Rusko půjde k soudu? Zabili jste nám prezidenta, zuří Polsko

Varšava - Polsko chce podat na Rusko žalobu u Mezinárodního soudního dvora (MSD) v Haagu v souvislosti s vyšetřováním okolností úmrtí bývalého polského prezidenta Lecha Kaczyńského. Ten v roce 2010 zahynul při leteckém neštěstí nedaleko ruského města Smolensk.

"V průběhu uplynulého roku jsme se s Ruskem pokoušeli mluvit přímo, ale jeho odpovědi byly odmítavé a někdy i arogantní," uvedl ve středu na konferenci polský ministr zahraničních věcí Witold Waszczykowski. Podle něj po téměř sedmi letech, které od neštěstí uplynuly, nemá Polsko jinou možnost, než se obrátit na MSD.

Kaczynského bratr Jaroslaw, který stojí v čele polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), z nehody prezidentského speciálu obviňuje Moskvu. Loni navíc označil vyšetřování smolenské katastrofy za skandál a naznačil, že by za neštěstím mohly stát ruské tajné služby.

Polská vláda také od Moskvy požaduje, aby ruské úřady povolily převézt do Polska trosky havarovaného letadla a obě černé skříňky, které se i sedm let po havárii stále nacházejí v Rusku.

Psali jsme: Šlendrián při pohřbívání: Ostatky jedné z obětí Smolensku byly ve špatném hrobě Chystá se exhumace těla Lecha Kaczyńského. Byla katastrofa u Smolensku atentátem? Za pád vládního letounu u Smolensku padl v Polsku první rozsudek  

Vyšetřování tragédie probíhalo paralelně v Ruské federaci i Polsku, ale jeho výsledky nebyly identické. Ze závěrů vyplynulo, že neštěstí zavinilo selhání lidského faktoru i nepříznivé meteorologické podmínky v místě přistání, ne teroristický útok nebo jiné násilí zvenčí.

Při havárii polského vládního letadla TU-154M, které se zřítilo při pokusu o přistání na letišti ve Smolensku, zahynulo všech 96 osob na palubě včetně polského prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho manželky Marie.

Kromě prezidentského páru bylo na palubě letadla množství významných představitelů Polské republiky, například členové ústředních státních orgánů, parlamentu, hlavní představitelé polské armády, představitelé církve, poradci prezidenta a další osobnosti politického a společenského života.

Související

Lech Kaczyński

Polsko dal řeší tragédii, při které zemřel Kaczyński. Chce zatknout dispečery

Soud ve Varšavě rozhodl, že mají být zatčeni tři ruští dispečeři, kteří řídili provoz na letišti v západoruském Smolensku 10. dubna 2010, kdy se tam při pokusu o přistání zřítil stroj s tehdejším polským prezidentem Lechem Kaczyńským na palubě. Informoval o tom pravicový portál wPolityce.pl, podle kterého to znamená, že prokuratura bude moci na trojici dispečerů vydat mezinárodní zatykač.
Jaroslaw Kaczyński na misi s premiéry Česka, Slovinska a Polska na Ukrajině (15.3.2022).

Kaczyński: Rusko může za leteckou katastrofu u Smolenska, mám důkazy

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS), vicepremiér Jaroslaw Kaczyński dnes obvinil Rusko, že bylo v pozadí letecké katastrofy u Smolenska, při které přesně před 12 lety zahynul jeho bratr-dvojče, tehdejší polský prezident Lech Kaczyński a spolu s ním dalších 95 členů delegace a posádky vládního letadla. Kaczyński slíbil "velice brzy" předložit důkazy pro svá tvrzení.

Více souvisejících

Lech Kaczyński Polsko Rusko

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy