Záhady kolem tureckého puče nekončí. Kam se poděly vojenské lodě a vrtulníky?

Ankara – Část armády, která se v pátek pokusila o vojenský převrat, se zmocnila také vojenské techniky. Puč byl sice po několika hodinách potlačen, ještě dnes však není jasné, co se stal s některými stroji patřícími turecké armádě.

List The Times informuje o tom, že i po několika dnech turecká armáda pohřešuje 14 lodí patřících námořnictvu. Armáda má prý zároveň obavy, protože stále neví, zda jsou velitelé lodí spiklenci, kteří se snaží přeběhnout, či zda jsou třeba zajatci pučistů.

Od pátku se pohřešuje například admirál Veysel Kosele, potvrdil nejmenovaný zdroj listu The Times. Ani v tomto případě není zatím známo, zda patří ke spiklencům, kteří se pokoušeli odstranit tureckého prezidenta, nebo jestli ho kolaboranti drží jako rukojmího.

Ruský server RT zprávu o ztracených lodích přinesl také, dodal, že se kromě nich pohřešují i dva vrtulníky s 25 příslušníky speciálních jednotek. Další vrtulník s osmi lidmi na palubě přistál v Řecku, vojáci tam požádali o azyl.

Řecké úřady obvinily pilota z ilegálního vstupu do země a zbylých sedm členů posádky z nápomoci ke stejnému trestnému činu. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v sobotu na twitteru uvedl, že muži budou z Řecka skutečně vyhoštěni. Potvrdil mu to prý telefonicky jeho řecký protějšek. 

Podle informací listu Hurriyet měly dva pohřešované vrtulníky v pátek zamířit k městu Marmaris, kde byl v tu dobu turecký prezident na dovolené. Tam na něj zřejmě měly zaútočit. Co se s nimi stalo pak ale není jasné.

RT také cituje tureckého vicepremiéra Numana Kurtulmuse, který popírá, že by armáda pohřešovala jakékoliv válečné lodě. Zároveň ale politik nepodal žádné informace o tom, kde se tyto lodě pohybují. Podle serveru je možné, že i ztracené lodě, které měly operovat v Egejském nebo Černém moři, míří k řeckým břehům.

Informace o tom, kde se lodě pohybují, prý nemá ani NATO nebo Evropská komise. Řecké ministerstvo obrany tvrdí, že neví o žádných tureckých lodí, které by se snažily vstoupit do tamních přístavů po pokusu o převrat.

„Dáváme pozor na každou loď. Získali jsme informace, že na jednom místě chtěly vstoupit řeckých teritoriálních vod. Nicméně se to nestalo," řekl nejmenovaný zdroj ruské agentuře RIA Novosti.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Turecká armáda Vojenské lodě

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 40 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy