Mezi životem a smrtí je 50 zraněných v Nice. Zvěrstva IS budou pokračovat, varuje analýza

Paříž - Počet obětí teroristického útoku v Nice nemusí být konečný, zatím úřady oficiálně hlásí 84 mrtvých. Francouzský prezident François Hollande dnes odpoledne uvedl, že je zhruba padesát zraněných nadále v ohrožení života.

Padesátka zraněných je "mezi životem a smrtí", uvedl francouzský prezident po návštěvě nemocnice v Nice, kam dorazil i s premiérem Manuelem Vallsem.

Zdroj: YouTube

Mezi oběťmi útoku je podle prezidenta mnoho cizinců a dětí. "Je tu mnoho cizinců z celého světa a mnoho dětí, které se přišly podívat na ohňostroj a podělit se o svou radost a údiv," uvedl. Datum 14. července si podle Hollandea útočník vybral schválně, protože jde o "svátek svobody". Na promenádě jihofrancouzského města probíhaly v době útoku oslavy pádu Bastilly v roce 1789.

Zdravotnická zařízení departementu Alpes-Maritime, jehož je Nice metropolí, přijala po čtvrtečním teroristickém útoku v Nice 188 zraněných. V tiskové zprávě to dnes uvedl odbor francouzského ministerstva zdravotnictví. V kritickém stavu je 48 osob, 25 z nich je na jednotkách intenzivní péče.

Islámský stát se přesouvá do ciziny

Na čtvrtečních událostech v Nice je znepokojující, jak snadné bylo útok vykonat a jak těžké je takovému útoku předejít, píše list The Financial Times. Vrah za volantem těžkého náklaďáku projížděl davy lidí shromážděných na pobřeží.

Francie věděla, že je v hledáčku džihádistů, kteří podle policejních zpráv pravděpodobně stojí za čtvrtečním útokem francouzského občana tuniského původu.

Francie je americkým spojencem ve vzdušné válce proti IS. Podílí se stovkami vojáků, speciálními jednotkami a zároveň se zapojuje v pozemních i vzdušných operacích v Sýrii a Iráku a také se účastní mírové mise v Libanonu, kde má kolem 900 lidí. Významně se také zapojuje v subsaharské Africe.

Podle evropských a arabských bezpečnostních činitelů je Francie největším evropským zdrojem cizinecké legie Islámského státu. Džihádisté už dlouho apelují na nespokojené muslimy, aby prováděli osamělé útoky, kdekoli se naskytne příležitost. Zvěrstva v Nice a v Orlandu pravděpodobně patří do této kategorie. Naproti tomu, loňské útoky v Paříži a letošní útoky v Bruselu a Istanbulu byly pečlivě naplánované. Jejich součástí byla strategie i teroristické komando.

Někteří analytici tvrdí, že kvůli vojenským nezdarům uvnitř samozvaného chalífátu v Sýrii a Iráku, se IS přesouvá do ciziny. Mezitím se vojenská koalice pod americkým vedením zaměřuje na znovuzískání Mosulu a města Rakka a v souvislosti s tím zvažuje spolupráci s Ruskem. Nicméně Islámský stát podněcoval k útokům "osamělé vlky" už před dvěma lety.

Přestože se území IS zmenšuje, teroristické útoky budou pravděpodobně pokračovat. Evropskou zpravodajskou spolupráci čekají krušné chvilky a je možné, že ji ovlivní brexit.

Související

Pieta k uctění památky zavražděných při teroristickém útoku v Nice.

Francie navrhuje tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli zapojeni do teroristického útoku v Nice

Francouzská prokuratura dnes u soudu navrhla tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli do různé míry zapojeni do teroristického útoku v Nice. Při něm v roce 2016 zemřelo 86 lidí. Pro tři hlavní obžalované žádá shodně patnáctiletý trest, obvinění z terorismu ale prokuratura překvapivě vznesla jen vůči dvěma z nich, uvedla agentura AFP.

Více souvisejících

teroristický útok ve Francii: Nákladní auto zabilo desítky lidí (14.7.2016) François Hollande Islámský stát (IS)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy