHO se ženská obřízka praktikuje v 28 zemích západní, východní a severovýchodní Afriky, v částech Středního východu a v některých společenstvích imigrantů v dalších zemích. WHO odhaduje, že s následky procedury dnes žije asi 140 milionů žen a dívek po celém světě, z toho asi 92 milionů v Africe.

Související

Muslimové, ilustrační foto

Súdán chce povolit nemuslimům pití alkoholu a posílit práva žen

Súdán chce povolit nemuslimům konzumaci alkoholu a posílit práva žen, včetně zákazu ženské obřízky. O záměrech, které by znamenaly prudký zvrat po téměř čtyřech desetiletích striktní islámské politiky, informoval podle agentury Reuters súdánský ministr spravedlnosti. Podle statistiky OSN nejsou muslimy zhruba tři procenta obyvatel Súdánu.
Ilustrační foto

Súdán přijal nový zákon: Za ženskou obřízku hrozí vězení

Súdán přijal zákon, který trestá ženskou obřízku až třemi lety vězení. Podle odhadu OSN se tomuto zákroku podrobuje v této východoafrické zemi až 87 procent žen ve věku mezi 14 a 49 lety. Zásah může přitom skončit infekcí močových cest, ledvin, vytvořením cyst a ohrožením plodnosti.

Více souvisejících

Obřízka ženy Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy