Záhady kolem tureckého puče nekončí. Kam se poděly vojenské lodě a vrtulníky?

Ankara – Část armády, která se v pátek pokusila o vojenský převrat, se zmocnila také vojenské techniky. Puč byl sice po několika hodinách potlačen, ještě dnes však není jasné, co se stal s některými stroji patřícími turecké armádě.

List The Times informuje o tom, že i po několika dnech turecká armáda pohřešuje 14 lodí patřících námořnictvu. Armáda má prý zároveň obavy, protože stále neví, zda jsou velitelé lodí spiklenci, kteří se snaží přeběhnout, či zda jsou třeba zajatci pučistů.

Od pátku se pohřešuje například admirál Veysel Kosele, potvrdil nejmenovaný zdroj listu The Times. Ani v tomto případě není zatím známo, zda patří ke spiklencům, kteří se pokoušeli odstranit tureckého prezidenta, nebo jestli ho kolaboranti drží jako rukojmího.

Ruský server RT zprávu o ztracených lodích přinesl také, dodal, že se kromě nich pohřešují i dva vrtulníky s 25 příslušníky speciálních jednotek. Další vrtulník s osmi lidmi na palubě přistál v Řecku, vojáci tam požádali o azyl.

Řecké úřady obvinily pilota z ilegálního vstupu do země a zbylých sedm členů posádky z nápomoci ke stejnému trestnému činu. Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu v sobotu na twitteru uvedl, že muži budou z Řecka skutečně vyhoštěni. Potvrdil mu to prý telefonicky jeho řecký protějšek. 

Podle informací listu Hurriyet měly dva pohřešované vrtulníky v pátek zamířit k městu Marmaris, kde byl v tu dobu turecký prezident na dovolené. Tam na něj zřejmě měly zaútočit. Co se s nimi stalo pak ale není jasné.

RT také cituje tureckého vicepremiéra Numana Kurtulmuse, který popírá, že by armáda pohřešovala jakékoliv válečné lodě. Zároveň ale politik nepodal žádné informace o tom, kde se tyto lodě pohybují. Podle serveru je možné, že i ztracené lodě, které měly operovat v Egejském nebo Černém moři, míří k řeckým břehům.

Informace o tom, kde se lodě pohybují, prý nemá ani NATO nebo Evropská komise. Řecké ministerstvo obrany tvrdí, že neví o žádných tureckých lodí, které by se snažily vstoupit do tamních přístavů po pokusu o převrat.

„Dáváme pozor na každou loď. Získali jsme informace, že na jednom místě chtěly vstoupit řeckých teritoriálních vod. Nicméně se to nestalo," řekl nejmenovaný zdroj ruské agentuře RIA Novosti.

Související

Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016).

Turecko obvinilo USA z organizace puče v roce 2016

Turecký ministr vnitra obvinil Spojené státy, že v roce 2016 zorganizovaly nakonec neúspěšný pokus o státní převrat, který podle Ankary provedli příznivci hnutí islámského duchovního Fethullaha Gülena. S odvoláním na turecký list Hürriyet o tom dnes napsala agentura Reuters. Americké ministerstvo zahraničí obvinění odmítlo jako "nepodložené a nezodpovědné".
Vojenský převrat v Turecku (16.7.2016), vážná situace před Bosporským mostem.

Turecko stále řeší pokus o puč, padlo 70 doživotních trestů

Soud v Istanbulu dnes vynesl doživotní tresty vězení nad 70 bývalými studenty vojenské akademie, které uznal vinnými z účasti na pokusu části armády o převrat z roku 2016. Napsal to deník Daily Sabah. Kadeti vinu odmítají. Netušili prý, že jsou součástí vojenského puče. Domnívali se tehdy, že je vezou do Istanbulu na vojenské cvičení.

Více souvisejících

vojenský převrat v Turecku (15. července 2016) Turecká armáda Vojenské lodě

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 7 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy