Ženeva - Mučení zajatců a týrání vězňů. Ačkoliv jsou tyto praktiky zakázány, stále více lidí je považuje za běžnou součást války. Ukázal to průzkum Mezinárodního výboru Červeného kříže.
Stále více lidí na celém světě považuje mučení zajatců a útoky na civilisty za běžnou součást války. Vyplývá to ze studie Mezinárodního výboru Červeného kříže (ICRC) provedené na vzorku 17 tisíc respondentů.
Mezinárodní právní normy a úmluvy mučení zajatců zakazují. Přesto je 36 procent respondentů přesvědčeno, že jde o přijatelný způsob získávání užitečných informací. Zajímavé je, že v roce 1999 se k tomuto názoru klonilo pouze 28 procent dotázaných.
"Jsou to znepokojující trendy. Pravidla pro vedení války stanovují jisté hranice. Války bez hranic jsou válkami bez konce," uvedl k výsledkům průzkumu předseda MVČK Peter Maurer.
Vypovídající je také demografické rozložení respondentů. Největší podporu má mučení válečných zajatců v Nigérii, a to až 70 procent respondentů. V Izraeli schvaluje tyto praktiky 50 procent ldií a ve Spojené státy 46 procent dotázaných.
Podobně alarmující situace je v případě útoků na civilisty. 34 procent respondentů se domnívá, že jsou běžnou součástí vedení války, zatímco v průzkumu v roce 1999 to bylo pouze 30 procent dotázaných.
Související
Rusové v Chersonu mučili Ukrajince. Mnozí z nich už nemohou mít děti
Mučení proudem, týrání vězňů. Čínská zvěrstva se musí vyšetřit, zní z USA
mučení vězňů , týrání , Červený kříž
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Pavel naznačil, jaký bude jeho program na summitu NATO
před 49 minutami
Zemřel uznávaný psycholog a manželský poradce Petr Šmolka
před 1 hodinou
Babiš a spol. odlétají na summit. Macinka popřál Pavlovi, ať si to užije
před 2 hodinami
Tropické počasí si vzalo pauzu. Kdy se vrátí vedra?
včera
Evropa čelí dalším rozmarům počasí: Po vlně veder vypukly rozsáhlé lesní požáry
včera
Teheránem prošel smuteční průvod za Chameneího. Na pohřeb dorazily miliony lidí
včera
Dodržujte zásady fair play, vyzvala EU Trumpa po červené kartě USA
včera
Červená karta pro nejlepšího hráče USA se Trumpovi nelíbí. Chce, aby to FIFA prošetřila
včera
Britové vyslali stíhačky k ruskému letadlu. Otravovalo letadlovou loď
včera
Norská pohádka na fotbalovém MS pokračuje. Po přestřelce na Aztéce postupují Angličané
včera
Princ Harry měl možnost přespat v Buckinghamském paláci. Vše končí sporem
včera
Maroko přehrálo Kanadu, Francie přešla přes Paraguay. Řeší se výkony sudích
včera
Putin si bude s Trumpem volat i nadále, nastínil Kreml
včera
Ebola v Kongu stále neustupuje. Potvrdily se další případy i oběti
včera
Dluhopisy Republiky jsou žádané. Lidem zbývají poslední hodiny na úhradu
včera
Fiasko budou vykládat jako úspěch. Fico udeřil proti opozici
včera
Číňané provedli raketový test. Teď čelí kritice ostatních zemí
včera
Počasí projde v novém týdnu vývojem. Nejtepleji bude o víkendu
včera
Pravda o velké výluce metra. Praha vysvětlila, co se opravuje
včera
Babiš se těší na Trumpa. Na summitu NATO očekává kartáč kvůli závazkům
V Turecku začne v úterý letošní summit NATO, na kterém nebude chybět ani česká delegace. Premiér Andrej Babiš (ANO) naznačil, že je připraven na kritiku kvůli nedostatečné výši výdajů na obranu. Zároveň zmínil, že se těší na jednání s Donaldem Trumpem.
Zdroj: Jan Hrabě