Italští populisté z Hnutí pěti hvězdiček jsou v europarlamentu zpátky mezi svými

Brusel/Řím - Zpátky do skupiny protievropských stran v Evropském parlamentu se dnes zařadili italští populisté z Hnutí pěti hvězd (M5S). Stalo se tak poté, co je v pondělí odmítli přijmout evropští liberálové.

Předseda Aliance za přímou demokracii v Evropě (ADDE) Nigel Farage, zakladatel protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), oznámil, že strany budou pokračovat ve spolupráci.

Psali jsme: Populisté končí v politice? Italové opouštějí protievropské strany  

V pondělí přitom Farage M5S obvinil z toho, že se zaprodávají „eurofanatické" alianci a že se stávají součástí establishmentu EU. Dnes podotkl, že manželství se rozvádějí i urovnávají, pokud za to nevěrný partner draze zaplatí. Později vydal prohlášení, ve kterém vyjádřil uspokojení nad tím, jak se situace přátelsky vyřešila.

Psali jsme: Itálie ve spárech populismu? Vůdce selhal a odcizil se lidem, tak ho odstavili od moci  

Přeběhnutí italských populistů k Alianci liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) inicioval vůdce M5S Beppe Grillo a obratem o tom nechal hlasovat. Vedení ALDE ale skupinu odmítlo přijmout s tím, že neexistují ze strany hnutí M5S dostatečné záruky, že by skutečně realizovalo politiku evropských liberálů. Bývalý belgický premiér a šéf ALDE Guy Verhofstadt upozornil, že v klíčových evropských otázkách se obě strany značně rozcházejí.

Český europoslanec za hnutí ANO a místopředseda ALDE Pavel Telička dodal, že "důležitější je jednota frakce a realizace našich politických záměrů než rozšíření".

Odchod 17 europoslanců M5S by oslabil ADDE, jejíž součástí jsou i čeští Svobodní, natolik, že by už nemohla tvořit poslanecký klub spojený s finančními výhodami a přidělenými zaměstnanci.

Související

Evropská unie, ilustrační foto

Začátek italexitu? Na jihu EU doutná časovaná bomba

Řím - Zakladatel italského antiestablišmentového Hnutí pěti hvěd Beppe Grillo řekl, že by se mělo vypsat referendum o jednotné evropské měně. Nejednalo by se tedy o italexit, ačkoli by se dalo spekulovat, zda by případný návrat k původní měně nemohl posílit euroskeptické nálady. Vzhledem k výrazné změně programu této strany však nelze očekávat, že by se svými vizemi uspěl. Informoval o tom server Politico.eu.

Více souvisejících

Beppe Grillo (Hnutí pěti hvězdiček) europoslanci EU (Evropská unie)

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy