Dříve opovrhovaná strana všechny převálcovala. Dokáže rebelské Hnutí pěti hvězd vládnout Itálii?

Řím - Hnutí pěti hvězd, dříve zcela irelevantní politická strana, si v nedělních volbách do italského parlamentu získala přízeň 32 % voličů. Jak je možné, že se jí podařilo takhle rychle postoupit do pozice nejsilnější samostatné strany, která má šanci se ujmout vedení? Využije jí?

Když v pondělí večer slavilo Hnutí pěti hvězd svůj volební triumf, chyběl v příslušném hotelu pouze jediný člověk, a to jeho zakladatel Beppe Grillo, italský komik a herec. Místo euforie z velkého úspěchu dříve opovrhované strany, zvažoval tento 69letý pán veškerá rizika její účasti na vládě.

Ostatně není se, čemu divit. Jedna věc je kritizovat vládnoucí elity a druhá věc převzít po nich pomyslnou štafetu, a pak se snažit plnit mnohdy nerealizovatelné předvolební sliby. 

Antisystémové strany si toto dobře uvědomují, a proto aktivní účast na vládě zpravidla odmítají. Hrozí jim totiž, že budou muset vést stejnou politiku jako strany, proti nimž dříve brojily, a tím pádem ztratit přízeň svých voličů.    

Zřejmě proto se Grillo nechal v lednu slyšet, že i v případě jasné výhry, nebude Hnutí pěti hvězd vládnout, ale zůstane v opozici.

"Říkat, že bychom mohli vládnout je stejné jako říkat, že by panda mohla sníst syrové maso. My jíme pouze bambus," takto odpověděl Grillo na otázku ohledně možného vstupu do vládní koalice.

Nicméně to, zda bude, či nebude Hnutí pěti hvězd vládnout, nezáleží na Grillovi, nýbrž na současném předsedovi Luigi Di Maiovi. Už v pondělí, kdy byly známy výsledky italských voleb, řekl britskému deníku The Guardian, že si dovede představit vyjednávání o vládě, a že už si připravuje vlastní seznam podmínek koaliční smlouvy, který nazval "anti-politikou".

"Grillo zůstává hlavním odpůrcem Di Maiova plánu. Vítězství té strany je však tak velké a zcela jasné, že by podle mého názoru byla i škoda, kdyby se Di Maiovy plány neuskutečnily," řekl Jacopo lacoboni, redaktor deníku La Stampa 

Hnutí pěti hvězd vzniklo na pozadí finanční krize roku 2009 a s ní souvisejícího nárůstu nespokojenosti italských voličů. Právě nespokojenost a touha po změně byly pravděpodobně tím katalyzátorem, který mu možná zajistí ministerská křesla. 

Program Hnutí pěti hvězd je velmi zvláštní v tom, že kombinuje obsahuje jak levicové, tak i pravicové prvky. V prvních fázích své existence prosazovalo referendum o euru. Později šířilo konspirační teorie o očkování a autismu. Nyní slibuje boj s nelegální migrací, všeobecný základní příjem a větší veřejné výdaje. 

S kým do vlády?

Velkou otázkou pro Di Maia zůstává, s jakou stranou jít případně do vlády, aby dosáhl alespoň 40 %. Politologové předpokládají, že přemluví Demokratickou stranu, která zatím tvrdí, že odchází do opozice. Dalším možným scénářem je koalice s malou levicovou stranu Svoboda a rovnost, která je součástí středolevé koalice (italsky: Centrasinistra). Jinou variantou je vláda s krajně pravicovou Ligou Severu.

Poslední varianta je však zřejmě vyloučená, protože předseda Ligy Severu a italský europoslanec Matteo Salvini tvrdí, že by vládu chtěl sestavit on. Ačkoliv by Hnutí pěti hvězd a Liga Severu měly průniky, zejména v oblasti boje s migrací, je jejich spolupráce téměř vyloučená, protože oba lídři bojují o post premiéra.

Související

Více souvisejících

Itálie Hnutí pěti hvězd Beppe Grillo (Hnutí pěti hvězdiček) Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd)

Aktuálně se děje

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Konec v nedohlednu. Ohlédnutí za dvěma roky války na Ukrajině

Uplynuly dva roky od zahájení otevřené vojenské agrese Ruska vůči Ukrajině. Konflikt si za tu dobu vyžádal téměř jistě šestimístný počet životů. Zahynuly také tisíce, v drtivé většině případů ukrajinských civilistů. Více než 3,5 milionu lidí před boji uprchlo z domovů. Válka, jejíž konec není v dohledu, nadále představuje jeden z hlavních zdrojů mezinárodního napětí. Během 24 měsíců o ní bylo v tuzemském veřejném prostoru napsáno a řečeno mnohé. Potvrdila se přitom jen malá část predikcí a interpretací. Pochmurné výročí tak může komentátorům a analytikům nabídnout dobrý moment pro kritické zhodnocení svých slov. 

včera

Počasí se o víkendu mírně oteplí. V neděli naměříme 13 stupňů

V sobotu ráno postoupí zvlněná studená fronta dále k severovýchodu. Počasí u nás bude nadále ovlivňovat brázda nízkého tlaku vzduchu nad západní Evropou. Uvedl to ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy